Na mnogim vodama širom Srbije u januaru zavlada zatišje, jer se riba umiri i veoma slabo uzima mamce, pa se ni ribolovcima ne izlazi iz toplih kuća i stanova. Međutim, na području Kraljeva situacija je uvek potpuno obrnuta – baš u ovom delu sezone po pravilu se najbolje love krupan skobalj i lepa mrena, pa na udarnim terenima na Ibru i Zapadnoj Moravi ni radnim danima nije lako naći izgledno mesto. Takva je situacija i ovih dana...
U hladnijem delu godine na Ibru i Zapadnoj Moravi kod Kraljeva najviše se peca skobalj. On je ribolovcima širom Srbije, pa i u Raškom okrugu, jedna od omiljenih vrsta, i to iz više razloga, a pre svega zbog svoje borbenosti, brzine uzimanja mamca (koja od ribolovaca traži brze reflekse), brojnosti i solidne prosečne težine. Za pecanje je podjednako zanimljiv i iskusnim pecarošima i početnicima koji tek otkrivaju tajne lova te sportske ribe s kojom je pravo uživanje nadmudrivati se, posebno zato što veoma često najkrupnije jedinke (a to su na Zapadnoj Moravi i u donjem toku Ibra one teške preko kilograma) daleko najbolje uzimaju mamac ponuđen na veoma maloj udici i tankom predvezu.
ZIMI SKOBALJE NALAZIMO U ZONAMA sa mirnijom vodom, tj. sa nešto sporijim protokom i većom dubinom, gde je nešto toplije nego u plićim brzacima. Na takvim mestima troše manje energije i lakše dolaze do hrane, što im je vrlo bitno kako bi u što boljoj kondiciji dočekali proleće i mresnu migraciju u pritoke Ibra i Zapadne Morave (i drugih većih reka u kojima žive). Uglavnom zauzimaju pozicije oko prirodnih i veštačkih prepreka (oko stena, potopljenih »lomova«, tj. nagomilanog granja i sličnog krša, iza splavova...), gde je protok umiren i nešto sporiji nego u najjačoj matici.
Tokom netom minulog januara vodostaj Ibra i Z. Morave bio je pretežno stabilan, tj. nije mnogo oscilirao, što povoljno utiče na apetit skobalja, tj. čini da se on intenzivno hrani. U svim poznatim zimovnicima vladale su prilične gužve od ranih jutarnjih sati do pred mrak i neretko se tražilo mesto više, i to ne samo vikendom već i radnim danima. Na ruku je ribolovcima išlo i to što nije bilo mnogo ekstremno hladnih dana, mada ni oštra zima najvećim ljubiteljima lova skobalja – kako plovkarošima tako i na Moravi sve brojnijim fiderašima, a i kolegama koje koriste klasičnu dubinsku tehniku – nije smetnja da izlaze na vodu, pa smo one najzagriženije viđali na obalama i u vreme kada se živa u termometru spuštala čak 12 stepeni ispod nule.
JEDAN OD NAJPOSEĆENIJIH ZIMOVNIKA na kraljevačkom delu Ibra bio je (po tradiciji) onaj u strogom centru grada, kod kajakaškog kluba i popularnih splavova. Na ovom potesu i dve-tri stotine metara uzvodnije ka novom mostu i sportsko ekološkom društvu Ženeva skoro svakodnevno je tokom januara bila gužva kao na izuzetno masovnim ribolovačkim takmičenjima.
Na Zapadnoj Moravi dosta se pecalo u zimovniku u selu Sirča, kod visećeg, tzv. Magnohromskog mosta. Plovkaroša je bilo najviše, ali se ovde uspešno koristi i fider tehnika, koja se poslednjih godina i te kako odomaćila među kraljevačkim ribolovcima, posebno onima kojima je Morava draža od Ibra, jer je ona, budući da joj je tok nešto sporiji, pogodnija za pecanje sistemima koji treba da stoje nepomično na dnu.
KAD JE REČ O PRIBORU za lov skobalja plovkarenjem, već dugo nema suštinskih promena. Uglavnom se koriste bolonjeze štapovi dužine 5 ili 6 m, koji omogućavaju potpunu kontrolu sistema i na većim daljinama i brzo zamaranje upecane ribe. Mašinice treba da dobro slažu srazmerno tanak najlon te da imaju preciznu kočnicu i mehanizam sa prenosnim odnosom od bar 5:1 (a nije smetnja ni ako je prenos veći) – radi što bržeg sakupljanja viška najlona pri vođenju plovka, ali i brzog izvlačenja kompletnog sistema da bi se ponovo zabacilo. Dobro je i da im špulna bude široka i plitka kako bi struna lakše sletala pri zabacivanju... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br 551-)