Savremeni ribolov sa hranilicom primenljiv je na skoro svim vodama šaranskog i mrenskog tipa, ali mnogima smatraju da je najteži i najizazovniji na velikim rekama, poput Dunava, jer zahteva dosta znanja, dobar odabir i odličnu pripremu svih elemenata (prihrane, mamaca i kompletnog pribora) da bi se uspešno lovilo. Ali kada se sve kockice sklope, atraktivno pecanje učini da ribolovac nimalo ne žali što se potrudio
Dunav na području Novog Sada davao je ovog leta povremeno veoma različite ulove pri istim uslovima, ali na različitim lokacijama. Tako se, primera radi, početkom druge polovine avgusta, tj. u vreme izlaska prethodnog broja Ribolova, pri vodostaju od 100 cm, u samom gradu, na lokalitetu Ribnjak, prekoputa novosadskog Štranda, na fider javljala lepa deverika, na daljini nešto većoj od 30 m, dok su istovremeno kod Sremskih Karlovaca, tačnije u Karlovačkim vinogradima, sa sremske strane (uz desnu obalu), na oko 25 m od obale, tokom blagog porasta vode lepo radili skobalj i protfiš (jaz), uz ponekog šljivara, u šta sam se lično uverio.
RAČUNAJUĆI NA TO da na tom terenu mogu biti potrebni i daleki zabačaji težih hranilica, a da osim bele ribe može da se javi i šaran, i to krupan, čak i onaj od preko 10 kg, pribor smo moja dvojica kolega i ja složili tako da bude upotrebljiv i za veće i za manje distance, te dovoljno osetljiv za belu, ali opet toliko jak da uz malo sreće, strpljenja i nešto šetnje po obali imamo šanse da izvadimo i trofejnog divljaka. Koristili smo štapove duge 3,9 m, težine bacanja 120 g, 140 odnosno 180 g (Maver Diamond Extreme Distance, Serie Walter World Champion II, Daiwa Windcast i Trabucco Sygnum), te mašinice Daiwa Ninja 4002, Shimano Baitrunner 4000DL i Shimano Ultegra 5500. Osnovna struna je kod sve trojice bila pletenica od osam niti, debljine 0,10 odnosno 0,13 mm, sa šok liderom od najlona promera 0,25 mm, a spremili smo predveze od najlona i fluorokarbona, prečnika od 0,14 mm, preko 0,17 do 0,20 mm. Od udica smo upotrebljavali Preston 355 veličine 12, Trabucco XPS 110 XK veličine 14, Owner Sode No. 10, Trabucco XPS 631 XK No. 12, Gamakatsu A1 Team Feeder No. 14, Daiwa Tournament No. 12 i Guru Super LVG Spade End Barbless No. 14.
Odlučili smo se za hranilice Hit Feeder, i to za modele River i Uni, sa otežanjem od 100 g, a ja sam koristio 12 cm dug fider link vlastite izrade, ali to nije bilo od uticaja na ulov, budući da su kolege slično prošle na sistem bez fider linka.
PRIHRANU SMO NAPRAVILI zajednički, veče pre pecanja, od mešavine tri vrste Milo primama – 2,5 kg Special Breme, te po 1 kg Super River i VIP River, dobivši tako slatkastu smesu sa fino ustinjenim raznim zrnevljem, kojoj smo dodali oko 400 g kuvane konoplje, a sve smo to navlažili vodom u kojoj se konoplja kuvala, kako bi primama dodatno dobila na mirisu. Na vodi smo hrani dodali šećerac i malo kuvane bele tarane, te smo celu smesu dodatno navlažili.
Nakon sondiranja dna, rešili smo da pecamo na daljini od oko 25 m, gde je dubina iznosila između 3 i 4 m, ali je tok bio prilično jak, pa smo morali da lovimo sa hranilicama od 100 g da bi nam sistemi »držali dno«, tj. da se ne bi kotrljali.
RIBA SE JAVLJALA sporadično, tako što bi jedan za drugim udarilo po nekoliko komada... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 488-)