Naša najviša planinska akumulacija godinama je bila varaličarima interesantna pre svega zbog lova klena i bandara (grgeča). Potom je duže vreme lovcima na grabljivice glavna ciljana riba postao som, da bi se u poslednjih nekoliko sezona mnogi okrenuli štuki. Ona se za relativno kratko vreme podosta namnožila, a da dostiže zavidne dimenzije potvrdio je i početak ove ribolovne godine, koji je za samo nekoliko nedelja doneo neobično veliki broj trofejnih riba, iz čijeg se javljanja mogu izvući neki vrlo korisni zaključci
Štuka je u Vlasinskom jezeru tek nekoliko godina prisutna u tolikom broju da se može loviti ciljano. Ona ne nastanjuje ovu planinsku akumulaciju prirodno, niti je njeno naseljavanje plod planskog unošenja; ilegalno su je ubacili ribolovci koji su smatrali da je ova ribolovna voda vrlo pogodno stanište za tu vrstu, iako ranije niti jedan program upravljanja tom ribolovnom vodom nije predviđao unošenje štuke. No, uprkos tome, sa porastom brojnog stanja populacije ove grabljivice, upravljač zaštićenog područja PIO Vlasina i korisnik ribolovne vode je godišnjim planom gazdovanja i za štuku (pored pastrmke) odredio režim ribolova »uhvati i pusti«.
ŠTUKA SE NA VLASINSKOM jezeru lovi svim tehnikama rekreativnog ribolova i u svim delovima jezera, manje ili više uspešno, u zavisnosti od doba godine, vremenskih uslova, vodostaja i drugih okolnosti. Među ribolovcima su podeljeni stavovi o tome da li je prisustvo štuke u jezeru poželjno ili nije, ali svi redom saglasni su u tome da je veoma zahvalna za ribolov, da je na ovoj vodi izuzetno borbena i da pruža veliko zadovoljstvo pri svakom ulovu.
Na početku ove sezone uhvaćeno je više krupnih jedinki, što potvrđuje teoriju da toj ribi ova voda odgovara, a neke od ulova predstavljamo vam ovim prilogom.
VLADIMIR DIMITRIJEVIĆ iz Surdulice je u prvom ovogodišnjem izlasku na vodu, 17. aprila, oko 11 č pre podne, u jugoistočnom delu jezera – u priobalju rida Žarkovica – uhvatio kapitalku. Tog dana je nameravao da lovi jezersku pastrmku, pa je tome prilagodio i izbor varalica i pribora, ali je u jednom od prvih dalekih zabačaja, na daljini od preko 30 m od obale, njegov tvič-vobler Evas od 80 mm u propadanju, pri dnu, na dubini većoj od 5 m, snažno uzela velika štuka. Vladimir je koristio štap Formax Warrior Spinning od 2,4 m, t.b. 5–25 g, i mašinicu Spro Passion R 7000 730 sa upredenom strunom Dyneema Micro Tex, debljine 0,10 mm, bez predveza otpornog na štukine zube, pa je borba bila uzbudljiva i do kraja neizvesna. Kako je bio sam na obali, nasukanu zamorenu ribu je brzo fotografisao i odmah vratio u vodu.
SLAVKO ARSIĆ iz Predejana je ove sezone već nekoliko puta lovio štuku na jezeru, kako u severnom delu – pored tresetnog busena i u Kurjačkom zalivu, gde je povremeno imao ulove manjih primeraka, tako i u južnom delu – oko poluostrva Bratanov del. Drugi majski vikend će pamtiti po odličnim ulovima, a u nedelju 10. maja je posle par manjih štuka, koje je uhvatio u podne, oko 14 č dobio i ribu dugu preko metra. Slavko obično peca štuku na varalice u dekoru grgeča, pa je tako i tog dana, pored same južne obale poluostrva, u Pepeljačkom zalivu, na dubini ne većoj od 1 m, iz čamca bacao svoj omiljeni vobler Rapala Shadow Rap od 11 cm u dekoru »Live Perch«, na koji mu je posle kratke pauze pri vođenju tehnikom kreni-stani udarila štuka od 103 cm. On je odmah osetio da mu je na štapu velika riba, pa ju je lagano privlačio. Grabljivica se dugo opirala i u nekoliko navrata bežala takoreći iz meredova, ali se na kraju ipak našla u njemu, a nakon slikanja je i vraćena u jezero. Arsić je koristio komplet na koji redovno varaličari štuku – štap Shimano Speedmaster CX od 2,7 m, t.b. 21–56 g, mašinicu Shimano Stradic 4000 FKXG, upredenu strunu Sufix 832 od 0,18 mm i čeličnu sajlicu... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 507-)