S obzirom na veličinu koju tolstolobici dostižu ali i na njihovu snagu, sasvim je logično zašto se za lov na njih kod nas koriste štapovi sa mašinicama. No moguće je da će se i to polako menjati, jer naš saradnik već neko vreme »bikove« na kanalu izuzetno uspešno lovi veoma jakim štapovima bez karika, koji su u Aziji koriste za pecanje najkrupnijih šaranskih riba
Među našim ribolovcima, sa izuzetkom mušičara i donekle modernih šarandžija, vlada uverenje da je oštar štap najbolji štap. Često i jeste tako, ali ima i situacija u ribolovu u kojima to ne važi, odnosno u kojima stvari stoje potpuno suprotno, pa nam je, recimo, izrazito savitljiv štap bez vođica odličan saveznik u lovu krupnih riba. To je slučaj u plovkaroškoj tehnici, veoma popularnoj na Dalekom istoku (u Japanu, Kini, Koreji...), poznatoj kao herabuna (što je japanski naziv za veštački gajenog tj. ribnjačkog japanskog karaša, lat. Carassius cuvieri, prim. ur.). Vekovima su i male i velike ribe lovljene na elastične a jake štapove od bambusa, a danas se na internetu mogu naći hiljade video-snimaka »čupanja« grdosija upecanih takvim štapovima, naravno sada napravljenim i od modernih materijala (od karbona, fiberglasa ili kombinacije istih), pri čemu se povremeno dešava da riba bude toliko jaka da povuče ribolovca u vodu. Upravo ti snimci su skrenuli pažnju mnogim evropskim ribolovcima, pa i meni, na taj nama slabo poznat način pecanja. Ja sam do te tehnike došao slučajno, a sada je uspešno primenjujem u lovu tolstolobika na kanalu Vizelj u Borči (gde živim), naročito otkako sam dobio i baš za nju namenjeni »takmičarac« (teleskop bez karika), pa sam sa zadovoljstvom prihvatio poziv urednika Ribolova da to iskustvo podelim s vama.
PRIPREMAJUĆI SE SVOJEVREMENO za lokalno plovkaroško takmičenje na kanalu Vizelj, rešio sam da svoje šanse za uspeh povećam tako što ću u slučaju da se druga riba slabo javlja ciljano pecati kedera (kauglera). Kontinuirano prihranjujući mesto površinskom hranom, čekao sam kauglere, ali oni nisu uzimali mog crvića na maloj udici preko pola sata, pa sam već počeo da se plašim da ću se obrukati na vodi koja mi je domaći teren, kada se moj plovak odjednom zatresao, ali nekako čudno, potpuno drugačije nego kad keder uzme!? Udario sam kontru, nakon čega se povelika riba dala u beg i kao od šale mi pokidala najlon debljine 0,14 mm. Odmah sam ponovo zabacio, sada sa drugim takmičarcem, na kom je bio deblji najlon, i posle nove kontre i lepe borbe izvadio tolstolobika teškog oko kilogram.
Analizirajući to, setio sam se jednog kolege iz Kotora, koji mi je objasnio kada treba kontrirati pri pecanju cipola na plovak, koji se kada ta riba zagrize i ponese mamac ponaša naoko isto kao kada je na udici tolstolobik. Narednih nedelja i meseci dao sam se na eksperimentisanje: pecajući teleskopima bez vođica namenjenim »evropskom stilu« plovkarenja, na ružu hleba sam uspevao da ciljano vrlo lepo pecam tolstolobike teške do 2 kg. Ali problem je bio kako zadržati veće jedinke na udici i zamoriti ih, jer su one tanji najlon kidale, a sa izrazito debelim je postojao realan rizik od pucanja čak i najjačih takmičaraca koje imam.
SETIO SAM SE TADA DA SAM U VIŠE navrata na internetu nailazio na video-klipove o tehnici pecanja na plovak izrazito savitljivim štapovima bez vođica kojima azijski ribolovci vade i prave grdosije. Tih štapova još uvek nema kod nas, ali igrom slučaja dobio sam na poklon jedan takav od drugara sa Filipina. Na tom teleskopu dugom 5,4 m piše Tegek Kari, a nema nikakvu oznaku težine bacanja, ali je neverovatno jak a savitljiv i odmah sam shvatio da bi mogao biti idealno oruđe za moje natezanje sa »bikovima« na Vizelju.
Sistem sam napravio od osnovnog najlona debljine 0,30 mm, plovka nosivosti 0,5 g, predveza od upredene strune debljine 0,20 mm i jake kovane udice veličine 4, na koju ću kačiti hlebnu ružu, i već narednog dana odjurio na kanal, u nadi da sam sve složio kako treba, da će mi štap leći i da će riba raditi. Spremio sam sistem, počeo da bacam razređenu praškastu primamu iz kućne radinosti i zabacio, ali već u prvom zabačaju se moj sistem umrsio, što me je u startu malo iznerviralo. Srećom, to sam prilično brzo raspetljao i odmah ponovo zabacio i dalje svaki čas bacajući primamu, u skladu sa ubeđenjem da je tolstolobika to lakše uhvatiti što se više hrane baci.
VEĆ U DRUGOM ZABAČAJU BRZO sam imao trzaj, tj. poigravanje plovka kao pri pecanju cipola, što mi je bio signal za kontru, ali je moj sistem sa udicom bez mamca poput rakete izleteo iz vode, nebu pod oblake! Nastavio sam da sve vreme slobodnom rukom bacam primamu, a drugi trzaj doneo mi je ribu na štapu, ali sam odmah shvatio da se neobično ponaša i brzo se ispostavilo da je to posledica činjenice da sam tolstolobika... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 594-)