Klen je riba sa najširim jelovnikom na našem podneblju, tako da odluka o tome na šta ćemo ga pecati zavisi praktično samo od afiniteta ribolovca i od toga šta može da nabavi. Rovac iz više razloga nije često korišćen mamac za »glavonju«, iako u određenim uslovima može da bude izuzetno efikasan
Ribolov klena je toliko opširna tema da bi se o njemu, bez pretjerivanja, mogla napisati knjiga. A njen veći dio, bez ikakve sumnje, zauzelo bi poglavlje o raznim prirodnim mamcima na koje se klen još uvijek masovno peca i kod nas i drugdje širom Evrope. Najviše se taj svaštojed hvata na sitno sezonsko voće, razne insekte i životinjske iznutrice, ali ga manji broj ribolovaca uspješno lovi na hljeb, »travu« (algu kladoforu«) i razne druge prirodne mamce. Rovac ili mrmak (kako ga u Bosni zovu) veliki je insekt iz porodice tvrdokrilaca, kog većina kolega doživljava kao mamac za soma i mrenu, no ja ga u određenim uslovima na udici nudim i klenu i imao sam uspjeha u tome, što zapravo i nije čudno kada se uzme u obzir »glavonjina« halapljivost.
ZA RIBOLOV KLENA rovcima prvo treba odabrati pravo mjesto. Najbolja su ona sa mirnim tokom i dubinom odmah ispred nas jer se ne zabacuje daleko. Poželjno je i poznavati riblji fond terena na kojima ćemo pecati, kako bismo znali gdje ima krupnih komada, jer se čak i kada sami kopamo rovce ne isplati kačiti ih na udicu tamo gdje ima mnogo sitnog klena, a pogotovo je to besmisleno ako ih kupujemo.
DRUGI BITAN FAKTOR uspjeha u ovakvom pecanju su povoljni hidrološki uslovi. Za lov klena rovcima najveći su izgledi onda kad je voda mutna ili barem blago zamućena, jer u bistroj vodi ovaj mamac ne može od sitne ribe ostati na udici ni cijeli minut. Kada je ona zamućena, aktivnost sitnurije je na minimumu, a to je naročito bitno ako pecamo na nekoj većoj rijeci, u kojoj ima halapljivih glavoča, budući da ti loši plivači ogromnog apetita nisu ljubitelji ni porasta vodostaja niti pomute... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 517-)