Cvetanje vrba i topola i padanje »mace« u vodu otežava tokom proleća u manjoj ili većoj meri ribolov na svim vodama kraj kojih to drveće raste. Mnogi ribolovci, suočeni sa velikom količinom lepljive biljne materije koja se hvata na strune, udice i utege brzo odustaju od pecanja ili menjaju teren. Ima, međutim, i onih spremnih da u takvim okolnostima satima ulože mnogo vremena i ogromnu količinu energije ne bi li uhvatili neku krupnu ribu
Svaka reka ima svoju ćud i skoro nikad ne možemo biti sigurni šta će nas na njoj dočekati, hoće li situacija biti stabilna ili će se menjati iz dana u dan i da li ćemo u ma kom momentu imati idealne uslove za ribolov. A takvi uslovi retko se steknu kada se gleda cela godina, jer skoro uvek postoji nešto što otežava pecanje ili se loše odražava na aktivnost ribe – voda je prevelika ili premala, zaprljana lišćem, algama ili nekim drugim organskim materijama, naglo je nadošla, ohladila se i zamutila – zbog topljenja snega, niska je, pregrejana i sa malom količinom kiseonika – zbog visokih temperatura vazduha i male količine padavina... Dakako, to su samo neke od mogućih nepovoljnih okolnosti, a mene je nedavno na reci Po zadesila jedna od njih – ogromna količina topoline »mace«.
TOG DANA, POČETKOM MAJA, planirao sam izlazak na lepo mesto koje sam našao prošle godine – dugačku peščanu plažu koja mi je u nekoliko navrata dala krupnu ribu, pa sam sa nestrpljenjem vrebao priliku da na nju ponovo odem. Tamo sam specijalist pristupom, sa teškim hranilicama, pecao mrenu i šarana na bojlije, a uzgredno dobijao i deveriku i u Pou sve brojnijeg američkog kanalskog soma (koji raste znatno više nego cverglan u našim vodama). Dok sam hitao ka reci, nadao sam se da ću zateći povoljan vodostaj, jer neko vreme nije bilo kiša, i da se u jednom momentu previsoka voda vratila u normalu za ovaj period, a bio je to praktično zadnji čas da još jednom pecam mrenu i šarana, koji su ovde u lovostaju od 15. maja.
Kada sam stigao na vodu i video da je nivo optimalan, pao mi je kamen sa srca. Probijajući se kroz gusto šiblje i drugo rastinje iz dva puta sam odneo sve stvari od kola do mesta, brzo se raspakovao i odmah se dao na klipovanje najlona kako bih što pre počeo sa ribolovom. Ali kada sam posle trećeg zabačaja video da mi je struna prepuna topoline »mace«, koje je bilo toliko da nisam mogao da izvadim sistem, mrak mi je pao na oči. Na to uopšte nisam računao, budući da se u vazduhu mogla videti tek poneka »maca«, a na površini reke je uopšte nije bilo, pa mi nije bilo jasno kako je moguće da ih u vodi ima toliko.
KADA SAM SE MALO SABRAO i počeo da razmišljam šta mi je činiti, bilo je jasno da nije moguće pecati na uobičajenoj daljini (oko 30 m), te da sistem ne može biti u vodi duže od 7-8 minuta, jer se za to vreme skupi toliko »mace« da sasvim zapuši karike, i da će ribolov biti »teška fizikalija« zbog stalnog skidanja tog biljnog otpada sa strune.
Uz to unutrašnji glas mi je odmah rekao: »Slušaj sine, pakuj se dok sunce još nije upeklo i 'paljba' kući, jer od pecanja danas nema ništa.« Ali iako znam da je glas razuma skoro uvek u pravu, ubeđen sam i u to da se u ribolovu ne dešava baš sve rezonski i da nekad treba ići i protiv razuma, mada nisam bio siguran da li je to sada slučaj. Drug koji je bio sa mnom je više bio za to da se pakujemo, ali mi je ipak prepustio odluku, a ja ne znam da li sam tokom tih nekoliko minuta neodlučnosti više ličio na Rodenovog Mislioca ili na Homera Simpsona u jednom od legendarnih dijaloga sa svojim mozgom, ali sam ipak rešio da ostanemo, bez obzira na to što je bilo izvesno da ćemo se naraditi kao u rudniku, a da je veliko pitanje da li ćemo uhvatiti bilo kakvu ribu.
JEDINO MOGUĆE REŠENJE bilo je skratiti maksimalno liniju hranjenja i bacati primamu stalno i obilno. Tako sam i uradio. Zabacivao sam tek desetak metara daleko, u jedva metar dubine, i počeo da konstantno hranim, iako mi pecanje tako blizu obale, i to još na tri puta manjoj dubini od one na koju sam računao i na kojoj sam u prethodnim izlascima na ovo mesto dobijao ribu nije ulivalo mnogo optimizma, jer mi nije delovalo ni najmanje sigurno da je moguće tu – u plitku vodu – privući mrenu i šarana.
Vreme je prolazilo, a ja sam na svakih 7-8 minuta vadio sistem, čistio strunu od »mace«, punio hranilice i zabacivao, pa opet namotavao, čistio i zabacivao, najpre sa jednim štapom, pa odmah potom sa drugim, i tako u nedogled. U jednom trenutku sam shvatio da mi je mamac više van vode nego u vodi, jer mi je trebalo po 5-6 minuta da bih sa strune skinuo svu tu lepljivu materiju, koju je mnogo teže ukloniti nego lišće, pa sam se dohvatio makazica i svaki put po vađenju sistema sekao zadnjih pola metra strune, na koje se »maca« spuštala, te prevezivao sistem, što mi je štedelo malo vremena i mnogo više živaca, budući da je montažu koju sam koristio vrlo lako namestiti... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 533-)