Među somarošima sa naših reka (Dunava, Tise, Save...) »buba« je poslednjih godina pravi hit, budući da daje više ulova nego rovac, durdubak, školjka i svi ostali tradicionalni mamci. Pročitajte stvari koje treba da znate da biste uspešno pecali na taj neverovatno efikasni valjak specifičnog mirisa.
Valjak napravljen od osušenih larvi velikih jednodnevki (»vodenog cveta«) poslednjih godina je na našim vodama jedan od najtraženijih i bez sumnje najefikasnijih mamaca za soma. Posebno je produktivan u letnjim mesecima, kada su reke niske i tople, ali se može uspešno koristiti i kasnije, nekada čak i do pozne jeseni.
Po svoj prilici, prvi su na taj mamac soma počeli da love kraljevački pecaroši, koji su u Đerdapu uhvatili nebrojeno mnogo somova pre nego što je tajna njihovog uspeha postala šire poznata. Otkako se »cvet« pročuo, mnogi ribolovci love jednodnevke (najčešće ih tamo gde se roje privlače pomoću jakog svetla i belog čaršava), zamrzavaju ih i potom prodaju. Smrznuta »buba« može da se čuva neograničeno dugo, a priprema se na nekoliko načina. Najbolje je odjednom napraviti količinu dovoljnu za jedno pecanje, tj. 200–400 g. Larvu nakon vađenja iz friza rastresemo i ostavimo da se malo odmrzne, dodamo joj neveliku količinu prosejane prezle, koja treba da upije suvišnu vlagu, pa ta dva sastojka mesimo desetak minuta. Zatim prisajedinimo malo belog brašna, koje vezuje tu masu i čini je lepljivijom, tj. omogućava da se ona bolje i duže drži na udici. Posle još 5-10 minuta mešenja, dobija se tvar slična plastelinu, koja se lagano otapa u vodi i specifičnim mirisom privlači soma sa velike udaljenosti.
SISTEM MNOGI PRAVE tako što na osnovnu upredenu strunu navuku klizeće olovo ispod kog vežu vrtilicu, za čiji donji kraj fiksiraju monofilni predvez sa udicom. Međutim, većina ribolovaca sa dužim iskustvom u ovakvom pecanju zna da je deo strune na kome je olovo, i koji leži na dnu ili je tik iznad njega, najizloženiji uticaju oštrih prepreka, kao što su školjke i kamenje, pa zato najpre za osnovnu strunu veže 50-60 cm dug komad najlona... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 384-)