Manjak slobodnog vremena, neophodnog za svaki iole ozbiljniji ribolov, ali i sve siromašniji riblji fond na mnogim našim vodama, glavni su razlozi što se sve više varaličara, od početnika do onih najiskusnijih, opredeljuje za ultralako i lako varaličarenje. Onima koji planiraju da počnu da love na taj način ili se njime odskora bave predočavamo šta to uvek treba imati u vidu ne bi li ribolov bio zanimljiviji i efikasniji
Forsiranje malih veštačkih mamaca znatno nam povećava šanse za ulov više riba različitih vrsta u svakom izlasku, čak i na malim i prilično napadnutim vodama. To pecanje čini zabavnom i privlačnom aktivnošću, a uz dobro uklopljen pribor odgovarajuće snage i borba sa manjim grabljivicama (ili mirnim ribama koje sporadično uzimaju najmanje varalice) omogućava i uživanje u svakoj borbi. Ovaj vid blinkerisanja nije naročito komplikovan, niti skup, jer ne traži vrhunski pribor, ali prosto tera ribolovca da sve elemente dobro uklopi kako u finom sistemu ne bi bilo izrazito slabijih mesta, što nije uvek lako uskladiti sa svim zahtevima konkretne situacije. Ovoga puta dajemo vam nekoliko saveta za lako blinkerisanje na našim ravničarskim rekama u najtoplijem delu godine.
- TAKTIKA je od krucijalnog značaja za uspeh u svakom ribolovu, pa i u lakom i ultralakom varaličarenju. Sitne grabljivice čak i u ovom periodu mogu raditi preko celog dana, ali su šanse za uspeh i pogotovo za ulov nešto krupnije ribe ipak najveće u svitanje i u sumrak, te na mestima na kojima se predatori intenzivno hrane, a to su ona na kojima se sitna riba grupiše ili gde redovno prolazi, a pri tom je iz nekog razloga lakši plen nego drugde (zbog ekstremno brze vode koju mora da savlada, prelaza brže vode u sporiju, male širine prolaza, nagle promene dubine iz velike u izrazito malu, blizine mesta pogodnog grabljivicama za zasedu itd.).
U najtoplijem delu godine se većina grabljivica lovi agresivnijim prezentacijama, a to pogotovo važi za manju ribu, ali u tome ne treba biti isključiv – ako »dodavanje gasa« ne donese rezultat, probajte da malo »stanete na kočnicu«, pogotovo ukoliko jurite smuđa, koji čak i u najtoplijoj vodi i uz samu obalu katkad najbolje reaguje na »lerovan« vobler (držan u mestu ili vođen minimalnom brzinom), kao i na silikonca na drop-šot sistemu, čiji repić proizvodi toliko sitnu vibraciju da nam se čak i u sasvim bistroj i plitkoj vodi može učiniti da uopšte ne radi.
Na pozicijama na kojima je moguće javljanje više vrsta ribe na veštačke mamce, ne treba se od početka opredeliti samo za jednu grabljivicu, već je bolje da probamo da utvrdimo koja je najzainteresovanija za naše varalice, pa tome prilagoditi prezentaciju i vrstu mamca koji ćemo bacati. Većina ribolovaca iskusnih u ovakvom pecanju štedi vreme tako što počne sa onim čime može da pretraži više slojeva vode i što je provereno privlačno većem broju vrsta, pa time pokušava da isprovocira neku ribu, da bi kada vide šta se dešava eventualno prešli na nešto što je posebno dobro za određenu grabljivicu.
- OSNOVNI PRIBOR za lagano varaličarenje čine štap, mašinica i struna. Za mašinicu je u svakom slučaju važno da bude takve veličine i težine da sa štapom čini dobro balansiran komplet, a još je bitnije da dobro slaže tanke pletenice i monofile, te da ima preciznu kočnicu, koja će uvek početi da proklizava pod opterećenjem na koje je podesimo i tako zaštititi ostale delove od preopterećenja i ujedno nam pomoći da zamorimo krupniju ribu.
Zavisno od toga koju vrstu lovimo, na koje veštačke mamce i na kakvoj vodi, možemo se opredeliti za monofilnu strunu ili onu od više niti (upredenu ili stopljenu). Za najbistrije vode je u teoriji najbolji fluorokarbon, koji je za ribu praktično nevidljiv, ali mnogi iskusni ribolovci smatraju da je najveća razlika između providnog najlona i fluorokarbona u znatno većoj ceni ovog drugog, dok je uticaj na prezentaciju i ulove minimalan. Tegljivost strune može biti bitan faktor kada se love ribe koje sa krute strune lakše spadaju ili im usled odsustva amortizacije pri pecanju sa »koncem« udica proseče mekana usta. Načelno je za pastrmku i klena, pa i za protfiša, bolje koristiti najlon ili fluorokarbon nego pletenicu, a mnogi će reći da isto važi za sve ribe ukoliko se lovi takvom tehnikom da je struna između mamca i mašinice sve vreme zategnuta. Odlična je za praktično sve varalice i grabljivice i kombinacija... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 487-)