Četerbejti su u Evropu stigli još pre desetak godina, nakon što su u SAD postali jedna od najpopularnijih varalica za lov basa. Brzo se pokazalo da i na našem kontinentu, isto kao i na američkom, daju odlične rezultate i u lovu štuke, ali još uvek ima mnogo onih koji su nepoverljivi prema ovom jednostavnom džigu sa suknjicom i metalnom pločicom ispred otežanja
Četerbejt (eng. »chatterbait«) jeste varalica koja svojim neobičnim izgledom među evropskim ribolovcima izaziva određenu dozu skepse, iako već godinama uživa povjerenje naših američkih kolega, i to prevashodno onih koji love basa. Iskustvo američkih basolovaca u lovu četerbejtima rezultiralo je za njih sporednim, ali za mnoge naše i evropske ribolovce željenim – čestim ulovima štuke.
ČETERBEJT JE U OSNOVI varalica jednostavne primjene, koja se vodi uglavnom ravnomjernim povlačenjem. Sastoji se od džig-glave sa silikonskom suknjicom i metalnom pločicom (na prednjem kraju), koja proizvodi snažnu vibraciju i zvuk u vodi. Drugi važan segment četerbejta je dodatak – takozvani trejler, kojim se postiže dodatna raznolikost u prezentaciji; svi pobrojani elementi zajedno omogućavaju nam da se prilagođavamo različitim uslovima na vodi i raspoloženju ribe.
U želji da istražim ideju o ciljanom lovu štuke na četerbejte, pokupovao sam različite modele, krenuvši od onih sa već dobro utemeljenom reputacijom. Počeo sam od američkog proizvođača Z-Man, koji se smatra pionirom u izradi ove vrste varalica. Odmah uz njih nabavljao sam i četerbejte firme Picasso Lures, veoma hvaljene među američkim ribolovcima. Njima se pridružio i jedan stariji model robne marke Savage Gear – Crazy Blade, koji se već neko vrijeme nalazio u mom posjedu a da zapravo nikada nije dobio pravu priliku.
Uporedo sa tim opremao sam se različitim vrstama silikonskih trejlera, počevši od tzv. neaktivnih (eng. »no-action«), pa sve do modela izraženije repne akcije. U prvom redu odlučio sam se za silikonce japanskog proizvođača Keitech, po mom iskustvu veoma lovne i kada se samostalno prezentuju, te za modele iz Z-Man i Gary Yamamoto asortimana, specijalno dizajnirane za ovu namjenu. Izbor veličine trejlera uslovljen je veličinama udice, koja se na mojim četerbejtima namijenjenim štukama kreće u rasponu od 4/0 do 6/0, što za njih najprikladnijim čini trejlere dužine od 10 do 14 cm. Na tržištu su prisutni i četerbejti u »mini« i »mikro« veličinama, za koje nije potrebno posebno objašnjavati da nisu toliko prikladni za štuku koliko za druge, manje vrste predatora.
TAKO OPREMLJEN, KRAJEM SEPTEMBRA zaputio sam se na stari tok rijeke Crnaje (u Hrvatskoj), vodu kojom gazduje Ribnjačarstvo Končanica. Dan je bio umjereno oblačan i topao, a voda tek na nekim pozicijama dublja od 1 m bila je prilično mutna. S obzirom na to da sam u prethodnom periodu više puta morao odgađati izlazak na vodu, odlučio sam da ribolov ipak započnem starim favoritima, za koje sam vjerovao da će mi brzo donijeti ulov. U narednih sat vremena bio sam posmatrač brojnih divljih napada štuke svuda oko mene, gledajući u nevjerici kako štuka dosljedno ignoriše moje površince i spinerbejtove. I tako je bilo sve dok se površina vode nije pretvorila u mirno ogledalo. Kako to obično biva, tek onda sam se odvažio okrenuti se neobičnim novajlijama u mojim kutijama.
RIBOLOV ČETERBEJTIMA ZAPOČEO sam modelima u tzv. šok-farbama (drečavim), ali sa trejlerima manjih dimenzija, vjerujući da će u datim okolnostima oni biti lakše uočljivi i još uvijek prihvatljivi zalogaji već sitim štukama. Četerbejt se prilično dobro zabacuje i ja sam s lakoćom pogađao gotovo sve pozicije na kojima sam očekivao skrivenog predatora. Sada sam pretraživao dublji sloj vode, koristeći »neaktivne« trejlere, kao što su Keitech Shad Impact i Yamamoto Zako, koji zbog svoje slabije akcije nemaju tendenciju da četerbejt podižu prema površini... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 518-)