Sa značajnijim zagrevanjem vazduha i voda i intenzivnijom aktivnošću bele ribe rastu i šanse za uspešan lov grgeča na veštačke mamce. Ali kako su oni sada pred mrestom, treba ih najpre pronaći, a onda dobrim izborom varalice i pravilnom prezentacijom izazvati na napad
Prilično niske temperature vazduha u prvim mesecima ove godine učinile su da se i većina voda ohladi više nego prošle zime, pa je i riba uglavnom bila slabo aktivna. Međutim, od sredine marta, tj. u poslednjim danima najhladnijeg godišnjeg doba, konačno su počele da rastu, što je uz produžavanje dana dovelo i do zagrevanja voda na kojima pecam grgeče (bandare). Zato je i taj mali grabljivac, posle dužeg perioda praktično zanemarljivo slabe aktivnosti, krenuo u intenzivniju potragu za hranom pred mrest koji se na nekim vodama sasvim približio, a na drugim je izgleda već i počeo. U poslednje dve sedmice nekoliko puta sam izlazio u lov na ovu ribu, i to na različite vode, što me je i podstaklo da probam da u nekoliko saveta sažmem ono što mi iskustvo govori da je najvažnije za uspešno ranoprolećno varaličarenje bandara.
U TOPLIJEM DELU SEZONE BANDARE možemo hvatati i na silikonce od 6-7 cm, što su za njega veliki zalogaji, ali ne toliki da bi ih izbegavao kada je pri apetitu. Međutim, u ovom periodu se po pravilu bolje prolazi na manje mamce, od kojih su posebno efikasni šedići dugi do 4 cm; čak i tek neznatno duže gumene ribice – one od 5 cm – ređe će nam doneti bolje rezultate. Neki smatraju da je to posledica postepenog prilagođavanja intenzivnijem hranjenju nakon perioda oskudice, drugi to povezuju sa manjim apetitom zbog hladne vode ili zbog blizine mresta, usled kog su polno zrele jedinke opterećene ikrom i mlečom, pa nagonski izbegavaju veliki plen.
ALI AKO SU MANJE VARALICE sada lovnije od većih, kad je o vibraciji reč – stvari stoje obrnuto, bar po mojim zapažanjima. Pokazuje se, naime, da jača vibracija deluje privlačnije, tj. da donosi više napada i ulova. Od silikonaca mi već godinama na prelazu zime u proleće dobre rezultate donosi 4 cm dug šedić Fox Micro Fry, a poslednjih nedelja sam odlično lovio na Slap Shad domaćeg proizvođača Angler Notes, koji je iste dužine. U poslednje vreme, vodeći se pre svega zapažanjem da jača vibracija sada daje ribu, uspešno sam eksperimentisao i sa tonućim voblerima, o čemu će biti reči u nastavku teksta.
KAKO GRGEČI U OVOM PERIODU kada još nisu maksimalno agresivni dobro reaguju na jaču vibraciju, ali ne i na plen koji se brzo kreće, a često ih najviše privlači varalica koja lagano tone, treba za lov na »gumice« na stajaćim i sporotekućim vodama koristiti što manje otežanje – džig glave ili čeburaške težine od 1 do najviše 3 g. Naravno, to nalaže upotrebu vrlo laganog pribora – ja za takvo pecanje koristim štap dužine 1,83 m i težine bacanja do 5 g (Westin W3 Streetstick), malu mašinicu (Daiwa Legalis 2500) i upredenu strunu YGK Egi Metal debljine 0,08 mm (0,4 PE).
NARAVNO, KADA DUVA VETAR, prilično je teško pecati sa veoma laganim sistemima... (-Ceo tekst možete pročitati u listu Ribolov br. 555-)