Sama činjenica da iz godine u godinu sve više ribolovaca u Srbiji ne odnosi svaku ribu koju bi po propisima imala pravo da uzme nije dokaz da se ukupno stanje na našim ribolovnim vodama menja na bolje, ali pokazuje da potencijal za pozitivne promene itekako postoji
U legendarnoj reklami za svojevremeno veoma popularno domaće pivo Pils Light (koje je, ako ne grešim, prestalo da se proizvodi i pre nego što je Apatinska pivara za nas postala strana), Siniša Mihajlović je konstatovao da se mnogo toga promenilo tokom njegove karijere, ali da neke stvari ostaju uvek iste. Na pitanje važe li te reči nekadašnjeg fudbalskog asa i za situaciju u srpskom ribolovu, tj. na našim ribolovnim vodama, ja bih (čini mi se kao i većina iskusnih kolega), ako ne bih mnogo razmišljao, odgovorio da se kod nas ne menja ništa, ili ako se i menja – onda je to skoro isključivo nagore. Međutim, analizirajući poslednjih nedelja sve ono što se u našem ribolovu i u vezi s njim događalo tokom prethodne 21 godine, koliko izlazi list koji upravo čitate (a čiji prvi broj nosi datum 5. januar 2001), došao sam do zaključka da se bar jedna stvar, i to ne baš nevažna, promenila znatno nabolje. To je, verujem da će se mnogi od vas složiti, odnos ovdašnjih ribolovaca prema upecanoj ribi.
KAO I MNOGI DRUGI pecaroši mojih godina, još uvek se sećam broja novosadskog magazina Ribo Revija iz prve polovine devedesetih godina na čijoj je naslovnoj strani bio naš zemljak Tomislav Popović sa najvećim šaranom do tada uhvaćenim na nemačkim vodama (konkretno na reci Nekar), a na nekoliko unutrašnjih strana objavljen je tekst u kom je Toma Karp (kako su ga već tada kolege zvale) objašnjavao i kako peca na nama u to doba praktično nepoznate bojli kuglice, a i kako je i zašto vratio u vodu i tog šarana i sve druge koje upeca. Onima koji su u to vreme, kada je internet praktično tek bio u povoju, imali nešto informacija o ribolovu u Evropi i širom sveta, bilo je istina poznato da postoji nekakav »uhvati i pusti« pokret, koji podrazumeva da se ne vraćaju u vodu samo ribe ispod mere, preko dozvoljene količine i one koje su upecane tokom lovostaja, već i sve (ili skoro sve) ostale. Ali mislim da do tog momenta niko od nas nije mogao da u bilo kojoj ribolovačkoj publikaciji na srpskom jeziku pročita iz prve ruke iskustvo nekoga ko na taj način postupa i objašnjenje zašto to radi. Dakako, bilo je, kao što i sada ima, i onih koji su smatrali i druge ubeđivali u to da je vraćanje upecanih riba u vodu izmišljotina, da to zapravo niko ne radi, i da i te navodno puštene ribe završe u tiganju ili rerni kao i sve ostale.
NO IAKO JE PUŠTANJE riba koje su po svim propisima mogle biti uzete, a pri čemu su neke bile još i kapitalne, tada bilo praktično nezamislivo, ipak je kod iznenađujuće velikog broja kolega već taj prvi tekst odmah proizveo želju da i sami probaju da tako postupaju. Kod nekih se radilo tek o radoznalosti, tj. o želji da se proba nešto novo i za tadašnja shvatanja krajnje neobično, ali je većina odmah razumela i prihvatila argumentaciju koju je Popović izneo. Ona se, najkraće rečeno, svodila na to da s jedne strane riba ima pravo da živi, a s druge da je to i u interesu nas ribolovaca, jer što ona duže živi, to će se više puta izmrestiti, pa ćemo i mi imati iz godine u godinu mogućnost da sve uspešnije pecamo. A šta god da je bio čiji motiv, izvesno je to da su fotografije vraćanja ulova (video-zapise sa pecanja tada je još malo ko pravio) počele da se sve češće pojavljuju, te da su skoro svi oni koji su nakon toga po prvi put u vodu vratili ribu koju su mogli da zadrže kasnije postali zagovornici (danas bi se reklo »promoteri«) »uhvati i pusti« pristupa ribolovu.
REZULTATE TOGA SVI MI vidimo danas i u ovom listu (jedinom izdanju o slatkovodnom ribolovu koje još uvek opstaje na području bivše SFRJ) i na internetu i na terenima na koje idemo – sve više ribolovaca vraća upecane ribe raznih vrsta i veličina u vodu i sve je manje onih koji se tome čude. Do pre samo dvadesetak godina to je ovde bila retka pojava, koja je posebno isticana, hvaljena i komentarisana, a sada je toliko česta da u mnogim brojevima Ribolova bude objavljeno tek po nekoliko slika riba koje nisu puštene (a pri tom, kao što zna svako ko ovaj list redovno čita, jedva da poneku rubriku objavimo sa revira na kojima se ulov vraća zato što je to obavezno).
JASNO JE DA TO NE ODRAŽAVA realno stanje stvari, tj. da ne govori o tome koliki procenat... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 550-)