Što su temperature vode niže, a mrest bliži, polno zrele štuke postaju sve manje raspoložene za jurnjavu za plenom, pa ih sve manje zanimaju varalice. Zato je ovo pravo vreme za lov te grabljive vrste statičnim tehnikama, na prirodne mamce, tj. na kedere. Ovog puta donosimo zanimljivo iskustvo o lovu na plovak na bistrim i dubokim stajaćim vodama
Skraćenje dana, sve više oblačnih intervala, pad temperature vazduha i vode, magle i duge senke znaci su da jesen sve više odmiče i da smo praktično usred najboljeg dela godine za lov štuke. Nje ima u praktično svim našim stajaćim i sporotekućim vodama, a i u donjim delovima tekućica mrenskog tipa, ali joj ipak najviše odgovaraju bare, kanali, mrtvaje, kubici i šljunkare, tj. takva životna sredina u kojoj ne mora da troši mnogo energije a ima dosta zaklona iz kojih može da vreba plen.
Ja živim u blizini ušća Drine u Savu, tj. na području na kom je vađenje šljunka jedna od bitnih privrednih grana, pa od Badovinaca do ušća Drine u mestu Crna Bara ima mnogo napuštenih šljunkara, tj. starih kopova, od kojih mnogi dobijaju vodu preko cele godine podzemnim putem, a kada Drina naraste i spoji se s njima – napune se i ribom. Šljunkare se razlikuju po veličini, ali nalikuju jedna drugoj po strukturi: duboke su prosečno 5 m, u razlivima po obodima ima vegetacije, a vrlo često oborenih debala i panjeva, dok na dnu postoje brojne male rupe, tzv. segeti, koje nastaju kada kašika bagera zađe malo dublje u podlogu. Voda u šljunkarama je tirkizne boje, tj. izuzetno providna i bistra čak i u toplom delu godine, a pogotovo sada, kada je hladna i nema vegetacije i planktona koji bi je mutili. Iako u mnogima od njih ima dosta ribe, pogotovo štuke, ribolov nije lak.baš zbog izuzetno dobre vidljivosti, ali se trud isplati jer su ribe iz čiste i kiseonikom bogate vode vrlo jake i borbene.
ŠTUKU VRLO ČESTO pecam sa Dragoslavom Jevtićem Ciletom, vrsnim lovcem na tu grabljivicu, koji donji tok Drine i vode u njenom priobalju poznaje kao svoje dvorište. Godinama ciljano loveći štuku, utvrdili smo da izbor sistema i taktike treba prilagođavati konfiguraciji terena na kome se peca, ali i dobu godine. U ovo vreme, na šljunkarama, naročito je aktuelan lov na kedera, a mi najčešće pecamo na babuške duge oko 7 cm. Babuška je veoma zahvalan keder jer dugo može da se čuva u kućnim uslovima (u burićima ili plastičnim koritima), a na udici vrlo dugo ostaje živahna (»Pravilnikom o načinu, alatima i sredstvima... kojima se obavlja rekreativni ribolov« još od 2009. godine zabranjeno je na teritoriji Srbije za mamac koristiti žive jedinke svih alohtonih vrsta riba, uključujući i babušku, ali nema podataka da je taj propis ikada primenjen, tj. da je zbog toga ijednom ribolovcu napisana prijava – prim. ur.).
U NOVIJE VREME NASTALE ŠLJUNKARE, koje još nemaju izraslu vegetaciju, a imaju stalnu vezu sa Drinom, mogu biti vrlo produktivne i zanimljive za pecanje, jer se u njima štuke kriju po segetima i većim rupama na dnu, iz kojih gledaju ka površini i čekaju da im se neoprezne ribice približe. Iako sam ljubitelj usidrene »balerine«, kada je voda izrazito bistra na dubokim revirima radije koristim slobodnu »balerinu«. Dubinu podesim tako da keder bude otprilike »na pola vode« (tj. u srednjem sloju) ... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 520-)