Je­dan od naj­po­pu­lar­ni­jih pred­ve­za za lov oštro­zu­bih gra­blji­vi­ca i u sla­noj i u slat­koj vo­di u sve ve­ćem bro­ju na­ših rad­nji mo­že se ku­pi­ti u rin­fu­znim pa­ko­va­nji­ma, ta­ko da ri­bo­lov­ci sa­mi mo­gu pra­vi­ti pred­ve­ze ka­kvi im naj­vi­še od­go­va­ra­ju. To ni­je na­ro­či­to kom­pli­ko­va­no, ali pone­što tre­ba zna­ti i pri­me­ni­ti da bi­ se do­bi­le »saj­le« mak­si­mal­ne po­u­zda­no­sti (no­si­vo­sti i traj­no­sti)

Flu­o­ro­kar­bon se sve vi­še ko­ri­sti za pra­vlje­nje pred­ve­za za lov štu­ke jer je u vo­di te­ško pri­me­tan, a u ve­ćim de­blji­na­ma (od pre­ko 0,60 mm) po­ka­zao se kao vr­lo po­uz­dan, tj. ot­po­ran na nje­ne zu­be. U ne­kim rad­nja­ma mo­gu se ku­pi­ti go­to­ve »saj­le« od ovog ma­te­ri­ja­la, sa kop­čom na jed­nom kra­ju i vr­ti­li­com na dru­gom, ali se če­šće na­la­zi flu­o­ro­kar­bon u pa­ko­va­nji­ma od 10-20 m, od kog ri­bo­lov­ci sa­mi pra­ve pred­ve­ze od­go­va­ra­ju­će du­ži­ne i sa ele­men­ti­ma (kop­čom i vir­blom) ka­kvi naj­vi­še od­go­va­ra­ju nji­ho­vim po­tre­ba­ma. Flu­o­ro­kar­bon se u de­blji­na­ma do oko 0,75 mm mo­že bez ve­ćih pro­ble­ma ve­zi­va­ti, ali je sa onim preč­ni­ka 0,8 mm i vi­še to mno­go kom­pli­ko­va­ni­je i ni­je pre­po­ruč­lji­vo jer su čvo­ro­vi od vr­lo de­be­log mo­no­fi­la glo­ma­zni i uz to la­ko sku­plja­ju ve­ge­ta­ci­ju, a te­ško ih je do­bro za­teg­nu­ti, pa se mo­že de­si­ti da se raz­ve­žu pod op­te­re­će­njem. Za­to je za flu­o­ro­kar­bon ve­li­kog pro­me­ra kle­ma­nje bo­lje re­še­nje – spoj je ma­nje upa­dljiv, a pri tom je vr­lo po­uz­dan, na­rav­no uko­li­ko ope­ra­ci­ju iz­ve­de­mo ka­ko tre­ba, tj. dr­že­ći se ne­kih osnov­nih pra­vi­la.

 1. Za flu­o­ro­kar­bon­ske »saj­le« mo­gu se ko­ri­sti i stan­dard­ne kle­me okru­glog pro­fi­la, ali su one ipak pred­vi­đe­ne za če­lič­ne saj­le. Za­to se za pra­vlje­nje pred­ve­za od ovog ma­te­ri­ja­la ko­ri­ste ili »dvo­cev­ne« kle­me, naj­če­šće na­pra­vlje­ne od ba­kra, ili alu­mi­ni­jum­ske kle­me oval­nog po­preč­nog pre­se­ka. Ne­ki od vo­de­ćih svet­skih auto­ri­te­ta za iz­ra­du ova­kvih pred­ve­za, ko­ji se osim za lov štu­ke ko­ri­ste i za naj­te­ži mor­ski ri­bo­lov, sla­žu se da su za »saj­le« preč­ni­ka od 0,8 do oko 1,3 mm dvo­cev­ne kle­me bo­lje od oval­nih jer je ma­nja šan­sa da ošte­te ta­nji flu­o­ro­kar­bon, a bo­lje ga dr­že, dok su za naj­ja­če pred­ve­ze pre­po­ruč­lji­vi­je oval­ne kle­me od alu­mi­ni­ju­ma, bu­du­ći da zbog de­blji­ne stru­ne ko­ja kroz njih pro­la­zi mo­ra­ju bi­ti ve­li­ke, pa je po­želj­no da bu­du od što lak­šeg ma­te­ri­ja­la ka­ko ne bi »umrt­vlji­va­le« va­ra­li­cu ili pri­rod­ni ma­mac.

 2. Ja­sno je da preč­nik kle­me tre­ba da bu­de to­li­ki da mo­no­fil ko­ji kle­ma­mo mo­že da pro­đe dva pu­ta kroz nju, ali ni­je do­bro da bu­de pre­ve­li­ki, jer se u tom slu­ča­ju mo­že de­si­ti da ni naj­ja­čim sti­skom ne mo­že­mo da obez­be­di­mo do­volj­no čvrst spoj da ne po­pu­sti pod krup­nom ri­bom... (-Ceo tekst mo­že­te pro­či­ta­ti u Ri­bo­lo­vu br. 534-)

 

 


dupli-san-dijego

Je­dan od du­pli­ra­nih čvo­rova je i udvo­stru­čeni San Di­je­go džem, zva­ni još i...

trostruki-palomar

Sa po­ja­vom Ber­kley Na­no­fila, ko­ja ni­je ni ple­te­ni­ca ni mo­no­fil, u modu je ušao...

dunavske-carolije

Du­nav je ve­li­ka, mo­ćna i "teško" či­tlji­va re­ka, pa pred­sta­vlja iza­zov za sve ri­bo­lov­ce...

brejd-ring

Braid ring čvor ili u­pre­deni pr­sten čvor upo­tre­blja­va se za ve­zi­va­nje udica...

dupli-uni

Ovo je jedan od najjednostavnijih a naj­vi­še ko­ri­šće­nih čvo­rova za spajanje...

bocna-petlja

Bočna petlja je jedan od je­dno­stav­nih čvo­rova za fi­ksi­ranje bo­čnog pre­dve­za...