U periodima kada ciprinidi nisu pri naročitom apetitu, bacanjem velikih količina primame pre ćemo ih odbiti od hranilišta i od svog mamca nego što ćemo ih privući i podstaći da jedu. U takvim uslovima mnogo bolje rezultate često ćemo postići minimalnom količinom hrane, plasiranom uz sam mamac
U ovom delu godine, kada su na severnoj hemisferi temperature vazduha i vode najveće, pecanje je veoma zahtevno, a neretko i iscrpljujuće. Nesnosne vrućine mnoge su ribolovce prosto prisile da pecaju samo od sumraka do svitanja ili tek koji sat duže, a i mnoge ribe su slabo aktivne, tj. metabolizam im nije naročito brz, pa i nisu previše zainteresovane za hranu zbog pretople i kiseonikom siromašne vode, što je pre svega karakteristika sporih reka, kanala i plitkih stajaćica. Osim toga, nama ribolovcima na ruku ne ide ni obilje lako dostupne prirodne hrane, koja u ovom periodu čini ribe manje zavisnim od naše primame, tj. manje upućenim na nju. Bujna vegetacija i dno prosto vru od raznih sitnih zglavkara, račića i drugih vodenih organizama koji su na šaranskom meniju. Direktna posledica svega toga jeste da je i šaran, iako mu topla voda u principu odgovara, tj. bolje je podnosi nego mnoge druge vrste, sada manje zainteresovan za naše mamce nego krajem proleća ili tokom jeseni, a tome moramo prilagoditi svoj pristup ukoliko želimo da ga uspešno lovimo.
PRE SVEGA, TREBA RAZUMETI da se na velikim otvorenim vodama višednevno primamljivanje raznim zrnevljem (kukuruzom, tigrovim orahom i raznim drugim partiklima) i obiljem bojlija i peleta primenjuje da bi se šarani koji patroliraju svojom teritorijom u potrazi za hranom i mogu da pojedu veoma mnogo navikli da dolaze na »naše« mesto i da bez straha na njemu dugo ostaju i jedu i ono što im je poznato i ono što nije, kako bi pre ili kasnije pokupili i mamac koji smo okačili na udicu ili tik ispod nje.
Ali sada kada riba malo jede nije vreme za obilato prihranjivanje, primereno u nekim drugim delovima sezone, već je potreban »instant pristup«, tj. nalaženje aktivnog šarana, koji će »štrpnuti« neki zalogaj koji mu se nađe ispred nosa i tako brzo zadovoljiti svoju potrebu za jelom. Zato je ovo pravi čas za upotrebu PVA kesica i (ili) mrežica, kojima možemo efikasno uz sam mamac plasirati malu količinu primame i tako uspešno pecati bez pripremnog hranjenja i dugog čekanja da riba dođe u hranjenu zonu, jer u ovoj varijanti mi ne čekamo lovinu već je tražimo. Figurativno rečeno, klasično šaransko pecanje u kom se primama na vodu nosi u punim kantama i potom baca u velikoj količini na širi prostor uporedivo je sa artiljerijskom pripremom pred bitku, dok je traženje ribe sa minimalnom količinom hrane u PVA pakovanju najsličnije dejstvu snajpera, čiji je svaki metak ispaljen u s razlogom odabranu metu.
NAIME, NA RUKU NAM IDE to što se šaran i drugi ciprinidi sada često izbacuju i »kupaju« na površini, čime nam pokazuju gde se trenutno nalaze, tj. gde bi otprilike trebalo da zabacimo, a kada to uradimo sa jednim dobro napunjenim PVA paketićem, koji možemo plasirati i prilično daleko, ribi pred nos, začas ćemo biti u potencijalnom epicentru dešavanja.
Za takvo traženje šarana potrebno je i znatno manje pribora i opreme nego za standardno pecanje sa prethodnim hranjenjem; dovoljno će biti da ponesemo jedan štap, meredov, te malo sitnog pribora i prihrane. A to nam daje mogućnost da se krećemo i da promenimo nekoliko pozicija u toku dana, tražeći našeg »brkatog prijatelje«.
Verujem da većina vas koji ste stigli do ove rečenice ima predstavu o tome šta je PVA, ali zarad onih koji se možda prvi put sreću sa tim pojmom ukratko ću objasniti šta je taj materijal, koji je poprilično promenio moderni šaranski ribolov u poslednjih nekoliko decenija. PVA je skraćenica za polivinil-alkohol (C2H4O). Osnovna osobina tog hemijskog kompozita dobijenog hidrolizom je to da se brzo otapa u dodiru sa vodom. Brzina kojom će se potpuno rastvoriti zavisi prvenstveno od temperature vode – što je ona toplija, taj proces se brže odvija i obrnuto. PVA se dosta dugo koristi u raznim industrijskim granama i u medicini, dok je u ribolovu masovno počeo da se upotrebljava devedesetih godina prošlog veka. U pecanju se koristi u formi kesice, mrežice, trake ili konca, uvek na vrlo sličan način: u kesicu ili mrežicu ubacimo, odnosno na konac ili traku nanižemo određenu količinu primame (bojlija, peleta, kukuruza...), koju onda možemo pre zabačaja fiksirati za udicu ili olovo, te tako plasirati zajedno sa mamcem i vrlo blizu njega, čime ribi skrećemo pažnju. Nedugo nakon pada na dno PVA se istopi bez ostatka, ostavljajući malo prihrane uz mamac. PVA se u lovu ciprinida koristi preko cele sezone, ali posebno u periodima kada je obilnije prihranjivanje kontraproduktivno, kao što su najhladniji i najtopliji deo godine.
OVOM PRILIKOM PRIKAZAĆU vam kako koristim PVA kesice. Njih ima u raznim dimenzijama – od oko 5x10 cm do 15x25 cm, a nepisano pravilo je – što dalji zabačaj, to manja kesica... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 539-)