U Americi nastale varalice sa pokretnim metalnim »kljunom«, jednokrakom udicom sa olovnom glavom i »suknjicom« od gumenih tračica, a često i sa dodatkom u vidu silikonske varalice, sve su popularnije za lov basa i štuke i na evropskom kontinentu. S razlogom, jer su efikasne preko cele godine, pa i odmah nakon mresta
Početak aprila, nakon što se kalendarski period mrijesta štuke okončao, nadamo se uspješno, vraćaju nas na obale u potragu za prvim trofejima. Ove godine na sjeveru BiH, prve sedmice proljeća odlikovale su se velikim i naglim vremenskim promjenama. Kratki periodi sunčanih i toplih dana, sa temperaturom do 27 (!) stepeni, smjenjivali su se sa naletima naglog zahlađenja i gustog snijega, a slično je oscilirao i moj entuzijazam. Već na prvi dan nove sezone gorio sam na suncu i u želji da ostvarim prvi ovogodišnji ulov. Nažalost, bezuspješno. Vedro nebo, jako sunce i bistra jezerska voda mutili su moje planove. Ali narodna mudrost kaže – prve varalice se u vodu (samo) bacaju, tako da ću o njima, vjerujem, više pisati neki naredni put, jer očekujem da se ti noviteti koje sam testirao tek pokažu u punom sjaju.
U NAREDNA DVA DANA sezona je za mene napokon započela onako kako svi priželjkujemo – sa 14 ulovljenih štuka u rasponu od 50 cm do 80 cm (koje sam sve vratio, kao što činim uvijek i svuda). Izostala je samo ona kapitalna pa da početak sezone mogu da okarakterišem idealnim. Glavni »akteri« i ovog puta su bili četerbejti – varalice izvorno potekle iz basolova, a sve više širom Evrope zastupljene u ribolovu štuke. Rekli bismo, sasvim opravdano. O lovu štuke četerbejtima sam pisao u Ribolovu br. 518 (u oktobru 2020), objašnjavajući tada osnov njihovog rada i varijante kombinacija sa silikonskim nastavcima, tzv. trejlerima, koje sam tokom jeseni koristio. Moram priznati da sam tada slijedio preporuke iskusnih basolovaca prilikom izbora i sparivanja četerbejta i silikonskog nastavka. Naglasak sam stavljao na dobro usklađene vibracije metalne pločice na vrhu džig-glave i one koju proizvodi rep »trejlera« (silikonske varalice dodate na jednokraku udicu originalno skrivenu u suknjici od gumenih tračica). Tada preporučene kombinacije, opisane kao one koje »mire« vibracije, zaista su ostvarivale svoju primarnu svrhu i u lovu na štuku. Međutim, ovog puta sam odlučio da idem korak dalje i zađem u polje koje mnogi basolovci izbjegavaju, te da probam kakve će rezultate dati potpuno drugačiji pristup, tj. izraziti nesklad vibracija.
NAIME, ŽELIO SAM DA U NESTABILNIM vremenskim prilikama štukama uz četerbejte ponudim dovoljno izazovan zalogaj, koji će im djelovati kao nešto za čime se isplati juriti, sa upadljivo izraženom siluetom i naglašenim radom u vodi. I ovog puta izbor je pao na izvrsne Keitech silikonce, ali ne na Easy Shinere duge do 12,5 cm, koje sam ranije koristio, već nešto gabaritniji – Fat Swing Impact u veličinama od 12 do 14,5 cm (4,8 do 5,8 inča). Odnos veličine navedenih modela najbolje će ilustrovati fotografija na kojoj možete uporediti njihove profile i veličine repova. Svaki od njih ostvaruje bitno drugačiju akciju u vodi, a ja sam ovog puta koristio one sa najizraženijom. Četerbejte koje sam bacao usuđujem se već nazvati zlatnim standardom – Z-Man Project Z, sa tzv. antitravnom (eng. »weedless«) zaštitom i Piccasso Lures Schock Blade, u težinama od 10,5 g i 14 g (3/8 i 1/4 oz), sa udicama veličina 5/0 i 6/0... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 531-)