Među ljubiteljima ultralakog varaličarenja grgeč je sve popularniji ne samo zbog velike snage u odnosu na težinu i brojnosti u pojedinim vodama, koja omogućava vrlo intenzivan ribolov kada se »sve kockice slože«, već i zato što nas svojom nepredvidivošću primorava da u svakom izlasku tražimo najefikasniji pristup i tako stalno unapređujemo svoje ribolovačko umeće
Svaki iole iskusan ribolovac zna koliko se brzo ponašanje ribe može potpuno promeniti. Ona ume da bukvalno odjednom napusti mesto na kom smo prethodno satima imali trzaj ili udarac maltene u svakom zabačaju, da u trenutku prestane da uzima mamac za koji se do tada otimala, a da počne intenzivno da jede nešto što do malopre nije htela ni da pogleda, da potpuno promeni dubinu na kojoj se do tada javljala itd. Dešava se, međutim, i da jednom pronađena »formula uspeha« nastavi da daje rezultate i narednih dana i da neko vreme uspešno pecamo ne menjajući ni mesto ni mamac ni taktiku niti bilo šta drugo.
U lovu bandara na fruškogorskom jezeru Međeš (Šatrinci) sretao sam se poslednjih godina, otkako tamo češće idem, sa obe gorepomenute situacije, tako da definitivno znam samo to da čak ni danas za sutra ne mogu sa sigurnošću reći kako će se ta ćudljiva riba ponašati. To nepisano pravilo po ko zna koji put potvrdilo se i krajem juna, kada su izlasci u dva uzastopna dana bili skoro potpuno različiti.
PRVI OD NJIH DONEO JE PECANJE za istinsko uživanje. Veliko jato za jelo raspoloženih grgeča, uz to solidne prosečne težine za ovu vodu, našli smo na 25-30 m od mesta na kom smo stajali i malo iznad dna. Uz to nisu bili naročito izbirljivi po pitanju tipa veštačkog mamca, njegove boje i akcije, pa je bilo važno samo odabrati neki koji nije preveliki, a može se zabaciti dovoljno daleko i spustiti na dubinu od oko 2 m. Na ruku nam je išlo i to što na tom delu gotovo da nema vegetacije u vodi, pa je bilo moguće pecati sistemima sa dva mamca (tj. sa malim silikoncem ili strimerom na bočnom predvezu). Kao osnovnu varalicu moj prijatelj i kolega Aleksandar Vasović i ja koristili smo sve i svašta – male šedove ili »neaktivne« gumice na džig udici sa otežanjem od 3 do 5 g ili sa čeburaškom te težine, male metalne i silikonske glavinjare, tvisterčiće... Igrali smo se i sa predvezima, na kojima sam ja ovog puta menjao razne šediće od 3-3,5 cm na udici bez otežanja, dok je Vaske uglavnom koristio strimere vlastite izrade. Riba je radila tako dobro da smo obojica često vadili po dve odjednom, a više puta nam se dešavalo da tokom privlačenja sa jednog mamca grgeč spadne, da bi potom udario drugi. Nismo vodili preciznu evidenciju, ali smo za oko tri i po sata, dok nas nadolazeće nevreme nije nateralo na prerano povlačenje, upecali sigurno stotinak bandara, koje smo odmah vraćali u vodu.
STICAJEM OKOLNOSTI VEĆ NAREDNOG dana mi se ukazala prilika da sa dvojicom kolega koje takođe vole ultralako varaličarenje dođem na istu vodu. Međutim, osim što nismo pecali sa istog mesta, suočili smo se i sa pot istog mesta, suočili smo se i sa potpuno drugačijim ponašanjem ribe. Blizu dna nije bilo ama baš nikakvih dešavanja, ali su bandari, sada znatno sitniji nego dan ranije, svaki čas udarali u gornjem sloju vode, uz 6-7 m širok pojas guste priobalne trave, i to od same površine do dubine... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 562-)