Šarana na Dunavu većina specijalista peca klasičnim dubinskim metodom, u kršu, iz čamca, uz višenedeljno prethodno hranjenje i svakodnevno dohranjivanje, te uz upotrebu robusnog pribora. Smederevac Aleksandar Spirić Spirke, međutim, omiljenu ribu i na reci peca fider tehnikom, na skoro potpuno isti način kao na manjim stajaćim ili sporotekućim vodama
Lov šarana sa obale na svim našim velikim rekama, pa i na Dunavu, nije nimalo jednostavan. Traži dosta znanja, upornosti i pripreme, dobro mesto, a i nešto sreće da bi u kontinuitetu bio uspešan. To važi i za terene u okolini Smedereva, na kojima peca junak ove priče, četrdesetogodišnji Aleksandar Spirić Spirke, specijalista za lov dunavskog šarana na fider.
Ne bih li njegovo iskustvo mogao verodostojno da prenesem iz prve ruke, dogovorili smo se da dođem na mesto na kom ovih dana peca, na Dunavu kod Jugova, oko 7 km od Smedereva, kako bih ga video na delu i pitao sve što me zanima pre nego što od toga napravim rubriku.
PRVO ŠTO MI JE REKAO kada sam ga upitao u čemu je tajna njegovog uspeha, budući da ne peca na tradicionalni način, koji mnogi smatraju neprikosnovenim za lov »vodene lisice« na velikim rekama, bilo je za mene pomalo iznenađujuće: »Pristup koji koristim na Dunavu primenljiv je svuda. Pecao sam šarana na taj isti način, uz neznatne modifikacije, i na jezerima i u dunavcima i na otvorenoj vodi – na reci.«. Međutim, kada sam video kako Spirke lovi, shvatio sam da je to što mi je rekao potpuno tačno.
On pre svega nastoji da pronađe mesto na kome uopšte ima šarana, bilo da ovaj tu stalno boravi ili redovno prolazi, u potrazi za hranom. Za jednodnevno pecanje (na dva štapa) on potroši oko 5 kg hrane, jer osim šarana na nju umeju da priđu i jata mrena, deverika i babuški, koja mogu da za kratko vreme primamu počiste do poslednje mrvice, a onda šaran neće ni stati na mesto, pa verovatno neće ni primetiti mamac koji mu je namenjen.
SPIRINA PRIMAMA ZA LETNJI ribolov (količina za jedan dan) sastoji se od 3 kg brašnaste prihrane Gica Mix River (sa aromom meda), te po 1 kg kukuruza šećerca i keksa u boji (koji hranu čini vizuelno privlačnom za ribu, ali i lepljivijom, što je na tekućoj vodi vrlo važno). Sve to on nakvasi i dobro izmeša nekoliko sati pre početka ribolova, da bi smesa ravnomerno upila vodu, a pre pecanja doda pola kese aditiva Van den Eynde Big Fish (namenjenog za krupnu ribu, kao što i njegovo ime kaže).
Kada odredi koliko će daleko u konkretnoj situaciji zabacivati (što ni na istom mestu nije uvek isto, jer zavisi od vodostaja i brzine toka), najpre »zaklipuje« najlon na mašinici jednog od dva štapa kojima će pecati, zatim brojeći okrete ručice pri izvlačenju hranilice precizno izmeri dužinu najlona (kako bi mogao da se na nju vrati nakon što ga »otklipuje« ili pokida sistem), pa na kopču okači veliku hranilicu za prihranjivanje i za kratko vreme izbaci petnaestak punih hranilica, ne stavljajući mamac na udicu.
Potom skida veliku hranilicu i na oba štapa stavlja kavezne AS-ove »kramponke« ... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 537-)