Kada sa padom temperature vode sitna bela riba i cverglan postanu manje aktivni, a šaran instinktivno oseti potrebu za skupljanjem energije za predstojeću zimu i mrest koji će nakon nje uslediti, pravo je vreme da »kralju ciprinida« ponudimo jednu od njegovih poslastica do koje u toplijem delu godine od brojnih manjih konkurenata veoma teško može da dođe
Opšte je poznato da je mesni crv jedan od najčešće korišćenih i najzastupljenijih mamaca za lov ribe. Na našem podneblju upotrebljava se u svim tehnikama lova na ciprinide. Iako ta larva muve za razliku od drugih vrsta crva i zglavkara kojima se riba prirodno hrani ne živi u vodi, riba je odmah detektuje kao izvor hrane, tj. kao zalogaj velike hranljive vrednosti. No premda je to jedan od najefikasnijih mamaca za belu ribu, može se bez preterivanja reći da za lov šarana ipak spada u drugu kategoriju.
Većina starih šarandžija prednost je uglavnom davala nekoj »proji« (valjku) umešenoj po ljubomorno čuvanom receptu ili kukuruzu i pšenici, kojima su ribu i prihranjivali. I moderne šarandžije su stavile crva u drugu ligu i forsiraju bojlije, pelete i razne dodatke koji omogućavaju da mamac za šarana bude istovremeno veoma privlačan i što selektivniji. Sve u svemu, može se reći da su mesni crvići za šarandžije bili i ostali mamac drugog reda, nimalo selektivan i suviše jednostavan.
ISTINI ZA VOLJU, jedan od razloga slabog korišćenja crva u ciljanom lovu šarana je i taj što mnogi više vole da se pohvale ulovom krupne ribe na bojli vlastite izrade (u čije usavršavanje i pravljenje mnogi ribolovci ulože mnogo vremena, truda i sredstava) ili na neki iz asortimana firme čiji su promoteri, nego na mamac koji svako može da kupi. Ali glavni razlog je ipak to što crva, kako god da ga prezentujemo, napada sva sitna riba, pa šaran teško može da dođe do njega, što posebno komplikuje upotrebu tog mamca kada se sistem plasira razvlačenjem na velike daljine, ali i onda kada se za šarana zabacuje tek nekoliko desetina metara, jer i tada želimo da nam svako pomeranje vrha štapa donese, ako je ikako moguće, ulov velike ribe.
IPAK, POSTOJE PERIODI I SITUACIJE kada crv može da bude odličan izbor za lov šarana, pa možda čak i jedino što će ta riba biti zainteresovana da uzme. A takav je pogotovo deo sezone u koji smo sada ušli – od novembra pa negde do marta.
Poznato je da sa padom temperature vode aktivnost mnogih vrsta riba opada. Štaviše, neke potpuno prestaju da se kreću i hrane, dok druge svedu životne funkcije na minimum. Izuzetak su u velikoj meri grabljivice našeg podneblja, tj. gotovo sve osim soma, ali sitna riba iz voda šaranskog regiona se sada ili ne javlja ili se ne nalazi blizu pozicija na kojima šaran provodi najhladniji deo godine, tako da »kralju ciprinida« možemo nuditi i mamce poput crva, na koje se u toplijem delu godine on od cverglana, sunčice, kauglera, babuškica, bodorki i druge sitnurije realno ne može normalno i ciljano pecati. S druge strane, šaran neće propustiti priliku da se počasti malim ali proteinima izuzetno bogatim zalogajem, kakav su mesni crvi, samo ako mu ga ponudimo tako da ne mora mnogo da se kreće da bi do njega došao. Prosto rečeno, »ruža« od 5-10 crva koji se lagano mrdaju ne samo da šaranu izgleda prirodno i privlačno već on instinktivno prepoznaje da predstavlja pravu malu proteinsku bombu, koju će i krupna »vodena lisica« vrlo rado progutati.
IAKO SVAKA VODA IMA neka svoja pravila, generalno važi da šarana u ovom periodu treba tražiti na dubljim pozicijama, zaklonjenim od jačeg strujanja. Gornji slojevi vode hlade se, naime, brže od pridnenih pre svega zbog uticaja hladnog vetra i niskih noćnih temperatura. A šaran, budući da kao i ostale ribe spada u hladnokrvne organizme, mora da se prilagodi temperaturi okoline, usled čega nastoji da u ovom delu godine pronađe za sebe mesto na kom će ona biti koliko-toliko prijatnija (što zimi znači veća). Ukoliko na takvom mestu ima dovoljno kiseonika, onda će se na njemu i vrlo dugo zadržati.
U POGLEDU NAČINA NA KOJI ćemo šaranu ponuditi crviće, u igri su različite varijante. Efikasni mogu biti moderni šaranski pristup, »specijalist« (koji je, pojednostavljeno rečeno, negde između fidera i savremenog šaranskog ribolova), te fider (pa i plovak i klasična dubinka sa hranilicom i ne previše grubim priborom – prim. ur.)... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 546-)