Vodostaji većine naših rijeka su na nivou uobičajenom za najsušniji i najtopliji dio godine i još opadaju. Osim što je po najvećem suncu opasno biti na otvorenom, tj. kraj vode ili u čamcu, šanse da preko dana ulovimo smuđa na varalicu su vrlo male. Zato se većina onih koji tu grabljivicu love na vještačke mamce sada opredjeljuje za pecanje na voblere u večernjim satima i u svitanje, a tamo gdje je ribolov neprekidno dozvoljen i tokom noći (svuda se u razdoblju ljetnjeg računanja vremena smije loviti između 3 i 21 č). I kada se smrkava i kada se razdanjuje, smuđ, koji ima odličan vid i brže se prilagođava promjeni svjetlosnih uslova od vrsta kojima se hrani, prilazi obali da bi progonio kauglere i drugu sitnu ribu, pa ga tada možemo loviti voblerima, kako sa obale tako i iz plovila.
Na takvim mjestima se prije svega moramo pravilno postaviti, tako da možemo da vodimo varalicu pod uglom pod kojim se kreće i riba koju smuđevi progone. Drugi faktor uspjeha je strpljenje, budući da se može desiti da i više od sata čekamo na cug tokom koga će se staklenooki grabljivac aktivno hraniti, što može trajati i manje od 10 minuta, a nakon toga nerijetko ponovo nastupa potpuno zatišje.
UKOLIKO LOVIMO IZ ČAMCA, možemo tražiti smuđa kraj kamenih napera, na pješčanim sprudovima, prelivima i brzacima koji se formiraju iza većih prepreka u vodi. Pecamo li sa obale, fokusiraćemo se prije svega na potese sa kamenitim dnom (koje ukazuje na brži protok), na kamenom posute ili betonirane kejeve, prelive nakon kojih se dubina naglo povećava... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 329-)