Teorija o efikasnosti različitih boja i dezena veštačkih mamaca tj. o njihovoj privlačnosti za slatkovodne i morske ribe ima veoma mnogo. A bez preterivanja se može reći da su sve donekle tačne, tj. da je svaku moguće potkrepiti nekim primerima iz iskustva raznih ribolovaca, ali isto tako naći i dokaze da ne važe uvek i svuda. U tekstu koji sledi, osvrnućemo se ukratko na neke od njih
Da boja varalice, tj. njen dekor, može biti bitna, tj. da ribe gledaju, bar u (koliko-toliko) bistroj vodi, kako izgleda to što im se približava ili prolazi kraj njih, uverio sam se tokom jednog nedavnog ribolova na Vlasinskom jezeru. Od jutra do kasnih popodnevnih sati promenio sam sigurno preko 30 varalica za štuku u bar petnaestak dekora i nijedna od njih nije mi donela niti jedan kontakt s ribom, sve dok na kopču na kraju sistema nisam okačio 10 cm dug džerk Biwaa Rafal, koji je i po obliku i po boji hiperreealistična imitacija malog bandara. I za samo dvadesetak minuta utisak da bacam varalicu u vodu u kojoj kao da nema ničeg živog promenio se u potpuno suprotan. Ribe se po svoj prilici nisu nimalo bojale Rafala, jer se nisu sklanjale od njega, pa sam udario u jednu neidentifikovanu ribu, malo potom izvukao bandara kom se udica polako vođene varalice zabola u bok, a na kraju sam doživeo i jednu od najuzbudljivijih borbi u preko 45 godina dugoj varaličarskoj karijeri – sa 18 kila teškim amurom, kom je jedna trokraka završila tik ispod leđnog peraja, pa se posle nekoliko snažnih i neverovatno dugih begova samo zahvaljujući činjenici da sam lovio iz čamca nakratko našao pred objektivom fotoaparata, pre nego što je vraćen u vodu. To čudno pecanje, prvo otkad držim štap u rukama koje mi je donelo dve slučajno zakačene ribe, podstaklo me je da probam da bar ukratko pomenem neka od zanimljivih zapažanja o dekorima veštačkih mamaca do kojih sam došao neposrednim uvidom ili koja sam čuo od nekih iskusnih varaličara.
- Nekoliko blinkeraša sa dugim stažom slaže se u konstataciji da retko imaju udarce grabljivica na varalice od kojih sitna riba beži (što se najlakše uočava po iskakanju »kedera« iz vode), a da mnogo češće imaju napade i ulove na one veštačke mamce na čiji prolazak ribe ne reaguju uočljivo. Naravno, kako bežanje može biti izazvano... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 560-)