Lov krupnih ciprinida (šarana i velikih babuški) metod fider pristupom na stajaćim vodama sve je popularniji jer često donosi mnogo akcije i pune čuvarke, pogotovo na komercijalnim revirima, na koje ljubitelji ovakvog načina pecanja naročito često idu. Sve više firmi u svojoj ponudi ima specijalne hrane i tečne dodatke za metod pecanje, koji mogu dodatno poboljšati naše rezultate ako ih upotrebimo na pravi način
Metod fider može biti veoma efikasan, ali je potrebno mnogo znanja i iskustva kako bismo pecajući na taj način kontinuirano dobro lovili, posebno na takmičenjima, kada smo okruženi kolegama koje takođe daju sve od sebe da bi privukle ribu i ulovile što više tokom zadatog vremena. Krajnji rezultat u ribolovu zavisi od niza faktora, od kojih na jedne možemo uticati, a na druge ne, ali je od presudnog značaja to da maksimalno iskoristimo sve ono što zavisi od nas, tj. o čemu mi odlučujemo, poput izbora vrste hrane i načina njene pripreme, određivanja daljine i dubine na kojima ćemo loviti itd.
JEDNA OD NAJVAŽNIJIH STVARI, koja može da donese razliku između veoma uspešnog ribolova do potpuno neuspešnog, a veliki broj ribolovaca je zanemaruje, jeste prezentacija hrane i mamca. Ako dobro odaberemo tačku u kojoj ćemo loviti, pravilno hranimo pre pecanja (ili ispravno odlučimo da izostavimo početno hranjenje, pošto se često dešava da riba jednostavno ne reaguje na veću količinu hrane, pa ju je bolje privlačiti i podsticati na jelo češćim bacanjem malih količina primame), jedino što nas od potencijalno uspešnog ribolova deli još je samo pravilan izbor primame i njena efikasna prezentacija na hranilici.
ZA METOD RIBOLOV KORISTIM samo dve vrste primama – praškastu ili mikropelete raznih vrsta, koje nekada naizmenično koristim, dok ne utvrdim koji su najlovniji u konkretnoj situaciji, ali nekada i pomešam i onda stavljam u (tj. na) hranilicu.
Veoma je važno u vezi s brašnastom primamom za metod pecanje, a to mnogi ribolovci ne znaju, da smesa ne bude ni preterano navlažena niti previše lepljiva, iako ćete često čuti potpuno obrnutu preporuku. Zapravo, primama ne treba da bude ništa vlažnija nego ona koju koristimo za pecanje klasičnim kaveznim hranilicama i predvezima standardne dužine, najčešće znatno veće od one koja se koristi u metod fideru, gde je mamac skoro uvek na samoj hrani(lici). Konkretnije rečeno, primama za metod mora biti toliko navlažena da se otvori svega 20-30 sekundi posle pada hranilice na dno, čime dajemo šansu ribi da već tada pokupi ponuđeni mamac. U slučaju da iz nekog razloga želimo da nam se hrana sporije otvara, jednostavno ćemo jače utisnuti hranilicu u kalup i tako jače nabiti hranu, što će za posledicu imati njeno čak dva do tri puta sporije otvaranje. Mnogo navlažena i previše lepljiva smesa neće se na dnu otvoriti ni za duplo duže vreme od one pravilno nakvašene i jako stisnute, tj. može se otapati i po nekoliko minuta, a to na takmičenju zna biti presudno, jer ćemo znatno duže čekati da mamac postane dostupan ribi. Slična logika važi i za mikropelete, koji treba da budu tako navlaženi da se u vodi otvaraju već dvadesetak sekundi nakon pada hranilice na dno... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 507-)