I ove zime veliki deo onih koji pecaju i u najhladnije doba godine forsira delove reka i stajaćica na kojima se riba okuplja u jatima kako bi sačekala povoljnije uslove za život i produženje vrste. Nisu, međutim, malobrojni ni oni koji smatraju da bi ribolov u zimovnicima trebalo drugačije urediti, ograničiti na neki način, pa čak i zabraniti, premda ima i onih koji ističu da on ima i bar jednu dobru stranu
Svake godine u ovo doba na našim rekama svedoci smo istih prizora. Na većini iole pristupačnih pozicija na kojima se riba grupiše radi prezimljavanja, a na kojima je pecanje dozvoljeno, bukvalno danonoćno vladaju gužve, jer se u potrazi za bogatim ulovom na ta mesta sjate brojni ribolovci sa svih strana. Mnogi od njih spremni su da i na temperaturama ispod nule spavaju u kolima ili da satima sede kraj vatre na samoj obali samo da bi zauzeli mesto na kom očekuju da će se napecati.
Neki idu i koji korak dalje od toga, pa formiraju ekipe čiji se članovi, jednom kad zaposednu deo obale, bukvalno organizuju kao za rad po smenama kako bi otklonili i teoretsku mogućnost da taj deo bude nekom drugom makar i na samo nekoliko sati dostupan. Pri tom, ruku na srce, oni koji ne pecaju van dozvoljenog vremena (od 6 do 18 č), već samo »drže položaj«, sprečavajući druge da se tu smeste, ne krše nijedan propis, ali se o nekakvom fer-pleju i kolegijalnosti teško može govoriti. A kao i u svim drugim situacijama u kojima pojedinac ili grupa nastoje da uzmu za sebe nešto na šta i drugi polažu pravo, nisu retke svađe, pa nažalost čak ni tuče usled želje da se dođe do pozicije na kojoj će biti moguće lako ispuniti pa i premašiti dnevnu kvotu ulova, o kojoj većina »zimovničkih profesionalaca« vodi računa koliko i o lanjskom snegu, budući da (čast izuzecima) odnose sve što uhvate. Naravno, o tome da dobar deo te ribe završi i na crnom tržištu izlišno je pisati.
Osim što ne doprinosi unapređenju ribolovačke kulture, bontona i fer-pleja, taj permanentni veliki pritisak na zimovnike predstavlja i veliki pritisak na riblji fond, čija je neminovna posledica smanjenje populacije vrsta koje se tokom perioda grupisanja najviše pecaju. Da ne bude nesporazuma, naglašavam da nisam protiv uzimanja ribe u okviru propisa i ne mislim da se bilo kome može zameriti to što odnosi onoliko ribe koliko je dozvoljeno, ali bih lagao kada bih rekao da imam razumevanja za one koji pecaju po 20-30 dana mesečno i svakog dana odnesu dozvoljenu količinu ribe ili više od toga, bilo da tu ribu dele komšijama, da njome hrane svinje ili je prodaju. Nije uopšte teško pomnožiti prosečni broj ribolovaca u ma kom zimovniku sa brojem ribolovnih dana tokom kojih je grupisana riba najčešće prilično lak plen i onda sa prosečnom količinom dnevnog ulova, pa izračunati koliko se tona (negde i desetina tona) ribe, od čega većinu čine polno zrele jedinke, svake zime iz naših voda izlovi pre nego što se izmresti. O tome koliki gubitak za riblji fond time nastaje može se diskutovati, ali verujem da nema spora da on nije mali.
Većina korisnika ribarskih područja slaže se da navala na zimovnike, tj. na ribu koja se u njih sklanja da bi nekako preživela za nju najgori deo godine, nije dobra, ali se ne trude svi previše oko toga da je smanje, pošto vrlo dobro znaju da će znatan broj ribolovaca lakše preći preko svih negativnosti kojima se na vodi sreće preko godine ukoliko u ovom delu sezone upecanom ribom dobro popuni zamrzivač. Zato se delovi reka na teritoriji Srbije na kojima je pecanje zabranjeno ili na neki način ograničeno jer na njima riba zimuje mogu praktično izbrojati na prste jedne ruke. A takav pristup provereno daje rezultate i u lovu i u ribolovu i primenjuje se u mnogim zemljama, bilo tako što se u nekim zimovnicima ne peca nikada ili tako što se svake godine na istoj reci od pecanja izuzima drugi zimovnik, kako bi se ribi koja se tu okuplja dala prilika da neometano preživi i izmresti se narednog proleća. Koliko mi je poznato, od zemalja u okruženju takav pristup primenjivan je sa uspehom doskora na nekim hrvatskim rekama.
Ruku na srce, ima korisnika koji nastoje da suzbiju prekomerno odnošenje ribe i lov na nedozvoljene načine, pa njihove čuvarske službe često obilaze zimovnike, a neki i zabranjuju pecanje na plovak na pojedinim revirima... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 547-)