Što su ravničarske reke i stajaće vode hladnije, u njima je manje aktivne sitne ribe, pa smuđ teže dolazi do hrane, a još uvek nastoji da se što bolje najede, kako bi prezimio i što spremniji dočekao mrest. Zato sada postoje dobre šanse da uhvatimo bar neku trofejnu ribu, ali samo ukoliko znamo gde i kada da je tražimo, te šta da joj ponudimo i na koji način
U nedostatku ribe, sve teorije o pecanju smuđa ruše se kao kule od karata. Dešava se, naime, poslednjih godina sve češće da imamo ono što nam liči na idealan vodostaj, idealnu boju vode i temperaturu, tj. da je sve onako kako smo ubeđeni da treba da bude da bismo odlično prošli, a smuđa nema ni od korova. Zbog toga, sviđalo se to vama koji ste upravo počeli da čitate ovaj tekst ili ne, moram da priznam da nisam potpuno siguran da znam od čega sve zavisi da li će u nekom trenutku smuđa biti na nekom terenu, ali ću ono što znam potpuno iskreno i otvoreno u potpunosti podeliti sa vama u narednim redovima.
MISLIM DA NEMA SMUĐAROŠA koji ne priželjkuje da se što češće nađe na pravom mestu na reci (ili jezeru) u pravo vreme, bilo da je to onda kada se intenzivno hrane smuđevi koja se pod određenim uslovima na toj poziciji redovno pojavljuju ili da naleti na ribe koje su u nekoj od migracija uslovljenih sezonom ili »vanrednom« promenom hidroloških uslova. Ta želja je potpuno razumljiva, jer čak i najizgledniji tereni ribu daju samo periodično, budući da se smuđ uobičajeno ne zadržava predugo na istom mestu.
Po mom iskustvu, to pogotovo važi za ovo doba godine, jer se smuđ u periodu pred mrest nagonski pomera i ne zadržava predugo čak ni na lokacijama na kojima nesporno ima dovoljno hrane i dobre hidrološke uslove. Mi koji smuđa lovimo imamo sada dve mogućnosti:
- Ukoliko ne možemo mnogo da se selimo, tj. da tražimo ribu, treba da prepoznamo teren gde bi riba u konkretnim uslovima mogla da se javi i da tu redovno izlazimo, u nadi da ćemo tako dočekati momenat kada riba naiđe i u dobroj varijanti tu i ostane koji dan, dajući nam tako šansu da bar malo duže lovimo sa natprosečnim uspehom.
- Ako imamo čamac ili drugo prevozno sredstvo kojim možemo brzo da obilazimo izgledne pozicije, sada je pravo vreme da krenemo u potragu za ribom. Pri tom je plovilo najbolja opcija, iz više razloga, od kojih je, dakako, najvažniji taj što su nam sva mesta dostupna i što možemo najtemeljnije da pretražimo teren, ne izostavljajući nijednu izglednu mikrolokaciju za koju znamo ili koju tokom potrage pronađemo (u čemu nam, naravno, sonar može biti od velike pomoći). Ali takvo traženje iziskuje dosta vremena, neretko i nekoliko dana zaredom provedenih praktično od jutra do mraka u pecanju na više terena.
Svakako bi bilo lepo da postoji neka formula po kojoj bismo proračunali gde bi riba mogla da se nalazi, ali toga nema, već imamo samo pretpostavke, koje se tek ponekad... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 495-)