Na malim »uhvati i pusti« jezerima šaran se svuda u Evropi peca manje-više isto. Ali, tokom izlaska na jedno jezerce u blizini Udina, naš mladi kolega Nikola Stanković saznao je da se u prihranu za šarana može dodati i jedna namirnica koja se vrlo često koristi u ljudskoj ishrani.
Nikola Stanković iz Klenovnika kod Kostolca najradije varaličari bucova na Toploj Mlavi sa svojim tečom i našim saradnikom Nebojšom Stevićem, ali rado lovi i drugim tehnikama kad god mu se za to ukaže prilika. Boraveći tokom avgusta kod roditelja, koji žive i rade u blizini Udina, u Italiji, Nidža je proveo zanimljiv dan u nadmudrivanju sa šaranima na jednoj maloj privatnoj vodi.
– Prijatelj mog oca Fabio Teko iz Moimala je odličan ribolovac, pa sam bez razmišljanja prihvatio njegov poziv da pecamo šarane. Išli smo na privatni revir blizu granice sa Slovenijom, na jezerce dugo oko 300 metara i široko 150. Po izgledu je ta stajaćica »divlja«, tj. ne podseća na većinu naših klasičnih komercijalnih voda, a veoma je bogata ribom, posebno šaranom i amurom, premda u njoj ima i štuke, basa, bele ribe i nekoliko jesetri, koje se sve češće ubacuju u italijanske šaranske revire – počeo je priču Nikola.
Na poziciji na koju ga je Fabio doveo dubina je na šezdesetak metara od obale iznosila oko pet metara. Dno je glinovito, a u vodi ima dosta granja, koje ribi pruža zaklon, ujedno joj omogućavajući da na miru jede, budući da se tu skupljaju sitni vodeni organizmi, kojima se šaran u prirodi intenzivno hrani.
– O priboru nisam brinuo, jer je Fabio sve obezbedio. Pecali smo parabolicima Daiwa Infinity Titanium od 3,96 m, t.c. 3 lb, mašinicama Daiwa Cast’izm 25 QD, najlonom Daiwa Sensor prečnika 0,35 mm i predvezom Daiwa Sensor od 25 lb. Za mamac smo koristili bojlije CC Moore od 16 i 18 mm, sa aromom GLM (»Green Lipped Mussel« – zelenousna školjka), koje smo montirali na dlaku ispod udica Gamakatsu Specialist veličine 4 i 7... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 384-)