Još pre nekoliko godina čulo se među dobrim poznavaocima Vlasinskog jezera da su pojedini ribolovci u nekoliko navrata na svoju ruku pustili izvesnu količinu štuka u ovu akumulaciju. Međutim, ove sezone uhvaćeno je toliko riba ove vrste da su ama baš svi iznenađeni, do te mere da se već govori i o novoj dominantnoj grabljivici u ovoj velikoj planinskoj stajaćici
Ovogodišnja ribolovna sezona na Vlasinskom jezeru ostaće pre svega zapamćena po tome što je donela iznenađujuće česte ulove jedne nove vrste na ovoj vodi. Naime, nakon najtoplijih letnjih dana štuka se dobijala mnogo redovnije nego što je iko očekivao. Niti jednim dosadašnjim programom upravljanja ribarskim područjem na kome je ova ribolovna voda, pa ni aktuelnim (donetim za period do 2021. godine), nije bilo konstatovano prisustvo štuke niti je bilo predviđeno njeno naseljavanje, a stručnjaci su kategorično bili protiv poribljavanja jezera ovom vrstom. Ribolovci su uglavnom imali suprotne stavove po tom pitanju i često su iznosili uverenje da je jezero veoma pogodno stanište za štuku i da ta riba ne bi bitno uticala na promenu stanja sadašnjeg ribljeg sveta, a u nekom pogledu bi i doprinela kvalitetu populacije pojedinih vrsta. Sada je potpuno jasno da su neki od zagovornika unošenja štuke u međuvremenu ilegalno njome poribili jezero i da je sad već ima u broju koji nagoveštava čak i njenu moguću buduću dominaciju među grabljivicama.
NOVI STANOVNIK. Prvi put je unošenje štuke primećeno pri poribljavanju jezera šaranom 1997. godine, kad je viđena štukica veličine penkala kako iz kible sa šarančićima upada u jezero. Kako je 1999. godine, u krivolovu mrežom, samo nekoliko stotina metara od mesta pomenutog poribljavanja ulovljena »jaka kilašica« (po rečima jednog očevica), pretpostavljalo se da je taj jedini primerak za koji se znalo prilično brzo okončao svoju jezersku pustolovinu.
U poslednjih nekoliko godina česte su bile diskusije među ribolovcima o opravdanosti poribljavanja jezera štukom, i u direktnim kontaktima i na društvenim mrežama i internet forumima, a iz tih priča moglo se utvrditi da je 2008. i 2009. godine u jezero uneto po 30-40 štukica dužine 20-30 cm, hvatanih u barama oko Južne Morave, kao i da je i narednih godina u više navrata ubačeno više od stotinu nedoraslih štuka i nekoliko jedinki u ribolovnoj meri. Po podacima do kojih je došao potpisnik ovog teksta, ukupno je uneto najmanje oko 200 primeraka iz stajaćica oko Južne Morave i iz same reke, zatim iz Bovanskog jezera, pa čak i iz inostranstva (Bugarske)!
U prethodne dve godine ulovi štuke su bili sporadični – nekoliko kilašica upecano je na male kedere pri jesenjem lovu bandara, a jednu od tačno 2,5 kg su krivolovci uhvatili u mrežu, ali bilo je i nekoliko »čudnih« situacija sa pregrizanjem najlona pri varaličarenju klena. Ove sezone je prvi regularni ulov štuke evidentiran početkom leta, kada je lepa i snažna riba, teška preko 3 kg, došla na bandara namenjenog somu. Od tada je u rekreativnom ribolovu ulovljeno tridesetak štuka samo u južnom delu jezera, uglavnom pri varaličarenju klena i bandara, na različite tipove voblera duge 3-4 cm, dok su ostale došle na bandaru namenjene kederčiće duge od 3 do 5 cm. Većina tih štuka težila je od oko 0,8 do 2 kg... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 385-)