Dubinski ribolov krupnih ciprinida uz upotrebu hranilica moguć je najjačim fider štapovima i mašinicama. Ali za najveće izazove postoji nešto drugačiji pristup i njemu primereni pribor. Iz teksta koji sledi saznaćete zašto su specijalističkom ribolovu namenjeni štapovi i čekrci sve traženiji širom Evrope i u čemu su njihove glavne prednosti
U jednom od prethodnih brojeva Ribolova, objašnjavajući koncept u Evropi sve popularnijeg specijalističkog ribolova, naveo sam da je njegova osnovna karakteristika težnja da se ciljano love krupne jedinke odabrane riblje vrste (ili vrsta). A da bi to bilo moguće, osim znanja o pogodnom mestu, na kom takvih riba uopšte ima, i izbora strategije i taktike koje će nam omogućiti da hvatamo velike komade, treba nam i odgovarajući pribor. Ovog puta biće reči o štapovima i mašinicama pogodnim za jednu od najraširenijih varijanti specijalističkog pecanja.
ŠTAPOVI SA OZNAKOM »Specialist« mogu biti konstruisani i napravljeni za lov određenom tehnikom ili za lov konkretne vrste (soma, basa, šarana, mrene, pastrmke, štuke...), a ovog puta fokusiraćemo se samo na specijalističke štapove za ribolov mrene i šarana dubinskim metodom, uz upotrebu hranilice. To su štapovi snage (tj. krive savijanja, engleski »test curve« skraćeno t.c.) do 2,25 lb, koji kod mnogih proizvođača nose oznaku »barbel rods« (»štapovi za mrenu«, eng.), iako su odlični i za ribolov šarana, izuzme li se ciljano pecanje kapitalaca, za koje su namenjeni šaranski parabolici krive savijanja 3 lb i više.
Štapovi za mrenu (i šarana) potiču iz Engleske, zbog čega je u svetskim okvirima prihvaćeno da im se dužina skoro uvek izražava u stopama (1 stopa = 30,5 cm), a snaga preko krive savijanja, koja pokazuje kolika je težina u funtama (skraćeno lb; 1 lb = 454 g) potrebna da bi se vrh štapa postavljenog paralelno sa podlogom savio pod uglom od 90 stepeni u odnosu na rukohvat. Iole kvalitetniji štapovi ovog tipa izrađeni su od karbonskih vlakana, a uglavnom su dvodelni (mali broj modela dostupan je u trodelnoj izvedbi). Veće firme štapove ove namene u ponudi imaju (kao i sve ostale) u tri klase kvaliteta (odnosno cene) – početnoj (eng. »entry«), srednjoj (»medium«) i vrhunskoj (»top«, »pro« i sl.). O rasponu cena ne može se govoriti sa apsolutnom preciznošću, ali grubo rečeno trenutno štapovi ovog tipa iz najjeftinije klase koštaju na zapadnoevropskom tržištu od 50 do 70 evra, oni srednjeg ranga prodaju se za 70 do 150 evra, dok za najkvalitetnije treba izdvojiti preko 150 e. Razlika u kvalitetu i ceni je pre svega određena vrstom upotrebljenog karbona, karakteristikama štapa (dužinom i snagom), te ugrađenom opremom (vođicama, držačem mašinice, rukohvatom, završnom »kapom«...) i pedantnošću završne obrade.
SPECIJALISTIČKI ŠTAPOVI ZA šarana i mrenu imaju jedan donji deo, a kad je o gornjem delu reč, mogu se sresti tri rešenja: štap ima a) jedan gornji deo, celom dužinom od šupljeg materijala i iz jednog komada – Englezi takve vrhove zovu »ejvon« (»avon«, po jednoj od najpopularnijih reka na Ostrvu); b) dva gornja dela »ejvon« tipa, iste dužine, ali različite snage – takvi štapovi po pravilu se označavaju kao »tvin tips« (»twin tips« – vrhovi blizanci); c) dva gornja dela, od kojih je jedan »ejvon« tipa, dok drugi ima dva segmenta, pri čemu je donji šupalj i napravljen tako da se u njega utiču izmenljivi puni vrhovi (kao kod fider i kviver štapova), koji se takođe dobijaju u kompletu. Najčešće dužine svih pomenutih štapova specijalist tipa su oko 3,3 i 3,6 m (11 odnosno 12 stopa, eng. »feet«), a ređe oko 3,9 m (13 stopa).
Snaga ovih štapova se kreće u rasponu od 1,25 lb do 2,25 lb. Najslabiji, od 1,25 lb, vrlo su fini i namenjeni za lov manjih ciprinida (deverike, linjaka, klena...), prvenstveno na stajaćim vodama... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 517-)