Po velikoj vrućini, čak i bucov, najbrži »sprinter« među slatkovodnim predatorima, privremeno odustaje od jurnjave za plenom, u nastojanju da potrošnju energije svede na minimum. A kad malo troši, i potrebe za kalorijama su mu manje. Želimo li uspešno da ga pecamo, te dve činjenice moramo imati u vidu
Po težini koju može dostići u našim vodama, a koja može biti i preko sedam kila, bucov je srednje veliki predator, kao smuđ i štuka. Glavna hrana sve tri pomenute vrste je sitna riba, ali je plen bucova u proseku znatno manji od onog koji je meta njegovih glavnih konkurenata u lancu ishrane i apsolutno i srazmerno njegovoj veličini, a specifičan je i način njegovog lova, budući da mnogo češće od smuđa i štuke napada plen koji se vrlo brzo kreće. Varaličarima je sve to dobro poznato, pa jedinog isključivog grabljivca među ciprinidima skoro uvek love na brzo vođene manje veštačke mamce. Najviše se koriste strimeri (ponuđeni na bočnom predvezu ispred neke varalice ili na sistemima sa vaser-kuglom odnosno zbirolinom), kao i razne varalice, po pravilu duge između 4 i 7 cm, bilo da su to silikonske i metalne glavinjare, pilkeri, površinci, vobleri, šedovi, tvisteri, leptiri ili kašike. Naravno, u nekim situacijama bolji izbor su varalice većih dimenzija, ali to je tema za neku drugu priliku, a ovoga puta pozabavićemo se jednom tipičnom letnjom situacijom, u kojoj bucov privremeno drastično promeni prehrambene navike. Naime, kada se voda znatno ugreje (preko 25º C), što je od polovine jula bio slučaj na mnogim ravničarskim terenima (na Tamišu, Tisi, DTD kanalu...), odjednom se drastično proređuju ili čak danima sasvim izostaju ulovi bucova na standardne mamce i prezentaciju na mnogim mestima na kojima se do tada veoma lepo hvatao. To mnogi ribolovci tumače time da se bucov zbog visokih temperatura (ili iz nekog drugog razloga) uopšte ne hrani ili da ga tu gde ga oni inače love naprosto duže vreme nema.
Čini se, međutim, da se zapravo dešava nešto drugo – da na veliko zagrevanje vode, koje za direktnu posledicu ima snižavanje nivoa kiseonika, organizam bucova reaguje usporavanjem metabolizma, budući da u takvim uslovima on prelazi na ishranu sitnijim plenom, i to onim do kog može da dođe uz minimalan utrošak energije, tj. bez velike jurnjave. Na takav zaključak navodi činjenica da se dešava da veštački mamci onih veličina na koje se uobičajeno lovi postaju mnogo manje zanimljivi nego inače ili čak sasvim neinteresantni, pa se u vrlo toploj vodi bucov veoma retko javlja čak i na strimere i razne varalice duge oko 5 cm... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 538-)