Poslednjih meseci je na rekama mrenskog tipa ribolov bio otežan zbog nekoliko velikih porasta i pomuta, ali kada je vodostaj bio koliko-toliko normalan i bar neko vreme stabilan, bilo je lepih ulova, pre svega skobalja i plotice, kako na plovak tako i sve popularnijom fider tehnikom
Krajem zime i početkom proleća mi ribolovci koji pecamo na Limu oko Prijepolja svakodnevno pratimo vodostaj i vremensku prognozu, i to najviše podatke koji se odnose na sever Crne Gore, jer nam odatle stižu velike vode, u ovo doba godine po pravilu veoma hladne zbog topljenja snega po crnogorskim planinama. Ali ako je vodostaj odgovarajući, ulov ne izostaje.
NAKON TRI POPLAVNA TALASA u tri meseca, od novembra do januara, sa nadolascima vode i od po tri metra, ribolovci u Prijepolju i okolnim gradovima uželeli su se pecanja na Limu. Nekih dešavanja bilo je »u pauzama« između poplava, najviše na Potpećkom jezeru (konkretno oko Kučinskog mosta u Bistrici), ali tek minula zima, generalno gledajući, nije bila ni nalik na prethodne. Izostali su obilni ulovi krupnih skobalja na veštačku travu i hleb, karakteristični za centar Prijepolja i vir oko Visećeg mosta, a ribe je bilo manje u skoro svim zimovnicima. Zato su svi željno dočekali toplije dane i opadanje i bistrenje vode početkom marta. Zavisno od afiniteta, mamca i načina pecanja, ribolovci se u ovom periodu opredeljuju za odlazak na živi tok ili na Potpećko jezero, tj. na njegov gornji deo, gde se tok reke još oseća.
PECANJE NA PLOVAK na Limu je ubedljivo najzastupljeniji vid ribolova. Većina ribolovaca koristi bolonjeze duge do 5 m jer zbog daljine zabacivanja i širine reke nema potrebe za dužim štapovima. Na plovak se peca i na jezeru, ali su tu bolji izbor duži štapovi, a na mestima sa većom dubinom (od 5 do 10 m) koriste se, naravno, sistemi sa klizećim plovcima. Jezero je popularno i zato što je na njemu dozvoljen ribolov na crviće, čija je upotreba i za mamčenje i za primamljivanje zabranjena u živom toku, uzvodno od asfaltne baze užičkog preduzeća Putevi.
KADA JE SKOBALJ LENJ i neaktivan, u veoma hladnoj vodi, kakva je početkom proleća zbog topljenja snega uobičajena, fider zna da bude jedini efikasan način da se dođe do ulova. Na Limu, kao reci koja u velikom delu godine pruža idealne uslove za plovkarenje, domaći fideraši su retki, a Prijepoljci koji su se opredelili za taj vid ribolova najčešće idu na jezero, tj. na teren na kom je dozvoljena upotreba crvića i na kom im društvo pravi znatno više fideraša iz drugih gradova.
Najpopularnija mesta su takmičarska staza nazvana Port Said i delovi jezera oko Kamenoloma i Kučinskog mosta, ali su tu i najveće gužve. Oni koji imaju čamac zato su u velikoj prednosti, jer mogu da pecaju i na mnogim delovima jezera na kojima je obala nepristupačna, najčešće zbog gustog rastinja.
POČETKOM I SREDINOM marta, dok se u toku i na plovak dobijala tek poneka riba, seriju odličnih ulova na delu jezera oko ušća Drenovske reke ostvarili su Nebojša Divac i Jovan Španjević. Inače vrsni plovkaroši, poslednjih godina se u proleće opredeljuju samo za fider, što im je i ove godine dalo dobre rezultate. U ovom periodu dobijali su isključivo krupne skobalje, teške od 700 g do čak 1,7 kg, koliko je merio najveći. Dok je temperatura vode niska, za prihranjivanje ribe koriste samo čiste crve, koje plasiraju hranilicama magot tipa (tj. sa zatvorenim krajevima). Zavisno od dubine i brzine toka biraju težinu hranilica... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 581-)