Varaličarenje soma nije nova disciplina na našim vodama, ali se za taj vid ribolova ipak opredeljuje mnogo manje ribolovaca nego za blinkerisanje štuke ili smuđa, a još su ređi oni koji su spremni da javno otkriju svoja zapažanja i tajne. Ovog puta sa čitaocima Ribolova svoja iskustva deli varaličar koji se poslednjih godina pretežno posvetio lovu najveće evropske slatkovodne ribe na reci
Vrbas, jedna od većih desnih pritoka Save, rijeka je sa izrazito raznovrsnim ribljim svijetom. Dok se u njegovom gornjem toku love salmonide, u donjem možemo naći somove, smuđeve, šarane, štuke i druge vrste ciprinidnog regiona. No na Vrbasu, koliko god bio bogat ribom, nije lako pecati, jer vrijednim ulovima nagrađuje samo najupornije, tj. one koji hoće i mogu da ulože mnogo vremena u sticanje znanja i iskustva.
Som se dubinskim metodom odavno lovi na ovoj rijeci, a sve je više i onih koji najveću evropsku slatkovodnu ribu ciljano varaličare. Jedan od takvih je i Miroslav Mikić zvani Mima, iz sela Razboj Ljevčanski, strastveni štukaroš koji se u poslednjih nekoliko sezona aktivnije posvetio proljećnom varaličarenju soma. On sezonu lova na ovu grabljivicu otvara sa prvim toplim danima, uglavnom početkom marta, ali kaže da su po njegovom dosadašnjem iskustvu šanse za bogate i trofejne ulove i na Vrbasu, kao i na mnogim drugim vodama u našoj regiji, u aprilu ipak najveće.
U DONJEM TOKU Vrbasa soma ima na cijelom dijelu kroz srbačku opštinu, pa i dalje, do Laktaša, a Mima uglavnom lovi na potesu od sela Kukulje do mosta u Razboju Ljevčanskom i kaže da najbolje prolazi tamo gdje su velike dubine i na dnu ima rupa, a dno je kamenito. Omiljeni lokaliteti su mu most u Razboju, kamenjar na prudu iza Šarića, Stegića ada i Tonjače... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 528-)