Jedan od najpopularnijih predveza za lov oštrozubih grabljivica i u slanoj i u slatkoj vodi u sve većem broju naših radnji može se kupiti u rinfuznim pakovanjima, tako da ribolovci sami mogu praviti predveze kakvi im najviše odgovaraju. To nije naročito komplikovano, ali ponešto treba znati i primeniti da bi se dobile »sajle« maksimalne pouzdanosti (nosivosti i trajnosti)
Fluorokarbon se sve više koristi za pravljenje predveza za lov štuke jer je u vodi teško primetan, a u većim debljinama (od preko 0,60 mm) pokazao se kao vrlo pouzdan, tj. otporan na njene zube. U nekim radnjama mogu se kupiti gotove »sajle« od ovog materijala, sa kopčom na jednom kraju i vrtilicom na drugom, ali se češće nalazi fluorokarbon u pakovanjima od 10-20 m, od kog ribolovci sami prave predveze odgovarajuće dužine i sa elementima (kopčom i virblom) kakvi najviše odgovaraju njihovim potrebama. Fluorokarbon se u debljinama do oko 0,75 mm može bez većih problema vezivati, ali je sa onim prečnika 0,8 mm i više to mnogo komplikovanije i nije preporučljivo jer su čvorovi od vrlo debelog monofila glomazni i uz to lako skupljaju vegetaciju, a teško ih je dobro zategnuti, pa se može desiti da se razvežu pod opterećenjem. Zato je za fluorokarbon velikog promera klemanje bolje rešenje – spoj je manje upadljiv, a pri tom je vrlo pouzdan, naravno ukoliko operaciju izvedemo kako treba, tj. držeći se nekih osnovnih pravila.
1. Za fluorokarbonske »sajle« mogu se koristi i standardne kleme okruglog profila, ali su one ipak predviđene za čelične sajle. Zato se za pravljenje predveza od ovog materijala koriste ili »dvocevne« kleme, najčešće napravljene od bakra, ili aluminijumske kleme ovalnog poprečnog preseka. Neki od vodećih svetskih autoriteta za izradu ovakvih predveza, koji se osim za lov štuke koriste i za najteži morski ribolov, slažu se da su za »sajle« prečnika od 0,8 do oko 1,3 mm dvocevne kleme bolje od ovalnih jer je manja šansa da oštete tanji fluorokarbon, a bolje ga drže, dok su za najjače predveze preporučljivije ovalne kleme od aluminijuma, budući da zbog debljine strune koja kroz njih prolazi moraju biti velike, pa je poželjno da budu od što lakšeg materijala kako ne bi »umrtvljivale« varalicu ili prirodni mamac.
2. Jasno je da prečnik kleme treba da bude toliki da monofil koji klemamo može da prođe dva puta kroz nju, ali nije dobro da bude preveliki, jer se u tom slučaju može desiti da ni najjačim stiskom ne možemo da obezbedimo dovoljno čvrst spoj da ne popusti pod krupnom ribom... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 534-)