Većina plovkaroša kada u letnje doba krene na vode mrenskog tipa kako bi lovila skobalja, ploticu i drugu belu ribu skoro obavezno za mamac nosi crviće i hleb. A iako oni mogu biti vrlo efikasni, u ovom periodu nam zapravo uopšte nisu neophodni da bismo se napecali
Paklene vrućine donijele su sa sobom i (pre)niske vodostaje rijeka u kojima krupnije ribe bezvoljno miruju uslijed nedostatka u vodi otopljenog kisika. Skoro sve je tromo i naizgled uspavano, osim izgladnjelih uklija! Krenete li na neku rijeku mrenskog tipa uživati u ljetnom plovkarenju ispod slapova i brzaka, zaboravite žive mamce, a pogotovo crve - za uspješan ribolov bijele ribe dostatna će vam biti tri zrna i trava. Mislim, dakako, na tri vrste zrnevlja i zelenu vodenu algu - kladoforu. Kuhanu pšenicu, konoplju i kukuruz šećerac rado uzimaju gotovo sve ciprinidne vrste, pa odlično mogu poslužiti i kao dodaci raznim smjesama za primamljivanje ili kao samostalna primama i mamci. Zajedničke osobine su im laka dostupnost i ne odviše visoka cijena. Pšenica i konoplja, već pripremljene za ribolov i pakirane u vrećice od jednog kilograma ili manje, mogu se kupiti u ribičkim dućanima (postoje i pakiranja u kojima su pomiješane razne vrste zrnevlja), a konzervirani kukuruz šećerac naći ćete i u trgovinama s prehrambenim artiklima i u prodavaonicama ribolovnog pribora. A do trave je još lakše doći - samo otiđite do prvog slapa ili brzaka na tekućici u kojoj žive podusti (skobalji), mrene, plotice i klenovi i tamo ćete je na kamenu skoro sigurno moći pronaći i nabrati.
PŠENICA. Premda se kuhana pšenica u ribolovu može koristiti cijele godine, kako na tekućim tako i na stajaćim vodama, najbolje vrijeme za nju je upravo ljeto. Zrnu ili dva pšenice na maloj udici i dugom tankom predvezu teško će odoljeti plotice, podusti i jezovi (protfiši), ali i mrene i klenovi. Nevolja je samo to što je ponekad i uklije vole napadati. Prihranjivanje pšenicom u toku ribolova je obavezno, baš kao i ostalim zrnatim mamcima na koje lovite. U tu svrhu najbolje je poslužiti se praćkom, ali ne hranite predaleko, da se zrna previše ne rasipaju, jer ćete na taj način razvući i ribu u širinu. Najbolje je u kraćim vremenskim intervalima praćkati po desetak zrna ravno ispred sebe, na stazu kojom vam prolazi plovak.
Ribe će pšenicu kupiti s dna, ali i u propadanju, pa će s manje opreznosti uzeti i zrno na udici koje prolazi kraj njih. Kako se često u brzacima lovi iz vode... (-Ceo tekst možete pročitati u listu Ribolov br. 563-)