Lov odraslih primeraka jedinog isključivog grabljivca iz porodice ciprinida na prirodne mamce pre je ribolovački kuriozitet nego standardna praksa, pre svega zbog toga što vođenje mora biti veoma brzo da bismo uopšte isprovocirali napad, a keder (bio živ ili mrtav) nije pogodan za takvu prezentaciju. Međutim, u nekim situacijama postaje čak i efikasniji od ma koje varalice ili mušice
Od svih autohtonih grabljivica naših voda koje je dozvoljeno loviti na prirodne mamce, na kedera se daleko najređe hvata bucov. To nije nelogično, s obzirom na činjenicu da se ovaj bezubi predator najradije zaleće na potencijalni plen koji se kreće velikom brzinom, što znatno komplikuje prezentaciju žive ribice.
Doduše, na nekim bistrim stajaćim vodama bucova pojedini ribolovci ciljano hvataju na živog kedera na sistemu bez otežanja – sa vaser-kuglom ili plovkom kontroler tipa (o čemu smo relativno skoro i pisali), a povremeno se pokoji komad, po pravilu teži od kilograma, javi i na varalicu vođenu sporo i pri dnu, pa i na kedera muvanjem ponuđenog smuđu, somu ili štuki (bilo na džig udici sa nalivenim olovom – ako se varaličari na kamenitom dnu, ili na običnoj jednokrakoj ispred koje je uteg, uglavnom na rastojanju od 20-30 cm – kada se peca u granju). Pojedini pasionirani »muvaroši« zapazili su i to da se ponekad (jednom godišnje ili čak i ređe), na mestu na kome inače love druge predatore, iz nekog neobjašnjivog razloga javljaju samo bucovi, često i natprosečne veličine za taj teren, tj. znatno krupniji od onih koji se dobijaju na varalice u površinskom sloju, ali nije primećeno da je ta pojava, koliko sam uspeo da utvrdim, bilo gde trajala duže od dan ili dva. Štaviše, nakon tog kratkog perioda, mesecima na muvanje više ne bi bio uhvaćen nijedan bucov.
DO PRE DESETAK dana nisam ni pomišljao da je uopšte moguće ciljano loviti bucova na kedera brzo vođenog tik ispod površine. A onda me je jednog dana Alek Veličković, prijatelj i kolega po štapu, pozvao da mi ispriča da je njegov drug Joca Krstić, automehaničar i svestrani ribolovac iz Leštana, četiri dana zaredom lovio na Dunavu kod Grocke po nekoliko bucova teških između jednog i tri kilograma na kauglere okačene na džig glavu na udici veličine 4/0 ili 5/0!? Do toga je, ispostaviće se, došlo sasvim slučajno, kada je Joca na mestu na kom inače lovi smuđa muvanjem uočio neobično intenzivnu aktivnost bucova na površini. Kako tog popodneva nije imao pri ruci nijednu varalicu, pokušao je da jedinom isključivom predatoru iz porodice ciprinida ponudi kedera okačenog na udicu sa džig glavom i brzo vođenog u gornjem sloju vode i pokazalo se da je to pun pogodak! Za manje od sata uhvatio je nekoliko riba i imao više nerealizovanih udaraca, ali i dva kidanja!?
NAREDNOG POPODNEVA je izašao na isto mesto, sada noseći i nešto silikonskih šedova i drugih varalica, ali je bucov, koji je tako intenzivno raubovao u brzoj vodi da je u nekoliko navrata silovito udario u bok čamca iz kog je Joca lovio na oko 70 m od desne obale, opet najčešće napadao kauglera na džig udici. I Jovan je, doduše, malo popravio prezentaciju, budući da je u arsenalu pronašao nekoliko džig glava šed-hed oblika, koje se pri brzom vođenju ponašaju bolje od okruglih, tj. manje se izvrću i pružaju manji otpor, što je rezultiralo još boljim ulovom nego prvog dana, a to se ponovilo i u sledeća dva izlaska... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 488-)