Lov štuke veštačkim mamcima veoma je popularan kod nas, ali se iznenađujuće sporo menja. I danas, skoro kao pre 20, 30 ili 50 godina, većina štukaroša se drži leptira i kašika kao udarnih varalica, koje u svim delovima sezone baca na istim mestima i vodi na isti način. A put do uspeha može biti i sasvim drugačiji
Većina štukaroša s nestrpljenjem iščekuje hladniji deo sezone, kada se sitna riba povlači, vegetacija pada, a štuka intenzivno hrani, pa ju je u teoriji znatno lakše uloviti nego u ostalim delovima godine. Sada u potragu za jednom od naših najpopularnijih grabljivica kreću i oni koji joj ne posvećuju previše pažnje, a koji zbog manjka iskustva i prakse katkad previđaju neke dobre terene ili ribu na njima traže na neodgovarajuće načine. U narednim redovima sažete su neke preporuke koje svima mogu pomoći da se kući vrate zadovoljni danom provedenim u potrazi za »slatkovodnom ajkulom«.
- IZBEGAVAJTE NAPADNUTE TERENE. Male su šanse da dobro prođemo u lovu štuke na kanalima koji su izloženi velikom pritisku ribolovaca, za šta postoje dva osnovna razloga. Prvi je taj da su takve vode najčešće izlovljene, što varalicama i kederima, što nedozvoljenim ribolovnim sredstvima, a drugi je da su štuke koje još žive tu odavno »iškolovane«, tj. toliko oprezne da ih je veoma teško prevariti. Zato ne žalite truda, energije i vremena da dođete do zabačenih i manje poznatih revira ovog tipa, čak i ako to podrazumeva duže gacanje blatnjavim poljskim putevima i mukotrpno probijanje kroz divlju kupinu i šiblje.
- NE IZBEGAVAJTE MALE KANALE. Pravilo »velika voda – velika riba« ne važi baš uvek kada je reč o štuki. Štaviše, redovno se dešava da i mali kanali, čija širina ne prelazi nekoliko metara i koji nisu dublji od 70-80 centimetara, kriju i kapitalke teške 5-6 kilograma. Takve vode mnogim ribolovcima deluju neizgledno, pa ih zaobilaze, što je još jedna njihova prednost, a na njima se uz to i mnogo lakše peca – malu vodu neuporedivo je lakše potpuno pretražiti i tako pronaći većinu za jelo raspoloženih grabljivica.
- ZADRŽITE SE NA DOBRIM MESTIMA. Premda izgledne pozicije na većini ravničarskih kanala (zapravo na svim sem onih najvećih, poput DTD-a) možemo pretražiti uz neuporedivo manji utrošak vremena nego potencijalno produktivna mesta na velikim jezerima ili rekama, u ovom delu sezone ne treba da brzamo jer štuka obično nije eksplozivna kao tokom prvog dela jeseni i često je potrebno da pokažemo upornost ne bismo li je izazvali na napad, pogotovo ako je već (relativno) sita.
Zato nije loše zadržati se u ovom periodu duže na izglednim lokacijama, tj. na onima za kojima nam ribolovačka intuicija i iskustvo govore da bi nam mogle dati krupnu ribu. To se pre svega odnosi na preostala ostrva drezge, ostatke polja lokvanja, »zidove« trske koji mestimično zalaze u dubinu kanala i sve druge prepreke koje štuki mogu da posluže kao zaklon u sad već u skoro svim stajaćicama izuzetno bistroj vodi.
- DAJTE MINUTAŽU VELIKIM ŠEDOVIMA. Na velike šedove štuku intenzivno lovim od 1998. godine i za sve to vreme nebrojeno mnogo puta sam se uverio da su imitacije riba napravljene od mekane gume i sličnih materijala izuzetno efikasne za ovu grabljivicu. Štaviše, rekao bih da su šedovi dugački između 12 i 18 cm (preciznije rečeno oni od 14-15 cm), uz Mepps Lusox 3, ubedljivo najlovnije »kanalske« varalice za štuku! Nije pri tom previše bitno da li ćemo ih montirati na džig udice odgovarajuće veličine ili... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 547-)