Kada se tokom aprila voda u plitkim delovima akumulacija znatnije zagreje, tu pohrle razni ciprinidi kako bi potražili i hranu i mesto za mrest. Ribolovci koji uspeju da na takvim pozicijama pronađu babušku mogu uz dobru pripremu, odgovarajuću hranu i dobro izabrane mamce izuzetno uspešno loviti
Pred početak proleća babušku najradije pecam fider tehnikom na mirnim vodama, tj. jezerima. Nedavno sam zbog toga posetio jezerce Kloka, koje se nalazi desetak kilometara od Topole, prema Smederevskoj Palanci. Ono zauzima površinu od oko 4 hektara, a poznato je po tome što se na njemu može lepo pecati babuška, i to solidne prosečne težine, premda u njemu ima i šarana, tolstolobika i dosta štuke, koju lokalni varaličari najuspešnije hvataju na kašike – na njih su, naime, lovljene i ribe teške od 3 do 8 kg.
BABUŠKA SE NA JEZERU Kloka posebno dobro peca baš početkom proleća. Akumulacija je duboka od 2 do 5 m, a ja sam odlučio da pecam u njenom plićem delu, gde dubina na oko 50 m od obale, na daljini na koju sam zabacivao, iznosi približno dva metra.
Kao i obično u ovakvim prilikama, koristio sam dva fider štapa Trabucco Precision, deklarisane težine bacanja do 120 g, na koje sam stavio izmenljive karbonske vrhove srednje snage (oznake »medium«). Na njima su bile mašinice Trabucco Kronos 2500, sa osnovnim najlonom debljine 0,22 mm, a sisteme sam ovog puta pravio sa kaveznim hranilicama od 40 g (mogu se koristiti i one metod tipa) i 30 cm dugim predvezima od najlona Trabucco T-Force Competetion Pro, prečnika 0,16 mm... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 556-)