Ve­ro­vat­no ni­ste do sa­da ozbilj­no raz­mi­šlja­li o to­me da bi­ste mo­gli da za svo­je po­tre­be pra­vi­te ve­li­ke »teh­no­plank­ton pe­le­te«, ko­ji su efi­ka­sni­ji od bra­šna­ste pri­ma­me, jer se na pr­vi po­gled či­ni da je to vr­lo kom­pli­ko­van po­sao, ko­ji tra­ži pro­fe­si­o­nal­nu opre­mu, ve­li­ka ula­ga­nja, te mno­go zna­nja i is­ku­stva. A ni­šta od to­ga za­pra­vo ni­je neo­p­hod­no

Kva­li­tet­na »teh­no­plank­ton« ta­ble­ta po­ka­za­la se za tol­sto­lo­bi­ka kao efi­ka­sni­ja (tj. lov­ni­ja) od hra­ni­li­ce, iz pro­stog raz­lo­ga što u vo­di du­že tra­je za­hva­lju­ju­ći to­me što ima do­bro iz­ba­lan­si­ra­ne kom­po­nen­te ko­je da­ju op­ti­mal­ni od­nos pro­du­ko­va­ne za­mu­će­no­sti i du­ži­ne ota­pa­nja. Na na­šem tr­ži­štu su da­le­ko naj­za­stu­plje­ni­je ta­ble­te ko­je se in­du­strij­ski pra­ve u Ma­đar­skoj, ali sam na­i­la­zio i na raz­ne do­ma­će »bez­i­me­ne« pro­iz­vo­de te vr­ste. Ne­ću se ov­de upu­šta­ti u ana­li­zu kva­li­te­ta i efi­ka­sno­sti ni­jed­ne od tih ta­ble­ta, ali ću vas pod­sta­ći da pro­ba­te da sa­mi pra­vi­te taj »ma­mac-pri­ma­mu«, ta­ko što ću vam u re­do­vi­ma ko­ji sle­de da­ti pre­ci­zno upu­tstvo.

OD SA­STO­JA­KA MO­ŽE se ko­ri­sti­ti sve već na­bro­ja­no u pret­hod­na dva tek­sta ovog ma­log se­ri­ja­la, ali glav­na »kva­ka« u pra­vlje­nju ta­ble­ta je u pre­so­va­nju sa­sto­ja­ka. Od ala­ta vam je za to po­treb­na tzv. pres­for­ma, ko­ja će ta­ble­ti da­ti ob­lik i ve­li­či­nu. Ve­će ta­ble­te tra­ja­će du­že od ma­njih, što je lo­gič­no, ali one mo­gu te­ži­ti i po 60 ili 70 g, što uz osta­le ele­men­te si­ste­ma pred­sta­vlja znat­no op­te­re­će­nje za vrh šta­pa pri za­ba­ci­va­nju i pri­mo­ra­va nas da ko­ri­sti­mo »mot­ke« ve­li­ke te­ži­ne ba­ca­nja. Na­rav­no, uvek se mo­že­mo od­lu­či­ti za ma­nju pres­for­mu i pra­vi­ti ta­ble­te od 30 g, ali ta­da mo­ra­mo ima­ti u vi­du da će se one br­že ota­pa­ti, pa će­mo mo­ra­ti če­šće da va­di­mo si­stem iz vo­de i po­no­vo za­ba­cu­je­mo. Sve u sve­mu, obe va­ri­jan­te su pri­hva­tlji­ve, a za ko­ju će­mo se od­lu­či­ti stvar je lič­nog iz­bo­ra. U sva­kom slu­ča­ju, pres­for­ma mo­ra bi­ti od čvr­stog ma­te­ri­ja­la (gvo­žđa, če­li­ka, pro­hro­ma...) i de­be­lih zi­do­va, jer tr­pi ve­li­ki pri­ti­sak.

Vi­đao sam u po­nu­di na in­ter­ne­tu pla­stič­ne pres­for­me, ali ih ne sma­tram za ozbi­ljan alat, jer se su­vi sa­stoj­ci u nji­ma kom­pri­mi­ra­ju bi­lo ta­ko što se svom te­ži­nom na­leg­ne na klip ko­ji sa­bi­ja, bi­lo od­me­re­nim udar­ci­ma če­ki­ćem, pa se do­bi­je­na ta­ble­ta u vo­di br­zo ras­tva­ra jer ni­je bi­lo do­volj­no ve­li­ke si­le da is­pre­su­je če­sti­ce ono­li­ko ko­li­ko je neo­p­hod­no. 

ZA PO­STI­ZA­NJE PO­TREB­NOG PRI­TI­SKA u me­tal­noj pres­for­mi ko­ri­ste se ruč­ne hi­dra­u­lič­ne di­za­li­ce, sna­ge od 20 do 32 to­ne. Sve one či­ja je sna­ga ma­nja od 20 t ne­će sa­bi­ti sa­stoj­ke do­volj­no čvr­sto. Ne­moj­te se pla­ši­ti – ta­kve di­za­li­ce ni­su sku­pe – na­la­zio sam ih već u ce­nov­nom ra­spo­nu od 50 do 100 evra, u za­vi­sno­sti od pro­iz­vo­đa­ča i od to­ga da li ima­ju ven­til za pre­op­te­re­će­nje, ko­ji šti­ti od »pro­pi­ša­va­nja« ulja na dih­tun­gu. Iz lič­nog is­ku­stva vam mo­gu re­ći da je taj ven­til i te ka­ko ko­ri­stan, jer sam is­pr­va ko­ri­stio sla­bi­ju di­za­li­cu (12 t), bez si­gur­no­snog ven­ti­la, pa sam ne­do­sta­tak si­le po­ku­ša­vao da na­dok­na­dim ja­čim pum­pa­njem, što mi je ne­ko vre­me po­la­zi­lo za ru­kom, ali sam vr­lo br­zo us­peo i da pre­op­te­re­tim di­za­li­cu i po­kva­rim je, a po­prav­ka ni­je bi­la is­pla­ti­va, te sam na­kon to­ga ku­pio no­vu, ovog pu­ta ja­ču. Da ne na­pra­vi­te mo­ju gre­šku, ako ho­će­te da pra­vi­te ta­ble­te, ku­pi­te od­mah bo­lju i ja­ču di­za­li­cu. Me­tal­ni ram, ko­ji či­ni upor u ko­ji hi­dra­u­lič­na di­za­li­ca gu­ra klip pres­for­me, mo­ra bi­ti od pro­fi­li­sa­nog gvo­žđa re­la­tiv­no ve­li­ke de­blji­ne, či­ji su de­lo­vi me­đu­sob­no kva­li­tet­no za­va­re­ni. Tan­ki pro­fi­li će se pod pri­ti­skom de­for­mi­sa­ti, pa će­te ram mo­ra­ti da pra­vi­te po­no­vo. (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 532-)

 

 


dupli-san-dijego

Je­dan od du­pli­ra­nih čvo­rova je i udvo­stru­čeni San Di­je­go džem, zva­ni još i...

trostruki-palomar

Sa po­ja­vom Ber­kley Na­no­fila, ko­ja ni­je ni ple­te­ni­ca ni mo­no­fil, u modu je ušao...

dunavske-carolije

Du­nav je ve­li­ka, mo­ćna i "teško" či­tlji­va re­ka, pa pred­sta­vlja iza­zov za sve ri­bo­lov­ce...

brejd-ring

Braid ring čvor ili u­pre­deni pr­sten čvor upo­tre­blja­va se za ve­zi­va­nje udica...

dupli-uni

Ovo je jedan od najjednostavnijih a naj­vi­še ko­ri­šće­nih čvo­rova za spajanje...

bocna-petlja

Bočna petlja je jedan od je­dno­stav­nih čvo­rova za fi­ksi­ranje bo­čnog pre­dve­za...