Na početku smo najtoplijeg dela godine, u kom se većina varaličara sa velikih reka ciprinidnog regiona orijentiše prevashodno na lov soma i bucova, a po mraku i smuđa, dok tek poneko uopšte pokušava da juri štuku. A baš lov »slatkovodne ajkule« na veštačke mamce može biti u ovom periodu izuzetno uspešan i uzbudljiv, i to ne samo na jedan način i na jednu vrstu varalica
Za većinu naših štukaroša, bilo da su varaličari ili »kederaši«, postoje dva udarna perioda u godini – jedan odmah posle mresta i drugi krajem jeseni – kada ciljano love »slatkovodnu ajkulu« skoro isključivo na barama, jezerima i kanalima. Neke moje kolege iz Smedereva i ja imamo, međutim, drugačiji pristup i krupnu štuku uspešno i planski hvatamo veštačkim mamcima sa dunavske obale u najtoplijem delu godine, i to na mestima na kojima protok nije izrazito slab.
TO NIJE TAKO NEIZVODLJIVO kao što se na prvi pogled možda čini kolegama koje se sa takvim ribolovom nisu srele. Naime, nije uopšte retkost da tokom leta, neposredno pre izlaska sunca i po njegovom zalasku, najkrupnije štuke napuštaju svoja staništa, dižu se do površine i tu u kratkim periodima intenzivne aktivnosti, koji po pravilu traju do šezdesetak minuta, nasrću na sitnije ribe, proždirući svaku koju stignu. Pre toga na mestima gde se takav pir desi možemo ispod površine vode videti jata bele ribe u mirovanju, oko koje se neretko mogu primetiti sitniji bucovi i smuđevi, takođe u letargičnom raspoloženju, u kom grabljivice ne napadaju, a sitna riba ne beži od njih, da bi se to u trenu promenilo, jer se nakon napada prve štuke ostale pokreću kao po komandi i desetkuju uspavano jato.
U TAKVIM USLOVIMA BACAM veće šedove, tvistere i šed-tvistere, tonuće voblere od oko 12 cm ili duže i velike kašike. Veoma je važno varalicu voditi što neravnomernije, tj. sa čestim ubrzanjima i skretanjima, kako bi što više nalikovala na povređenu ribu koja se dala u beg. Kako štuke pri površinskom lovu vidno raubuju, najbolje je što brže nakon toga baciti varalicu oko dva metra preko rauba i onda je privlačiti, uz pokrete vrhom štapa, tako da ide levo-desno, a posle svaka 2-3 metra vođenja napraviti kratku pauzu, da varalica počne da tone, nakon čega je najpre pokretom vrha štapa podignemo ka površini (pri čemu često usledi silovit udarac) i onda (ukoliko napad izostane) nastavljamo sa vođenjem.
UDARCI AGRESIVNE ŠTUKE PRI površini su siloviti, pa pribor mora biti jak, ali štap ne sme biti preoštar, jer sa takvog ova riba lako spadne. Predvez otporan na izuzetno oštre zube je apsolutno neophodan, a kontra mora biti brza i odsečna kako bi se udice dobro zabole, te kako bismo sprečili ribu da duboko proguta varalicu i eventualno pregrize osnovnu strunu. Borbe su često spektakularne, jer se sve odvija na površini, a štuka koja udari blizu nje često iskače, okreće se oko svoje ose i snažno otresa glavom, nastojeći da se oslobodi, u čemu neretko i uspeva, bez obzira na umeće ribolovca i dobro ukomponovan pribor. Takvi cugovi, koje iskusni smederevski varaličar Jovan Milivojević (vidi okvir) zove štučjim balovima, ne dešavaju se često, ali ih svako ko ih doživi zauvek pamti, jer nisu samo izuzetna prilika za ribolov, već je uzbudljivo i samo ih posmatrati.
KADA U JULU I AVGUSTU NEMA aktivnosti štuke na površini, a voda je niska (što je redovna pojava u sušnom delu sezone), ovu grabljivicu tražim u velikim virovima i limanima u kojima je na većim dubinama voda svežija, pa tu ima dovoljno kiseonika, što aktivnom čini i štuku i ribu kojom se ona hrani.
U toj situaciji postupa se drugačije nego u lovu pri površini. Glavne varalice su veći silikonci, od preko 12 cm, montirani na džig udice odgovarajuće veličine. Nažalost, kod nas se teško nalaze one veće od 5/0 i 6/0, koje za šedove od 14 cm nisu adekvatne, zbog čega tamo gde je dno čistije ima smisla dodati trokraku (bilo nataknutu na jednokraku i osiguranu komadom silikonskog bužira ili montiranu na kratku sajlu, koja se kači na okce džiga ili direktno za kopču... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 535-)