Iz mora novih varalica koje se svake godine pojavljuju na tržištu, Storm Hit Shad se veoma brzo izdvojio atraktivnim dekorima, izazovnim radom na različitim montažama i pri svim brzinama vođenja, a pre svega lovnošću za većinu slatkovodnih grabljivica. Naš saradnik uspešno je isprobao ovog ribolikog silikonca par nedelja pre početka lovostaja na štuku
Koju varalicu izabrati za lov štuke u hladnim zimskim danima – posebno je važno pitanje. Vrijeme provedeno na vodi je iz razumljivih razloga obično kraće na ekstremno niskim temperaturama nego u ostatku godine, pa stoga po pravilu ne eksperimentišemo mnogo, već nastojimo što prije doći do željenog ulova i skloniti se negdje na suho i toplo.
Iole iskusniji ribolovci već znaju da je spora prezentacija u hladnoj vodi ključ uspjeha. Ali o veličini varalica koje bi valjalo koristiti postoje određena neslaganja. Jedni svoj stav argumentuju time da štuka u hladnoj vodi, na temperaturama od 0 do 3 stepena, mora da potroši mnogo energije za sve metaboličke procese u organizmu, a posebno za kretanje. Iz tog ugla gledano, sitni kederi bi trebalo da joj budu nezanimljivi, jer ulovljeni zalogaj mora opravdati energetski trošak uložen da bi se do njega došlo. Drugi tvrde suprotno, uz obrazloženje da je štuka u zimu već puna ikre, te da joj u takvom stanju gutanje krupnog zalogaja anatomski ne prija.
JA SAM TU DILEMU razriješio zahvaljujući izrazito primamljivoj pojavi novog Storm Hit Shada, koji se zasad pravi samo u veličinama od 8 i 10 cm, prvenstveno namijenjenim lovu smuđa i (krupnog) bandara. No veći od ta dva modela logičan je izbor i za štuku. Hit Shad ima tipičan trbušasti oblik tijela i »valjajuću« akciju. Za takve silikonce obično biram džig glave teške 7 ili 10 g, jer se na onim lakšim varalice ovog oblika ponekad suviše »klimaju«, tj. bezmalo rotiraju oko svoje uzdužne ose. Odgovarajuća veličina udice za model od 10 cm je 3/0 ili 4/0, a ja sam koristio i Spro HD džig glave i VMC vorm udice ofset tipa sa otežanjem, koje se perfektno uklapaju u za to predviđene proreze na tijelu ovog šeda.
Rad Hit Shada možemo, ako želimo, učiniti izraženijim uklanjanjem tanke »podrške« ispod repa, no ja sam smatrao da mi je za probe u hladnoj vodi potreban silikonac sa slabijom vibracijom, te nisam vršio nikakvu intervenciju.
IZBOR BOJA U KOJIMA SE HIT SHAD pravi zaista je veliki, a ja sam se odlučio za »Danube Perch« (Dunavski bandar) i »Chartreuse« (fluorescentnožuta), potajno se nadajući i kolateralnom ulovu kakvog krupnijeg bandara. Lovio sam na lokalnoj šljunkari do pola prekrivenoj ledom, koji se tokom mog boravka postepeno širio, pa sam povremeno mogao vidjeti jasan trag strune koji se u zgusnutoj vodi zadržavao na površini.
NISAM SE POSEBNO TRUDIO oko prezentacije, već sam povlačio silikonca sporo i ravnomjerno... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br 551-)