Svetsko prvenstvo u lovu basa za 2022. održano je u SAD, na jezeru Mari, pored mesta Kolumbija u Južnoj Karolini. Nadmetalo se čak 25 nacija sa pet kontinenata, a Srbija je u neverovatno jakoj konkurenciji, u kojoj je bilo i više profesionalnih basolovaca, zauzela odlično četvrto mesto
Rano jutro, debeli mrak u sobi, nije još ni svanulo; gledam u sat na telefonu i čekam da zvoni pa da ustajem. Celu tu noć nisam oka sklopio: idemo na svetsko prvenstvo u lovu basa u Americi, ej! Kakvo spavanje, ko tu može da zaspi... Posle čak dva odlaganja zaredom (2020. i 2021) zbog globalne situacije sa pandemijom kovida-19, konačno su se izgleda složile sve kockice i stigao je dugo očekivani poziv domaćina iz SAD: Dolazite, čekamo vas!
Naravno, ne baš tim rečima, ali to je bila suština. Uspešno smo zatim prošli sve peripetije sa dobijanjem viza, kupovinom avionskih karata, plaćanjem troškova i kotizacije organizatoru, te polećemo 12. oktobra rano ujutro iz Beograda za Cirih, zatim idemo drugim i mnogo većim avionom preko okeana do Filadelfije a od nje trećim do Kolumbije u državi Južna Karolina i prelepog jezera Mari (Murray).
DOŠLI SMO NA NJEGA PET dana ranije, da bismo imali dva dodatna, nezvanična treninga, pored dva zvanična koja se održavaju nakon što svetsko prvenstvo oficijelno počne. Uzimamo dva prethodno obezbeđena iznajmljena automobila i vozimo se širokim američkim putevima i auto-putevima do velike i prelepe iznajmljene kuće na samoj obali jezera. U njoj ćemo boraviti prvih pet noći, a posle toga ćemo se prebaciti u hotel koji je organizator rezervisao za učesnike svetskog prvenstva. U kuću stižemo malo pre ponoći istog dana (nekih sat vožnje od aerodroma). Pre samog polaska na put uspeli smo i da obezbedimo pet »bas treker« (eng. »bass tracker«) čamaca sa vodičima koji će nas tokom ta dva dana nezvaničnog treninga voziti po jezeru i malo upoznati sa njim i načinom ribolova tamošnjih basova. Sa vodičima se upoznajemo sledećeg dana baš na budućoj startnoj poziciji svetskog prvenstva (ostrvu Dreher), jer su oni tog dana tu imali svoj redovni klupski turnir. »Momci«, inače, svi imaju preko 60 godina i članovi su lokalnog Senior Bass Cluba (kluba basolovaca veterana). Tih dana je bilo veoma teško obezbediti čamce i vodiče jer su mnogi takmičari došli i po par nedelja ranije i svi profesionalni vodiči bili su zauzeti. Ljudi iz pomenutog kluba su nam izašli u susret (naravno, uz određenu finansijsku nadoknadu) i pristali da nam budu vodiči tokom ta dva dana nezvaničnog treninga. Prisustvovali smo merenju njihovih ulova ostvarenih na pomenutom klupskom takmičenju i shvatili da situacija nije baš obećavajuća: većina nije ulovila ništa, tek trojica-četvorica su imala po par basova, a pobednik je uhvatio 4 ribe u meri. Ribu je tih dana – rekoše nam –izuzetno teško bilo naći, po svoj prilici zato što je ovo područje nedavno »okrznuo« veliki tajfun, posle kog je naišao »hladni front« (tj. period smirivanja vremena), pa je ona bukvalno prestala da radi. »Nema veze«, odgovorismo im složno: »Samo nam pokažite jezero i vaše omiljene pozicije, već ćemo se nekako snaći«.
SLEDEĆEG JUTRA U 7 SATI SVIH pet čamaca bilo je u zalivu, tj. uz mol ispred kuće u kojoj smo bili smešteni, pa smo se brzo ukrcali i krenuli. Svaki čamac išao je, prema našem ranijem dogovoru, u drugi deo ovog ogromnog jezera, dugog skoro 60 km i površine preko 50.000 hektara. Ali od veličine vode na kojoj će se prvenstvo održati, za sve nas su mnogo šokantnije bile brzine kojima se kreću ti čamci (debelo preko 100 km/č), tako da smo se dobro posmrzavali u vožnji i pritom držali rukama, nogama i zubima da ne poispadamo. Naravno, s vremenom smo polako počeli da se navikavamo na to, te nam je i te kako prijala činjenica da se svuda stiže za najviše 10-15 minuta. Svi čamci su imali zaista odličnu opremu, onaj u kom smo bili moj kolega iz tima Jovan Jodža Lončar i ja imao je, primera radi, motor od 250 konjskih snaga i kompletnu Humminbird elektroniku na sebi – dva velika i međusobno povezana Solix sonara sa ekranima »na dodir«, dijagonale 16 odnosno 12 inča te Minn Kota Ulterra pramčani motor, koji se na dodir tastera sam diže iz vode odnosno spušta u nju i uz to ima vrlo korisnu »Spot Lock« opciju, tj. zapamti tačnu GPS lokaciju odabrane tačke i sve vreme radi tako da sam drži čamac u njoj, pa se ne mora ni spuštati sidro ni hvatati orijentir, niti svaki čas pomerati manuelnim pokretanjem motora. Insistirali smo, inače, na tome da i vodiči obavezno pecaju s nama, da bismo videli kako oni to rade i koje varalice odnosno tehnike koriste.
Jodžu i mene naš vodič Karl Horn poveo je najpre na dve obližnje pozicije za koje nam je rekao da su odlične za rad sa površincima. Tu smo bacali velike japanske IMA »zare« u »Chrome« dekoru, baš kako smo videli na brojnim snimcima napravljenim na ovom jezeru. I zaista, vrlo brzo oko nas basovi počinju da raubuju na sve strane, ali avaj – neće ni da pipnu naše površince. Isto se ponovilo na sledećoj poziciji, pa na još jednoj... Primetili smo da i naš vodič i ostali baš forsiraju taj površinski ribolov, ali konstatujemo i to da ako riba nešto neće da uzima – forsiranje ne pomaže već treba raditi nešto drugo. Brzo shvatam da se domaći ribolovci ne snalaze baš najbolje ako ti njihovi redovni šabloni ne donose rezultat, tj. da ne umeju da nađu ribu, odnosno način da je prevare na nešto što je drugačije od onoga na šta su naviknuti. Pomeramo se od pozicije do pozicije, prelazimo i na razne voblere, šejki-hed džig glave i druge tehnike, i konačno se upisujemo sa nekoliko riba. Taj dan završavamo svi sa po 3-4 ulovljena basa većinom ispod mere, koja na svetskom prvenstvu iznosi 14 inča (35,5 cm), tj. 10 cm (4 inča) više nego na našem državnom izbornom prvenstvu.
PO POVRATKU U »BAZU« IDEMO odmah da obiđemo par lokalnih ribolovačkih prodavnica jer smo već posle ovog pecanja imali mnogo jasniju sliku o tome šta će nam trebati od varalica i pribora. Kasnije te večeri sabiramo utiske i informacije i rešavamo da i narednog dana radimo isto, obilazeći što više novih pozicija. Svaku od njih, naravno, »pinujemo« tj. obeležavamo da bismo mogli da je ponovo pronađemo. Veliku pomoć pružio nam je i poznati lokalni (ranije i profesionalni) bas ribolovac Majkl Marfi (Michael Murphy), koji nas je te večeri posetio u kući, a koji je, kako će se kroz razgovor ispostaviti, delimično i našeg porekla. Lako je čak moguće i da su njemu i meni preci iz istog kraja, budući da je i moj deda rođen u Kolambasu u državi Ohajo, kao i njegov, pa nije nerealna pretpostavka da su nam pradede mogle i istim brodom pre mnogo decenija stići u SAD i na čuveno ostrvo Elis (da ne idem baš toliko daleko da kažem da smo možda i neki daleki rođaci, pošto mu je staro porodično prezime u vrlo bliskoj vezi sa mojim, što nas još jednom uverava koliko mali može da bude ovaj svet). On je naravno već 4-5 koleno u SAD i pravi je Amerikanac, a izgubio je odavno sve veze sa našim krajevima, ali zna kako su mu se prezivali deda i pradeda, i te večeri nam je baš od srca dao mnogo korisnih informacija o jezeru Mari i ribolovu basa, koje upotpunjuju našu sliku i bile su nam od velike pomoći narednih dana.
SLEDEĆEG JUTRA NAŠI VODIČI sa čamcima su ponovo bili u minut tačni, a našem vodiču Karlu rekli smo da nas sada vodi u »donji« deo jezera, prema brani. Tu pronalazimo mnogo lepih pozicija i opet lovimo 3-4 basa, što nam daje nadu da bismo mogli imati neke šanse i na prvenstvu.
Tog dana imali smo i »mali« peh; u trenutku nepažnje vodič Karl me velikim površincem prilikom zabačaja kači za glavu, tačnije... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 572-)