Ribolovci kojima je neka voda ispred nosa često nisu svesni koliko njihova predstava o mogućnostima za pecanje na njoj i o stanju ribljeg fonda može za njih biti ograničenje. Sa baš takvom situacijom sreo se naš saradnik kada je posle dužeg vremena došao u rodni kraj i na reku svog detinjstva – jedva je našao društvo za odlazak na vodu jer su ga svi ubeđivali da riba ne radi i da je nema kao nekada, a u tri izlaska prošao je izuzetno dobro
Zbog spleta raznih okolnosti, uključujući i epidemiju kovida-19, u Srbiji nisam bio više od tri godine, i nisam ni računao na dolazak u skorije vreme, ali su se u avgustu kockice neočekivano složile, te sam ipak nakratko skoknuo do rodnog Požarevca. Morao sam da obavim mnogo poslova za tih desetak dana, tako da pre polaska nisam ozbiljno razmišljao o ribolovu u Srbiji i nisam ni nameravao da išta od pribora ponesem, ali sam pred sam polazak u već do vrha napunjen auto ubacio jedan fider štap sa mašinicom, bez ikakvog ozbiljnog plana ili bilo kakve namere, valjda zato što mi je podsvest rekla da ću ipak naći način da izađem na vodu.
MALO NAKON DOLASKA u Požarevac, navratio sam do mojih drugara koji drže prodavnicu Kod dva soma kako bih se video s njima posle nekoliko godina, ali i čuo iz prve ruke šta se dešava na vodama u okolini grada. Naime, Kod dva soma nije samo trgovina već je i pravo stecište pecaroša, koji pogotovo u toplijem delu godine često sede u prijatnoj hladovini na terasi ispred radnje i uz poneko hladno pivo ili drugo osveženje prepričavaju dogodovštine sa vode i razmenjuju informacije. Moj susret sa starim prijateljima potrajao je do duboko u noć, uz mnogo prisećanja na nekadašnja pecanja, ali sam se iznenadio kada su mi na moje entuzijazma puno pitanje: »A šta se trenutno dešava na Moravi i gde vredi ići, da zabacim par puta i nadišem se onog lepog moravskog vazduha?« svi maltene u glas odgovorili da se ama baš ništa ne dešava i da mogu da mirišem Moravu koliko god hoću, ali da iole ozbiljnijem ulovu uopšte ne treba da se nadam.
Bio sam malo zatečen time što sam čuo, mada sam sve vreme u kontaktu sa više drugara iz starog kraja i znam da je situacija ukupno uzev daleko od sjajne, ali nisam očekivao da ću čuti da je baš toliko loša da se ne može pecati uspešno čak ni u jednom od udarnih delova sezone. Nastavio sam zato narednog dana da se raspitujem i da tražim društvo za izlazak na vodu, a našao sam ga u Drašku Živanoviću zvanom Draško Panker, specijalisti za lov bele ribe vožnjom plovka (mada ga u poslednje vreme privlači i fider), koji na Moravi peca dugi niz godina. On je jedan od onih upornih i fanatičnih ribolovaca kojima ništa u vezi s pecanjem nije teško, bilo da je reč o ispitivanju raznih moravskih sprudova ili brzaka, lomatanju po obalama, ulaženju u vodu, pa čak i plivanju na drugu stranu reke da bi se stiglo do izgledne pozicije. A osim što je uvek raspoložen za akciju, Draško zaista ima istančani osećaj za pronalaženje ribe i »čitanje vode«, tj. za razumevanje ribljeg ponašanja i kretanja. Jednostavno, on je pravo društvo za čoveka poput mene, koji je voljan za eksperimentisanje i spreman da se potrudi oko pecanja!
DRAŠKO MI JE REKAO DA već neko vreme provodi po raznim sprudovima, pecajući na »vožnju« sa »ankerom« (mrežastim džakom sa starim hlebom i eventualnim dodatkom brašnaste primame, koji se oteža kamenom ili olovnim tegom i fiksira na dnu, a položaj mu se označi tako što se za njega kanapom veže improvizovana »bova«, najčešće od neke manje plastične flaše), ali da slabo prolazi, tj. da dobija tek ponekog sitnog šljivara, platičicu i sitne krkušice. Ali odmah je dodao: »Idemo kad god hoćeš, samo da znaš da ne treba mnogo da se nadaš«, na šta sam odgovorio: »Idemo mi na vodu, a kad budemo tamo – sve je moguće!«.
Nekoliko dana kasnije prvi put smo izašli na Moravu. Avgustovsko sunce je tog popodneva nemilosrdno pržilo dok smo se prašnjavim putem vozili prema Lučičkom sprudu. Na tom delu Velike Morave, 3–8 km uzvodno od Ljubičevskog mosta, nalazi se nekoliko sprudova (koji leti postaju plaže) i načelno važe za odlične terene za pecanje mrene, šljivara, pa i skobalja, ali zbog oscilacije vodostaja, nekontrolisanog vađenja šljunka (kojim se drastično menjaju konfiguracija dna i tok, pa se i riba pomera) te iz nekih drugih razloga, u većem delu sezone nisu zanimljivi, već samo tokom nekoliko meseci, uključujući avgust i septembar.
NA TOM DELU REKE, sa »požarevačke« strane su sprudovi dugi i do 600-700 m a voda je plića i sporija, dok je glavni tok uz suprotnu, »osipaoniočku« stranu, uz koju je Morava i malo dublja. Dno je izrazito šljunkovito, osim na donjim krajevima sprudova, gde ima nešto mulja zbog sporog toka, a u letnjem periodu, kada je vodostaj nizak, ni na najdubljim mestima visina vodenog stuba ne prelazi dva metra, koliko je meni poznato..
Dok smo se približavali mestu na kom je procenio da bi imalo smisla da pecamo, Draško me je upozorio da je prilaz malo problematičan i da ćemo morati da se spuštamo niz strmu obalu obraslu šibljem. No to je meni vrlo blisko i nije mi uopšte teško palo, a kada smo se ubrzo spustili do vode, a meni se nozdrve ispunile dobro poznatim mirisom reke mog detinjstva, istog trena sam se vratio četrdesetak godina unazad i pred očima su počele da mi se smenjuju pomalo izbledele slike iz klinačkih dana, kao da je neko uključio neki stari prašnjavi filmski projektor na čijim su trakama skrivene razne lepe uspomene. Vodostaj je bio letnje nizak, a voda specifične mutnjikave braon boje, spora i topla, pa nisam odoleo da se odmah ne bućnem u nju, što sam iskoristio i da na najdirektniji mogući način proverim koliko je jaka kako bih procenio i gde bi imalo smisla zabacivati i koliko teške hranilice bi valjalo koristiti.
MOJ KOLEGA SE ODMAH DAO na kvašenje hleba i punjenje »ankera«, koji je ubrzo i postavio u vodu, na nekih 20 m od obale, gde je dubina bila nešto preko 1,5 m. Ja sam rešio da najpre probam da pecam petnaestak metara nizvodno, u istoj liniji kao Draško, da bih iskoristio privlačnost sitnih čestica hleba i hrane koje kontinuirano izlaze iz »anker-džaka«. Sondirao sam dno ne bih li utvrdio da li na toj daljini ima nekih zakački, i kada sam video da je dno čisto, počeo sam sa pecanjem.
Budući da na odmor nisam poneo ništa od svog pribora sem štapa i mašinice, kupio sam osnovne sitnice Kod dva soma i nešto pronašao u prastarim zalihama u garaži, tako da nisam imao mnogo izbora, tj. mogućnosti za komplikovanje pri formiranju sistema. Opredelio sam se za običan klizeći sistem sa produženim fider-linkom, za koji sam kačio kaveznu hranilicu sa otežanjem od 40 g, a u nju sam stavljao dosta crva između »čepova« od brašnaste primame. Da bi mi crvići na udici delovali što prirodnije, odlučio sam se za predvez dug skoro metar... (-Ceo tekst možete pročitati u listu Ribolov br. 540-)