Napredak tehnologije i prebacivanje proizvodnje ribolovnog pribora u zemlje sa jeftinom radnom snagom učinili su da sada po ceni srednje klase možemo kupiti štapove sa karakteristikama kakve su do pre samo nekoliko godina imali najskuplji modeli. Predstavljamo vam jedan baš takav
Za poslednjih tridesetak godina po gruboj evidenciji promenio sam preko 50 varaličaraca raznih namena, dužina, klasa snage i cena (računajući tu samo one kojima sam pecao bar desetak puta). S obzirom na to iskustvo (poprilično za naše uslove), odavno se veoma retko dešava da me neka serija štapova na prvu loptu istinski iznenadi. A baš to se desilo sa paletom Versus, na našem tržištu od prošle godine prisutne robne marke Crazy Fish, iako sam otišao da pogledam te štapove na preporuku takođe vrlo iskusnog kolege, koji je uz to jedan od naših najboljih varaličara i poznavalaca pribora. Posle dosta premišljanja, jer nije bilo nimalo lako odlučiti se za jedan od osam trenutno dostupnih modela, odabrao sam 2,44 m dugi Versus sa deklarisanom težinom bacanja od 6 do 24 g, po dužini, snazi i akciji upotrebljiv za razne varijante srednje lakog varaličarenja (tj. za lov smuđa, bucova, štuke, basa itd.) na vodama raznih tipova, kako sa obale, tako i iz čamca.
U PRVOM KONTAKTU ovaj dvodelac čak i ne iznenadi toliko svojom malom težinom – od samo 108 g – koliko vrhunskim balansom, neočekivanim od štapa te dužine a sa izuzetno kratkom drškom (ukupno dugom 36 cm), zahvaljujući kojoj od sredine stope montiranog čekrka do donjeg kraja ima samo 29 cm, pa je radna dužina čak 215 cm, što odgovara 2,6 m dugim varaličarcima sa rukohvatom standardne dužine! Kao što se vidi sa jedne od fotografija, sa mašinicom teškom oko 250 g ravnotežna tačka je praktično na idealnom mestu, tik iznad drške, pa u ruci štap deluje zaista nestvarno lako! A zbog manje iskusnih kolega napominjem da to ne znači samo da je štapom moguće satima pecati uz minimalan umor već i da je on (što je mnogo važnije) izuzetno osetljiv, te da i zaista savršeno »čita« dešavanja pod vodom (kako udarce ribe tako i kontakte varalice sa dnom i preprekama). Naravno, tome doprinose i izuzetno brza akcija štapa i velika osetljivost samo 1,6 mm debelog vrha (na priloženim slikama vidi se kako se pod manjim opterećenjem izrazito savija vrh, dok se veće prenosi na celu gornju polovinu štapa), kao i rukohvat dizajniran tako da je veliki deo šake u kojoj držimo štap u direktnom kontaktu sa blankom.
TEŽINA BACANJA OD 6 DO 24 g vrlo je realna – bacao sam bez problema džigove sa glavama teškim od 3 do čak 21 g – i sa najmanjima je... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 577-)