Kada se pomene pecanje grabljivica na plovak, većina ovdašnjih ribolovaca odmah pomisli na lov štuke na nekoj stajaćoj vodi. Međutim, u nekim delovima Srbije i na rekama se lovi na »balerine«. Vožnjom plovka tako se peca som, i to na razne mamce, pa i na male žabe
U najtoplijem delu godine moji prijatelji i ja obavezno bar nekoliko izlazaka na Južnu Moravu posvetimo lovu soma – neko varalicom a neko na prirodne mamce. Vodostaj je u julu i avgustu po pravilu minimalan, a voda spora i naizgled mrtva, pogotovo tokom »čelopeka«, kako na jugu Srbije zovemo period oko podneva, kada je sunce najjače. Ali to mrtvilo je samo prividno, jer somovi neretko padaju baš tada, usred dana, kada se čini da ima najmanje logike da se jave. Samo treba biti istrajan po takvom teškom vremenu. Dok moj drug Jovan, vrsni mladi varaličar (o čijem ću umeću i ulovima pisati u sledećem broju Ribolova), forsira veštačke mamce, ja kao i obično radije koristim prirodne, a soma leti na reci, kad god je to moguće, pecam vožnjom plovka, na živu žabu.
TERENI NA KOJE IDEMO na Južnoj Moravi jesu oni kod sela Lokošnica, a među njima se izdvaja lokalnim pecarošima odavno odlično poznati lokalitet Kamenjar, gde i pri sasvim niskom vodostaju dubina na pojedinim mestima dostiže i pet metara. Taj potes je dugačak nekih 200 m i prosečno dubok oko dva metra pri niskom vodostaju, a otprilike na sredini je sedamdesetak metara dug deo odsečene obale, na kom je u vodi završilo nekoliko velikih stabala sa sve korenjem. Tu možemo »voziti« plovak uz sam krš, ispod kog je dubina ponegde i celih (gorepomenutih) 5 m, a baš tu se somovi najčešće i javljaju.
ZA OVAJ EKSTREMNI RIBOLOV, u kom ne možemo ni okvirno pretpostaviti kolika nam riba može uzeti plovkaroškim sistemom ponuđeni mamac, budući da u Moravi ima i somova »debele« dvocifrene kilaže, najbolje je koristiti neki šaranski parabolik snage (krive savijanja) 3 lb ili čak 3,5 lb, a dug od 3,6 do 4,2 m, jer sa takvim štapom možemo težak sistem zabaciti i precizno i daleko, a bez prejakog zamaha, usled kog bi mamac snažno udario o površinu vode i ošamutio se, uginuo ili možda čak spao. Ja sam prethodnih nedelja koristio tele-karp štap od 3,6 m, težine bacanja do 80 g, i mašinicu Spro Blue Arc 9400, sa upredenom strunom prečnika 0,25 mm.
PLOVKAROŠKI SISTEM KOJI koristimo na Južnoj Moravi za lov soma krajnje je prost. Na osnovnu strunu se navlači plovak tipa »balerina«, nosivosti između 15 i 40 g, najčešće klizećeg tipa, pa olovo odgovarajuće težine (po pravilu od 10 do 25 g) i na kraju većina kolega direktno veže neku jaku jednokraku udicu, veličine od 1 do 2/0... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 539-)