Lov klena izuzetno zanimljivim i popularnim čini to što je tu ribu moguće pecati preko cele godine, svim tehnikama (plovkom, raznim varijantama dubinskog metoda, varaličarenjem i mušičarenjem) i na izuzetno širok spektar mamaca. Ovog puta vam naš specijalista za klena otkriva kako on u ovom delu sezone odlično prolazi na šljivu i višnju
Sezona pecanja klena na voće počinje u periodu dozrevanja dudinje. Kao što je mnogo puta pominjano, »glavonja« obožava to slatko voće koje često raste uz reke u kojima on živi, pa se na njega može veoma uspešno loviti. Ali zrenje dudinje se brzo završi, za oko 20 dana, i tada prelazimo na druge voćke – pre svega na višnju i žutu šljivu (dženariku).
JUŽNA MORAVA, NA KOJOJ NAJČEŠĆE pecam klena, u letnjem periodu je mala i bistra, pa na nju treba ići što ranije ujutru, ne samo zato što riba tada najintenzivnije jede i najmanje je oprezna, već i zato što skoro redovno vetar krene da duva oko 11 č i ne staje do mraka, a tada nije jednostavno dovoljno daleko zabaciti sistem, pogotovo kada se peca na višnju iz zamrzivača, koja je mekana i lako spada sa udice. A o načinu prezentacije odlučuje i to što je najviše riba u tzv. živoj vodi, tj. u bukovima sa jačim protokom, u kojima ima dosta kiseonika, preko potrebnog kada su temperature visoke a vodostaji mali.
ZBOG SVEGA TOGA OPREDELIO SAM se za dva pristupa koja nisu najuobičajenija za lov na voće. Prvi je podrazumevao upotrebu plovka nosivosti 4-5 g, opterećenog sa oko 2 g olova. Naime, kada je plovak lakši ili težak a opterećen onoliko kolika mu je nosivost, matica ga »davi« pa je veoma teško registrovati trzaj. Sa sistemom kakav sam koristio, plovak viri i delom tela iz vode, pa i u jakoj struji možemo da vidimo kada počne da tone zato što riba uzima mamac.
Pošto sam sa takvim plovkarenjem imao uspeha, rešio sam da probam da pecam na još jedan način, onako kako su to starije kolege činile kada bi se klen nalazio dalje od obale, tj. oko sredine reke –bez plovka, a sa malim olovnim otežanjem. To je svojevrsno kotrljanje, za koje sam kao mamac koristio višnju i žutu šljivu. Sistem sam pravio tako što sam na osnovni najlon (debljine 0,16 mm) direktno vezivao udicu, a iznad nje na nekih pola metara postavljao samo jednu olovnu dramliju težine do 0,3 g.
I VIŠNJU I ŠLJIVU KAČIM tako što ih najpre nataknem na udicu, pa je izvučem... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 564-)