Odavno naviknuti na to da se štošta u vezi s ribolovom i čuvanjem voda ne radi na vreme i (ili) po propisima, prijatno se iznenadimo svaki put kada nešto bude kako treba, kao što je ovog puta slučaj sa početkom distribucije godišnjih dozvola. A kad god krene njihova prodaja, po pravilu nanovo otpočnu i ribolovačke priče o tome da li bi te ribolovnice trebalo da važe za kalendarsku godinu ili godinu dana od dana kupovine
Godinu koju ovih dana ispraćamo malo će ko pamtiti, kako se čini, po dobrom ribolovu. Na odavno hronične probleme sa osiromašenim ribljim fondom, neadekvatnim čuvanjem mnogih voda i (posledično) masovnim kršenjem propisa, nadovezala se 2021. i velika i dugotrajna suša, zbog koje je nivo mnogih vodotoka i akumulacija mesecima bio nizak, što je dodatno pogoršavalo uslove za ribolov, te u velikoj meri uticalo i na to gde ćemo pecati i koliko ćemo u tome biti uspešni. Ali većina nas će sve to što je loše najvećim delom zaboraviti čim počne nova godina i fokusiraće se na to kako da nju što bolje iskoristi za ovaj svima nama bitan hobi.
Na pragu 2022. za početak možemo da konstatujemo da je na vreme urađena hronološki gledano prva konkretna stvar za državu i korisnike, a važna za pecaroše, koja je prethodnih godina umela da okasni, iako za to realno ne postoje valjani razlozi. Radi se, dakako, o dozvolama, koje su odštampane i bar su ih neki korisnici već zadužili, što znači da njihova prodaja može da počne pre 1. januara. To realno nije naročito bitno onima koji i tako nisu planirali da idu na pecanje narednih dana i nedelja, bar dok se zima ne približi kraju i ne prorade one ribe kojima hladnoća ne prija, ali je značajno u svakom smislu onima od nas za koje se sezona ne prekida, a važno je i zarad održavanja funkcionalnosti sistema, koja se ogleda i u tome da se sve međusobno povezane aktivnosti obavljaju na vreme kako ne bi izazivale lančane zastoje. Pri tom ne sagledavam to pitanje iz ugla korisnika, koji često ističu da troškove rada imaju tokom svih 12 meseci, pa se nađu u problemu ako odmah na početku godine ne počnu da im pristižu planirani prihodi. Budući da oduvek slušamo kako nije moguće uspostaviti takav sistem da godišnja dozvola za pecanje važi 365 dana od dana kupovine, već da njena važnost mora biti ograničena na kalendarsku godinu, sasvim mi se razumnim čini da onaj ko takvu dozvolu vadi očekuje da mu bude omogućeno da ono što plaća i dobije – tj. da dozvolu sa kojom može da peca 365 dana počev od 1. januara može da ima u svom džepu na taj dan, odnosno pre toga, bez obzira na to kada će početi da koristi pravo koje je na taj način stekao.
A iako nema spora oko toga da smo u godinama kada su ribolovnice kasnile do početka njihove distribucije mogli da pecamo sa onim čija je važnost netom istekla, činjenica je da su tada bili oštećeni oni koji iz ma kog razloga nisu imali dozvolu za prethodnu godinu, a koji su mogli da biraju između sedenja kod kuće (tj. neodlaska u ribolov) i plaćanja dnevne dozvole odnosno pecanja uz nadu da se ribočuvari neće pojaviti ili da će im progledati kroz prste.
O tome da li godišnja dozvola treba da važi samo za kalendarsku godinu ili bi trebalo da to bude 365 dana od momenta kupovine moglo bi se raspravljati. Izvesno je da postoje argumenti za i protiv oba koncepta, od kojih se ovaj drugi mnogo ređe primenjuje na ribolov, iako se ne bi moglo reći da je tehnički nesprovodiv, a i generalno je široko rasprostranjen – svi vrlo dobro znamo da lični dokumenti važe tačno određeni broj godina (tj. dana) od dana izdavanja, a registracija vozila 365 odnosno 366 dana od dana izdavanja (da uzmemo samo najočiglednije primere). Ali, s druge strane, onom ko peca preko cele godine i redovno vadi godišnju ribolovnicu nije naročito bitno hoće li ona važiti od 1. januara do 31. decembra ili 365 dana od dana kupovine. A to je (ruku na srce) bez realnog značaja i za onog ko peca npr. od maja do novembra, budući da taj od decembra do kraja aprila svakako ne bi išao na vodu, pa bi mu dozvola u tom periodu »skupljala prašinu« bilo da važi od (npr.) 1. maja do 30. aprila ili od 1. januara do 31. decembra. U izvesnom smislu se zbog važećeg rešenja mogu, dakle, osećati uskraćenim samo oni koji bi jedne godine kupili godišnju dozvolu a naredne ne bi pecali ili bi se opredelili za neku drugu varijantu ribolovnice, pa iz tog ugla razmišljaju o tome kakvo bi im važenje dozvole najviše odgovaralo. Ali tako gledano nijedno rešenje nije savršeno, a ovo je (po mom mišljenju, da ne bude nesporazuma) manje sporno i štetno od mnogih drugih propisanih važećim Zakonom o zaštiti i održivom korišćenju ribljeg fonda i pratećim podzakonskim aktima... (-Ceo tekst možete pročitati u listu Ribolov br. 548/549-)