Klen je jedna od najbrojnijih riba naših voda koje se love varaličarenjem, a uz to ima veoma raznovrstan jelovnik. Međutim, ni jedno ni drugo ne znači da ga je uvek lako pronaći i navesti da uzme veštački mamac, pogotovo u periodima kada je voda mala i bistra. Iz prve ruke vam prenosimo dragocena iskustva jednog od naših najuspešnijih klenaroša
Za lov rečnog klena na varalice jesen je jedan od najproduktivnijih perioda. Pogotovo kasna jesen, kada promenljivi meteorološki uslovi u velikoj meri određuju aktivnost ribe, pa se često dešava da jednog dana klen ne jede uopšte, a da već sledećeg »poludi« i napada skoro svaki veštački mamac koji mu ponudimo. Pad temperature vazduha, hladne kiše i jaki vetrovi postepeno hlade vodu, što klena i te kako podstiče da se grupiše i intenzivira ishranu pred zimu. Ovaj period ne traje dugo, a budući sve lošiji vremenski uslovi ne olakšavaju ribolov, svaki topao i sunčan dan treba shvatiti kao dobru priliku za izlazak na vodu i varaličarenje klena i iskoristiti ga što je bolje moguće.
Osim nestabilnog vremena, faktori koje svakako moramo uzeti u obzir su i nizak vodostaj i bistra voda, tako da su šunjanje do mesta za ribolov i tihi pristup svakoj iole izglednijoj poziciji od presudnog značaja. Bitnu prepreku prilikom prezentacije varalice predstavlja opalo lišće koje reka nosi po površini i ispod nje. Ali kada se svi povoljni uslovi poklope, ribolov može biti veoma izdašan.
PRIBOR I OPREMA MORAJU BITI maksimalno prilagođeni ovom zahtevnom ribolovu. Za varaličarenje klena ja koristim dva kompleta, od kojih je prvi za manje tekućice, a drugi za veće.
Za rečice i potoke kratak i osetljiv varaličarski štap male težine bacanja je gotovo obavezan. Dužina štapa koja ne prelazi 2 metra (a može biti i manja) jeste optimalna jer omogućava relativno komotne kratke zabačaje na ograničenom prostoru, koji uz to moraju biti precizni. Druga prednost kratkih štapova je što ribolovcu olakšavaju provlačenje kroz vegetaciju (šiblje, kukuruz, žbunje, čičak itd.) prilikom kretanja (obalom ili, još bolje, kroz vodu, gde je to moguće, naravno u dubokim čizmama ili ribolovačkom kombinezonu). Za klenolov varalicom na malim rekama ja konkretno koristim 183 cm dug dvodelac Westin W3 Streetstick, težine bacanja 1–5 g. Ovaj varaličarac ispunjava sva očekivanja koja imam od štapa za ribolov klena – odlikuje ga udobnost, njime se lako i precizno zabacuje, ima osetljiv vrh koji omogućava dobru detekciju svega što se dešava sa mamcem, a uz to i rezervnu snagu, koja pruža sigurnost u borbi sa krupnijim i nimalo naivnim klenovima. Na njemu mi je mašinica veličine 1000 po Shimanu (kapaciteta špulne 140m/0,20mm) na koju je namotana upredena struna nosivosti 6 lb (2,724 kg), tj. deklarisanog prečnika oko 0,10 mm. Za predvez koristim fluorokarbon debljine 0,16 mm ili 0,18 mm. Deblji predvez nije sada poželjan zbog niskog vodostaja i veoma bistre vode. Na kraju predveza je vezana sasvim mala kopča, veličine »duple nule«... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 546-)