Deo Bosuta blizu ušća u Savu dugo je važio za pravi babuškarski raj, da bi poslednjih godina malo-pomalo bio zaboravljen. Ovog proleća je ponovo oživeo i počeo da povremeno daje i izuzetne ulove, pre svega onima koji odaberu pravi pristup, primamu i mamac
Većina ljubitelja prirode slaže se da je na našem podneblju prvi deo maja najlepši period u godini. Temperature su prijatne, vegetacija buja na sve strane, ptice cvrkuću po ceo dan, a preko leta neizdrživo dosadni komarci još uvek nisu onako agresivni kao u najtoplijem delu godine. Ali kako je u maju na snazi lovostaj na većinu za pecanje atraktivnih vrsta bele ribe, kao i na šarana, soma, bucova i mladicu, a neke od vrsta koje su izašle iz zabrane još nisu preterano aktivne, nema mnogo mogućnosti za ozbiljan ribolov. Zato se mnogi opredeljuju za odlazak na terene na kojima ima dosta babuške, alohtone vrste koja se na legalne načine može loviti bez ikakvih ograničenja, a dovoljno je brojna i raste toliko da ju je zanimljivo hvatati lakom dubinkom, na plovak ili fider.
Iako sam prevashodno štukaroš i fideraš, volim ponekad da pecam i na plovak, i to pre svega takmičarcem, naročito na kultnom babuškarskom terenu na reci Bosut, neposredno pre njenog ušća u Savu. Bosut je tako sporog toka da su stari Rimljani, misleći na njega, s razlogom govorili da u njihovom carstvu postoji jedna reka koja pre podne teče na jednu stranu, a po podne na drugu. To nije daleko od istine, jer vetar može na Bosutu da podigne velike talase, koji ne samo da veoma otežavaju pecanje, pomerajući i obarajući plovke, već i nose podvodnu vegetaciju, granje i stare školjke u smeru vazdušnog strujanja, što zna da ima veliki uticaj i na kretanje ribe.
Pošto je za drugi majski vikend bilo najavljeno lepo i sunčano vreme, dogovorio sam se sa kolegom Nenadom Čavićem da odemo upravo na Bosut. Neša ima mini-ribnjak u svom dvorištu, a ja sam procenio da je sada idealna prilika da ga naselimo bosutskim babuškama. Pošto imam iskustvo sa tog terena, prihvatio sam se spremanja primame i osmišljavanja taktike ribolova za taj dan.
BABUŠKE, BAŠ KAO I ŠARANI, dobro reaguju na hranu i možemo se nadati uspešnom ribolovu ukoliko su dovoljno blizu da registruju da je bacamo ili ako je plasiramo uz rutu kojom se kreću u potrazi za jelom. Tako je i na ušću Bosuta, gde je riba toliko naviknuta na kuvano zrnevlje i brašnaste primame blagih aroma, koje ribolovci bacaju u velikim količinama, da skoro da se može reći da im je to prirodna hrana. Znajući to, rešio sam da napravim »spod« od kuvanog kukuruza, sa dodatkom manje količine kukuruznog brašna, cimeta i vanilin-šećera (vidi okvir Primama).
OD PRIBORA SMO SPREMILI takmičarce od 5 odnosno 5,5 m, ali ne sa najlonskim monofilom, već sa pletenicom od 0,10 mm kao osnovnom strunom, te onom od 0,08 mm kao predvezom. To je dobra varijanta za ribolov na Bosutu kod ušća, gde ima mnogo gustog vodenog rastinja uz obalu, pa je veoma... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 533-)