Iako sa hlađenjem vode apetit grgeča počinje da raste, kao i njihova koncentracija na mestima blizu lokacijama na kojima će prezimiti, u ovom periodu oni još uvek umeju da budu i te kako izbirljivi, pa se moramo malo potruditi ako želimo da sa vode odemo zadovoljni brojem udaraca i uhvaćenih riba
Letnji period na našem podneblju u izvesnom smislu podjednako je težak i ribolovcima i većini vrsta riba. Jer visoke su temperature i vazduha, koji je često težak i ustajao, a pregrejana je i većina tekućih i stajaćih voda, koje su uz to niske i siromašne kiseonikom. Svi ti prirodni faktori utiču i na nas koji pecamo i na ribe, pogotovo grabljivice, pa i mi i one najčešće izlazimo iz skloništa kada su vrućine manje – pred mrak, noću ili u svitanje – one da bi probale da nađu nešto za jelo, a mi da bismo tu njihovu potragu za hranom iskoristili tako što ćemo ih presresti i navesti da zagrizu naš veštački mamac.
U TOM ZA RIBOLOV LOŠEM periodu priželjkujemo promene vremena, koje su svojevrsni »okidači« ribljeg apetita, tj. pojave koje podstiču ribu da se intenzivnije hrani. Jedan od takvih okidača je prelazak iz leta u jesen, koji se kalendarski, odnosno astronomski, događa 23. septembra, ali po nekim meteorološkim parametrima na Balkanu počinje približno mesec dana ranije (oko 19. avgusta, kada pravoslavni vernici u Srbiji slave praznik Preobraženja). Dani su tada već osetno kraći nego početkom poslednje dekade juna (kada su najduži) i sve se više skraćuju, a noći nisu samo sve duže već bivaju i primetno hladnije... sve u svemu, od kraja avgusta sve se lakše diše i u vazduhu i u vodi, pa ima i onih ribolovaca koji smatraju da tek tada zapravo kod nas počinje puna pecaroška sezona. I ja se u suštini slažem s tim, jer iako se ultralakim i lakim varaličarenjem može manje ili više uspešno loviti preko cele godine, ovo je period kada se peca posebno aktivno, tj. kada zbog povoljnijih hidrometeoroloških prilika primetno raste apetit riba, pa ulovi po broju jedinki mogu biti znatno veći nego u najtoplijem delu godine.
U OVO DOBA GRGEČ (bandar) počinje da se grupiše, što predstavlja i prvu fazu njegovih priprema za zimu. Naravno, nije on u prvim danima kalendarske jeseni još onoliko aktivan kao kada ona odmakne, ali već je znatno agresivniji nego tokom velikih vrućina, a i više jedinki nalazimo na manjem prostoru. Po mom iskustvu, sada su izgledni nešto dublji delovi ravničarskih reka, a naročito mikrolokacije na kojima voda nije prebrza ali dno nije prekriveno muljem, već na njemu ima krupnijeg kamenja (bilo da je tu dospelo prirodnim putem ili nasipanjem, radi regulacije toka). Pritom grgeči mogu biti na raznim daljinama od obale, kojoj po mom iskustvu najčešće tim više prilaze što se voda više hladi.
NA PRELAZU LETA U JESEN i dalje se držim manjih mamaca, tačnije voblera dugih 2 do 3 cm i silikonaca od 4-5 cm. Vodim se činjenicom da bandar još nije proždrljiv kao... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 594-)