Uverenje da se u zimovnicima riba lovi kao u ribnjacima i da će sa takvog terena i apsolutni početnik svaki put otići sa prepunom čuvarkom rasprostranjeno je među našim pecarošima, ali pre svega među onima koji se sami u tome što im deluje kao suviše jednostavno nisu oprobali. Jer da jesu, znali bi da se može desiti i ono što se dogodilo našem saradniku – da neki prođu mnogo bolje od ostalih, a da i njihovo pecanje bude mnogo drugačije nego što su se nadali
Nakon sušnog leta željno smo iščekivali jesen, ali nam ona sve do kraja novembra na većini reka nije donela baš idealne uslove za ribolov. Naime, sušni period se nastavio, pa su i vodostaji većine tekućica neuobičajeno niski za ovo doba godine. Ipak, hlađenje vode, izazvano padom temperatura vazduha i skraćivanjem dana, pokrenuli su mrenu, koja je iz rečnih brzaka i bukova krenula u svoja zimska staništa, u kojima će u velikim grupama sačekati proleće i odlazak na terene na kojima će se mrestiti, nadamo se uspešnije nego ove godine.
Kako je 1. oktobra završena sezona mušičarenja pastrmke, a uslovi za lov lipljena tom tehnikom na našoj najvećoj planinskoj reci Drini nisu bili dobri, kao i ranijih godina privremeno sam se preorijentisao na fider i na plovak. Tim dvema tehnikama najradije u ovom periodu pecam na Zapadnoj Moravi, iako se i na njoj, kao i na drugim sličnim rekama, uslovi za ribolov sve više pogoršavaju usled intenziviranja eksploatacije šljunka i gradnje novih saobraćajnica, zbog kojih se na više mesta menjaju i tok reke i izgled priobalja i korita. To podrazumeva i rasturanje bentosa, česte pomute, te uništavanje flore i faune, a naročito ribljeg fonda, koji posebno mnogo strada u vreme mresta, jer građevinska sezona traje čitave godine, često 24 časa dnevno, a riba je u periodu parenja najugroženija. Međutim, priroda je sposobna da se u velikoj meri obnovi, pa se nadam da će se to desiti i sa sada ugroženim ili uništenim staništima riba jednom kad se aktuelni radovi duž Zapadne Morave završe, a do tada ćemo pecati gde se može i kako se može.
KRAJEM NOVEMBRA KONAČNO SE UKAZALA prilika da izađem na Moravu sa drugarom Edinom Murićem iz Novog Pazara, odličnim ribolovcem i sjajnim čovekom. Letos smo nas dvojica lepo pecali na Zlatarskom jezeru i dogovorili se još tada da ubrzo ponovimo druženje, ali nam obaveze nisu dozvolile da to realizujemo tako brzo. Sada smo se brzo usaglasili da nam naredna destinacija bude neki od popularnih jesenje-zimskih terena na Zapadnoj Moravi.
U ranu zoru smo se sastali u Mataruškoj Banji, blizu Kraljeva, gde nam se putevi ukrštaju (Edinu iz Pazara, a meni iz Ivanjice). Tu smo prebacili stvari u jedan auto i krenuli niz Zapadnu Moravu. Uz jutarnju kafu sa benzinske pumpe, birajući između revira kod Ugljareva i onog kod Trstenika, opredelili smo se za ovaj drugi, na koji smo ubrzo stigli. Na obali čuvenog moravskog tišaka u srcu Trstenika bili smo pred samo svitanje, oko 6 sati ujutru, ali nismo ni izdaleka bili prvi – na najboljim pozicijama već su bili ribolovci iz raznih krajeva Srbije, od Niša, preko Blaca i Kragujevca, do Čačka i drugih mesta.
Prenošenje pribora od kola do mesta gde ćemo loviti najteži je deo posla i niko ga ne voli, ali smo to obavili vrlo brzo, gonjeni željom da što pre zabacimo. Pozicija na koju smo u mislima pikirali bila je zauzeta, pa smo morali da iskrčimo kupine i ostalo rastinje, koje još uvek slana i mraz nisu uništili, kako bismo se smestili blizu nje. Ni raspakivanje nije trajalo dugo, a Edin se nakon toga prihvatio u lovu mirnih vrsta skoro uvek veoma bitnog zadatka – da pripremi primamu za ribolov.
KAKO SMO OD KOLEGA RANIJE DOBILI informacije da se skobalj još uvek nalazi u bržoj vodi, daleko od terena za koji smo se opredelili, ciljane ribe bile su nam mrena, nosara i eventualno klen. Edin je zato odabrao kombinaciju hrana Mr. Barbel Mrena i Feeder iz asortimana Gica Mix, našeg vrsnog plovkaroša Gorana Radovića Gice (dvostrukog pojedinačnog svetskog prvaka). Te primame obojica vrlo rado koristimo jer su se na našim vodama pokazale kao odlične, pa čak i kao ravnopravne sa skupljim uvoznim. Prva od njih namenjena je isključivo mreni (kako i njeno ime kaže), dok je druga nešto finija, sa prijatnim mirisom i predviđena specijalno za fider ribolov, te je nešto veće lepljivosti. U smesu sa odnosom 1:1 dodali smo 2 kg teške zemlje, hranu prosejali kroz sito sa okcima veličine 6 mm i potom dodali kupovnu kuvanu konoplju i hlebne mrvice u boji, i jedno i drugo takođe iz Gica Mix asortimana.
KAO GLAVNI MAMAC SPREMILI smo dovoljnu količinu crva, delom mrtvih, a delom živih, i čim je svanulo krenuli sa ribolovom. Zapadna Morava bila je niska za ovo doba godine, ali da stvar bude još nepovoljnija, u drugom delu dana... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 547-)