Lov smuđa na veštačke mamce u najhladnijem delu godine daleko je od prijatnog, a ulov nije zagarantovan ni najvećim majstorima. No baš to predstavlja neodoljiv izazov za one najzagriženije, koji ne žale vremena ni truda da u vrlo teškim uslovima pronađu i prevare kapitalca
Prema višedecenijskim statistikama koje vodim, loveći smuđa u svim mogućim uslovima, decembar mi je mesec sa najviše upisanih »nula« po izlasku na vodu, tj. sa najmanjim procentom uspešnosti. Naravno, to me nikada nije obeshrabrilo, pa i dalje poslednjeg meseca u godini pecam kad god imam vremena, pri tom uvek tražeći odgovore na mnoštvo pitanja koja se nameću bez obzira na ishod.
Siguran sam da većina kolega svoj ulov smatra zasluženim, tj. posledicom znanja i veštine, ali gde su znanje i veština kada ulova nema? Ja iz toga mogu samo da zaključim da mnogo toga ne znamo o ponašanju smuđa i o načinima ribolova u različitim uslovima. Svesni da je pecanje više od pukog odlaska na vodu i da rezultat ne zavisi samo od vremena provedenog na njoj, pasionirani ribolovci kao sastavni deo svog hobija vide i druženje sa kolegama i razmenu iskustava, uz praćenje ribolovačke literature, vođenje evidencije o izlascima u ribolov, proučavanje života i ponašanja riba, kao i povezanosti dešavanja u prirodi. Mi amateri i rekreativci, ma koliko bili uspešni, veštinu ribolova nismo naučili od akademika, ihtiologa ni biologa, već jedni od drugih. Eto, tako sam i ja, nekim svojim kvaziihtiološkim istraživanjima i razmenom iskustava sa kolegama, došao do izvesnih zaključaka kada je o ponašanju smuđa reč.
MI UGLAVNOM ZNAMO kako se smuđ ponaša pri različitim temperaturama vode, ali mnogima izmiče činjenica da nije isto da li je ona, recimo, 4º C u decembru ili februaru. Zašto? Tendencija temperature je veličina koja varira, ali u jesen ima konstantan pad. Neki živi vodeni organizmi na niskim temperaturama zapadaju u stanje slično hibernaciji, drugi smanjuju aktivnost, a treći je zbog promena u dinamici lanca ishrane usporavaju. Upravo se u decembru sve to dešava. Februar je znatno drugačiji; naime, krajem meseca, ako zima nije jaka i duga, a poslednjih godina to nije bila, temperatura vode polako raste. Sa svakim stepenom porasta neki od usporenih organizama živne i lanac ishrane se uspostavlja. Takva dešavanja, sudeći po mojoj evidenciji, doprinose da u februaru gotovo da nemam izlazak u ribolov sa ishodom »nula«.
No vratimo se decembru. Čak i informacija o niskoj temperaturi vode i daljem hlađenju, premda nam samo govori da ćemo imati posla sa »usporenim« smuđem, koji će manje jesti, manje se kretati i kojem se neće znati vreme hranjenja, ipak je za nas od koristi jer nas upućuje na to na kojim mestima da smuđa tražimo i na koji način da ga lovimo... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 417-)