Ka­kav je u za­kon­skom smi­slu sta­tus ri­bo­ču­va­ra, ko­ja su za­i­sta nji­ho­va ovla­šće­nja i ka­kve su oba­ve­ze ri­bo­lov­ca u od­no­su na zah­te­ve kon­tro­lo­ra sa­mo su ne­ka od pi­ta­nja na ko­ja od­go­vo­re ne zna ve­ći­na na­ših pe­ca­ro­ša. Bu­du­ći da ne­po­zna­va­nje pro­pi­sa ni­ko­ga ne oslo­ba­đa za­kon­ske od­go­vor­no­sti a da isto­vre­me­no mo­že bi­ti uzroč­nik ne sa­mo pot­pu­no ne­po­treb­ne ner­vo­ze već i vr­lo kon­kret­nih pro­ble­ma, u tek­stu ko­ji sle­di raz­ja­sni­li smo ne­ke od naj­pri­sut­ni­jih ne­do­u­mi­ca o ra­du ri­bo­ču­var­skih slu­žbi i o od­no­su re­kre­a­tiv­nih ri­bo­lo­va­ca i ri­bo­ču­va­ra

Ve­ći­na srp­skih pe­ca­ro­ša ri­bo­ču­va­re, na­ža­lost, ne vi­đa na­ro­či­to re­dov­no, pa čak ima i onih ko­ji to­kom vi­še go­di­na ni­jed­nom ne bu­du kon­tro­li­sa­ni. Do­da­mo li to­me či­nje­ni­cu da u na­šoj ze­mlji ne po­sto­ji oba­ve­zan ri­bo­lo­vač­ki is­pit, a da ve­o­ma ma­li broj ko­ri­sni­ka ri­bar­skih pod­ruč­ja o pro­pi­si­ma i pra­vi­li­ma oba­ve­sti ri­bo­lov­ce (ko­ji naj­ve­ćim de­lom ne po­ka­zu­ju in­te­res da se sa­mi s tim upo­zna­ju), ni­je ni­ma­lo čud­no što ma­lo ko zna šta je do­zvo­lje­no a šta ne, pa i to ka­kva su pra­va i oba­ve­ze ri­bo­ču­va­ra. To ne­po­zna­va­nje če­sto do­vo­di do kon­flikt­nih si­tu­a­ci­ja, po­go­to­vo na po­čet­ku go­di­ne, ka­da (da bu­de­mo kraj­nje otvo­re­ni) mno­ge ri­bo­ču­var­ske slu­žbe po­seb­no in­ten­ziv­no i te­melj­no oba­vlja­ju svo­ju du­žnost ka­ko bi na taj na­čin mo­ti­vi­sa­le ili pri­mo­ra­le ri­bo­lov­ce da ku­pe go­di­šnje do­zvo­le i ti­me što br­že u ka­su ko­ri­sni­ka za kog ra­de ute­ra­le što vi­še nov­ca. Da bi­smo po­mo­gli ri­bo­lov­ci­ma da pe­ca­ju bez stre­sa, a sa­ve­snim ri­bo­ču­va­ri­ma da lak­še ra­de, sa­či­ni­li smo spi­sak pi­ta­nja ko­ja se če­sto po­sta­vlja­ju i od­go­vo­re na njih po­tra­ži­li u pro­pi­si­ma, uz ve­li­ku po­moć Oli­ve­ra Adži­ća, še­fa ri­bo­ču­var­ske slu­že Ri­bo­lo­vač­kog sa­ve­za Voj­vo­di­ne (ko­ri­sni­ka Ta­mi­ša, gor­njeg to­ka Ti­se kroz Sr­bi­ju, te ne­ko­li­ko voj­vo­đan­skih sta­ja­ći­ca) i jed­nog od naj­bo­ljih po­zna­va­la­ca za­ko­na i pod­za­kon­skih aka­ta ko­ji­ma su re­gu­li­sa­na pi­ta­nja za­šti­te i odr­ži­vog ko­ri­šće­nja ri­bljeg fon­da. A ta pi­ta­nja su:

    1. Da li ri­bo­ču­var ima sta­tus slu­žbe­nog li­ca?
    2. Da li ri­bo­ču­var ima pra­vo da tra­ži da mu ri­bo­lo­vac osim do­zvo­le po­ka­že i ne­ki dru­gi iden­ti­fi­ka­ci­o­ni do­ku­ment (lič­nu kar­tu, pa­soš itd)?
    3. Sme li ri­bo­ču­var da kon­tro­li­še ri­bo­lov­ca van svog rad­nog vre­me­na od­no­sno u slu­ča­ju da ne­ma kod se­be rad­ni na­log za kon­kret­ni dan i te­ren u pi­sa­noj for­mi?
    4. Da li ču­var ima pra­vo da uzme ču­var­ku od ri­bo­lov­ca i pro­ve­ra­va njen sa­dr­žaj? Mo­že li ri­bo­ču­var zah­te­va­ti od ri­bo­lov­ca da otvo­ri pr­tlja­žnik svog auto­mo­bi­la i po­tom pre­gle­da­ti isti? Ima li pra­vo da odu­zme ri­bo­lov­cu do­zvo­lu i pri­bor?
    5. Da li je ri­bo­ču­var ovla­šćen da uda­lji ri­bo­lov­ca sa vo­de ako ovaj ima za­dr­žan ulov ko­jim je is­pu­nje­na dnev­na kvo­ta, ali sve ri­be uhva­će­ne na­kon to­ga vra­ća u vo­du?
    6. Ka­ko je u Sr­bi­ji re­gu­li­sa­no pe­ca­nje iz čam­ca i da li je na vo­di na ko­joj ni­je do­zvo­lje­no pe­ca­nje iz čam­ca, a do­zvo­lje­no je ko­ri­šće­nje plo­vi­la, za­bra­nje­no pre­vo­že­nje ri­bo­lo­va­ca sa pri­bo­rom do me­sta pe­ca­nja, tj. da li se i to mo­že sma­tra­ti za pe­ca­nje iz čam­ca?

RI­BO­ČU­VAR IMA SVOJ­STVO SLU­ŽBE­NOG LI­CA. Za­ko­nom o za­šti­ti i odr­ži­vom ko­ri­šće­nju ri­bljeg fon­da re­gu­li­sa­ni su sta­tus ri­bo­ču­va­ra i nje­go­va ovla­šće­nja, te pred­vi­đe­ne sank­ci­je za ne­po­što­va­nje tih ovla­šće­nja (ome­ta­nje) ili ne­po­što­va­nje za­kon­skih od­red­bi i pro­pi­sa ko­ji su pro­iz­i­šli iz tog za­ko­na.

U čla­nu 11, ko­jim je re­gu­li­sa­no ču­va­nje ri­bar­skog pod­ruč­ja, pi­še: »Ko­ri­snik je du­žan da obez­be­di ču­va­nje ri­bar­skog pod­ruč­ja. Ču­va­nje ri­bar­skog pod­ruč­ja vr­ši li­ce ko­je je za­po­sle­no na neo­d­re­đe­no vre­me kod ko­ri­sni­ka, ko­je ima ste­če­no obra­zo­va­nje če­tvr­tog ste­pe­na, po­lo­žen struč­ni is­pit i li­cen­cu za ri­bo­ču­va­ra i ko­je ni­je osu­đi­va­no za ne­ko od kri­vič­nih de­la kao član or­ga­ni­zo­va­ne kri­mi­nal­ne gru­pe, kri­vič­na de­la pro­tiv imo­vi­ne, kri­vič­na de­la pro­tiv pri­vre­de... (-Ceo tekst mo­že­te pro­či­ta­ti u Ri­bo­lo­vu br. 578-)

 

 


dupli-san-dijego

Je­dan od du­pli­ra­nih čvo­rova je i udvo­stru­čeni San Di­je­go džem, zva­ni još i...

trostruki-palomar

Sa po­ja­vom Ber­kley Na­no­fila, ko­ja ni­je ni ple­te­ni­ca ni mo­no­fil, u modu je ušao...

dunavske-carolije

Du­nav je ve­li­ka, mo­ćna i "teško" či­tlji­va re­ka, pa pred­sta­vlja iza­zov za sve ri­bo­lov­ce...

brejd-ring

Braid ring čvor ili u­pre­deni pr­sten čvor upo­tre­blja­va se za ve­zi­va­nje udica...

dupli-uni

Ovo je jedan od najjednostavnijih a naj­vi­še ko­ri­šće­nih čvo­rova za spajanje...

bocna-petlja

Bočna petlja je jedan od je­dno­stav­nih čvo­rova za fi­ksi­ranje bo­čnog pre­dve­za...