U želji da unaprede svoj ribolov i poboljšaju rezultate, mnogi ribolovci sa otvorenih voda nekritički prihvataju novotarije osmišljene za sasvim drugačije uslove, najčešće nesvesno ignorišući razne mane i nedostatke tih rešenja za konkretne uslove u kojima oni pecaju. S druge strane, oni koji umeju da na pravi način prilagode moderni pristup »klasičnoj« situaciji mogu uz mali trošak i ne previše truda ostvarivati i natprosečne ulove
Posle relativno uspešnog lova babuške na Dunavu malo nizvodno od Beograda tokom trećeg julskog vikenda, vođen idejom da ono što dobro funkcioniše nema potrebe menjati, odlučio sam da u nedelju 23. jula pecam sa istom hranom, mamcima i priborom kao prethodni put. Ali, naravno, nisam mogao da predvidim sve što bi moglo da se dešava, pa je ovaj uspešni ribolov ipak bio drugačiji od onog prošlog. No krenimo redom.
POSLE SILNIH OLUJA KOJE SU tutnjale Srbijom, tj. dugog perioda izrazito nestabilnog vremena, sa jakim vetrovima, kišom i gradom, povremeno presecanih ekstremnim vrućinama, bilo je upitno hoće li biti ikakve aktivnosti ribe, jer iako promene vremenskih prilika katkad dobro dođu, često i »preseku« njen do tada intenzivan rad. Ovog puta mi je početno osmatranje površine vode, odmah po dolasku na poziciju, donekle ulilo sigurnost da su promene dodatno aktivirale ribu, tj. da je ona pozitivno na njih reagovala. Dosta »kupanja« (iskakanja) sitne bele ribe, izuzetna površinska aktivnost grabljivica i, najbitnije, mnogo ali zaista mnogo mehurića, kao posledica »riškanja« riba dna – što na vodama šaranskog područja najpre ukazuje na prisustvo šarana, babuške i deverike – sve su to bili znaci da se imam čemu nadati.
ODREDITI DALJINU NA KOJOJ ČEMO PECATI u uslovima kada takve aktivnosti ima i po svim slojevima i na svim daljinama nekada nije lako. Naime, često mi se dešavalo da pozicije »riškanja« nisu istovremeno one na kojima se riba hrani i da suprotno očekivanju te tačke nisu davale udarce i ulove, već bi riba uzimala ponuđene mamce na nekim drugim mikrolokacijama – nekada na pripremljenom hranilištu, ali nekada i na stazama kojima se tog dana kretala.
Jutro posle još jednog večernjeg pljuska sa grmljavinom je isprva bilo vedro i prijatno, sa laganim severozapadnim vetrom koji je mreškao površinu već prilično zagrejane vode. Neka logika kaže da riba u letnjim mesecima u takvoj, zagrejanoj vodi traži dublje pozicije, gde je nešto hladnije (i gde zbog niže temperature ima i više kiseonika). Ovo se često i pokazivalo tačnim, ali u uslovima stabilnog toplog vremena, tj. po vrelim danima bez vetra.
ISKUSTVA SA MOJE POZICIJE SU takva da u slučajevima promene vremena (kiše i vetra) riba često izlazi na pliće delove, vođena uticajem tih promena. Takve promene hlade vodenu površinu, obogaćuju je kiseonikom i stvaraju uslove za bolju aktivnost ribe. Konkretno, na mom mestu takva mikrolokacija se nalazi na oko 15 do 20 m od obale, gde je prelaz iz dubljeg priobalnog dela u plići. Tu su i rečne struje jače, i osim što donose ribi raznu prirodnu hranu, još više hlade slojeve vodenog stuba. Za tu distancu lova sam se na kraju i odlučio, naročito zato što je i nekoliko poslednjih izlazaka pokazalo da se riba trenutno baš tu rado pozicionira.
Nadam se da je iz gore napisanog jasno koliko je bitno dobro upoznati teren na kom se peca, tj. konfiguraciju dna i ponašanje ribe u toj zoni u različitim vremenskim uslovima, godišnjim dobima itd. Jednostavno, bez te slike, udice sa našim mamcima mogu po ceo dan ležati na mestima na koja riba trenutno ne dolazi niti pored kojih prolazi, te da zbog toga imamo malo ili nimalo akcije. S druge strane, samo dva-tri metra dalje od tih tačaka mogu biti staze kojima se ona u tom trenutku rado kreće, a plasiranje mamaca na te riblje »autoputeve« može drastično promeniti situaciju. O ovome se zaista mnogo pisalo i pričalo, pa ne sumnjam da bi svaki iole iskusniji kolega da ga neko to pita rekao da je izuzetno bitno naći linije kojima riba u datom trenutku krstari. A one ne moraju obavezno biti daleko od obale niti u većoj dubini, već potpuno obrnuto – blizu obale i u plićoj zoni. U svakom slučaju, treba ih potražiti i otkriti, a najgore što možemo sebi uraditi je da budemo u tom smislu statični, tj. da nasumice ili samo na osnovu iskustva iz poslednjeg uspešnog ribolova na istom mestu opet plasiramo sisteme tamo gde se riba javljala i da čekamo da se to u nekom momentu opet desi. To je prva sitnica koja može da napravi razliku.
U POSLEDNJE VREME NE PRIMENJUJEM TAKTIKU izbacivanja nekoliko punih hranilica na svoju poziciju na početku pecanja, jer sam primetio da takav pristup apsolutno ništa ne menja, te da riba ništa brže ne priđe hranilištu niti počne ranije da se javlja nego kada pecam bez intenzivnog početnog hranjenja. Jednostavno, stekao sam utisak da ona ima neki svoj ritam, tj. vreme izlaska na hranilište i potrage za hranom, kao i dinamiku ishrane, tj. daljeg zadržavanja na hranilištu. Nijedan pokušaj menjanja tog njenog ritma nije mi se pokazao kao delotvoran, tako da mu se sad naprosto prepuštam, tj. ne pokušavam da ga na silu promenim već ga pratim i nastojim da mu se prilagodim. A u konkretnom slučaju pozicije na kojoj pecam, samo svitanje počinje sporije, da bi kako dan odmiče rasli i prisustvo ribe u zoni pecanja i njena aktivnost.
KAO I PROŠLI PUT, I SADA SAM SE odlučio za dva fidera, pri čemu sam jači sistem zabacio nizvodnije, s namerom da na njega čekam šarana koji na distanci skuplja krupnije zalogaje. Na štapu Trabucco Precision XT SW od 3,9 m, težine bacanja 110 g, imao sam čekrk sa osnovnim najlonom od 0,22 mm, a predvez je bio od monofila prečnika 0,18 mm, sa udicom Owner Iseama 50045, veličine 2; na mašinici montiranoj na štap Robinson Diplomat Power Feeder od 3,6 m, t.b. 150 g, bio je osnovni najlon od 0,25 mm, predvez je tu bio prečnika 0,22 mm, a udica veličine 2, kao na prvom sistemu, ali model Iseama 50046 (zapravo ista udica kao ona na prvom štapu, samo zlatne boje).
KAD JE O HRANI REČ, APSOLUTNO ništa nisam menjao u odnosu na prethodno pecanje: kuvanu prekrupu, obojenu crvenom bojom i aromatizovanu vanilom u toku termičke obrade, provukao sam kroz sito sa okcima od 6 mm, a na vodi sam dodao samo šaku-dve suve prekrupe, malo blendiranog spod-miksa (mešavine kuvanog zrnevlja) i malo celih istih tih zrna (vidi okvir). Pošto sam planirao nešto duže pecanje i forsiranje hrane na šaranskom fideru, napravio sam veću količinu, tako da sam upotrebio 3 kg kuvane prekrupe, 2 bočice prehrambene crvene boje i 2 bočice prehrambene arome vanile. Ni ovog puta nisam dodavao nikakve pojačivače ukusa, izazivače gladi i druge »ribolovačke hemikalije«.
Među našim fiderašima se poslednjih godina odomaćila formulacija: riba je brzo »legla na hranu« i zadržala se na hranilištu sve vreme pecanja. To, naravno, vole da pročitaju i proizvođači i prodavci primama, kao i ribolovci – jedni zato što im garantuje dobru prodaju i zaradu, a drugi zato što im jemči uživanje u ribolovu i punu čuvarku. Ali u stvarnosti se riba češće ponaša drugačije od toga. U ovom slučaju su prva dešavanja usledila dvadesetak minuta nakon početka pecanja, ali u vidu sitnijih trzaja, bez konkretne akcije; prvi put sam zabacio oko 5 sati izjutra, prva pipanja imao sam, dakle, oko 5,20 č, da bi u 5,30 č moj desni (jači) fider krenuo da se savija u prepoznatljivu »kiflu« i posle minut-dva zamaranja u meredovu se našao lep šaran divljak, od 2,8 kg.
Potom počinje intenzivnije da se javlja babuška, s tim što su ulovi bili u nepravilnim razmacima, ali između njih nije bilo potpuno praznog hoda jer je praktično neprekidno bilo nekog dešavanja – pipanja, udaraca itd. Dakle, nekih pola sata je trebalo čekati da ozbiljno pecanje počne, ali to više pripisujem navikama ribe na toj poziciji nego vremenu koje je (bilo) potrebno da riba reaguje na konkretnu hranu... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 590-)