Sa napretkom tehnologije i pojavom novih tehnika ribolova, na tržištu je sve više modela čekrka koji se razlikuju, između ostalog, i po stepenu prenosa. Iskusnijim ribolovcima uglavnom je lako da se u tom mnoštvu snađu i da procene kakve karakteristike treba da ima mašinica da bi im najbolje služila, ali oni sa kraćim stažom često ne znaju kako da se opredele
Kad je reč o brzini ribolovačkih čekrka, oduvek je vladalo uverenje da su sporohodni modeli (tj. oni sa malim prenosnim odnosom) pogodni za teški ribolov, a oni brži za laki. Teški ribolov zahteva pouzdanu mašinicu velikog kapaciteta, čiji je garant izdržljivosti bio snažan pužni par zupčanika (od kojih je jedan pogonski a drugi gonjeni), sa malim prenosnim odnosom. Kalem velikog kapaciteta kod takvih čekrka potreban je ne samo zato da bi se sistem mogao plasirati na veliku daljinu i da bi se imala rezerva strune pri borbi sa krupnim ribama, već i zbog toga što svojim velikim obimom obezbeđuje da se na njega pri jednom obrtu ručice može namotati više strune nego na špulnu manjeg prečnika, čime se donekle kompenzuje nizak prenosni odnos jakog mehanizma.
KOD ČEKRKA SA KALEMOM MANJEG KAPACITETA, kakvi se najčešće koriste za lako i srednje varaličarenje, veći prenosni odnos neophodan je da bi se zadovoljili zahtevi ribolovca u specifičnim uslovima, tj. da bi on mogao da dovoljno brzo privlači sistem ili ulov. Viši prenosni odnos se postiže tanjirastim zupčastim parom, koji nekada nije bio dovoljno pouzdan, te su ga ribolovci izbegavali bez obzira na niz drugih tehničkih prednosti koji takav pogon ima u odnosu na pužni. Međutim, napredak koji je postignut poslednjih decenija uvođenjem novih materijala i tehnologija izrade, učinio je razliku u pouzdanosti između sporih i brzih čekrka gotovo zanemarljivom, bar u slatkovodnom ribolovu. Izbor brzine čekrka je tako danas pre vezan za njegovu upotrebljivost i primenljivost u konkretnim uslovima nego za pouzdanost. Zato je za današnje blinkeraše najzanimljiviji odgovor na pitanje: koji uslovi u varaličarskom ribolovu zahtevaju visok prenosni odnos čekrka (preko 5,5:1) i da li je on u ma kojoj varijanti neophodan?
BRZINA ČEKRKA JE DEFINISANA brzinom »uvlačenja«, tj. količinom strune namotane na kalem pri jednom obrtu ručice. Kada je o tehnici varaličarenja reč, izuzev u slučaju lova bucova, retke su situacije u kojima je veća brzina povlačenja veštačkog mamca prioritetan zahtev. A kratkotrajna ubrzanja najčešće postižemo... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 493-)